Jesenné triedenie III. - Ako vytriediť drogériu a kozmetiku a prečo ich ľudia kupujú do zásoby

24.10.2023

V mnohých domácnostiach som videla veľké množstvo rôznych čistiacich prostriedkov na domácnosť a ešte viac kozmetiky. Zaujímavé bolo, že títo ľudia práve veľmi málo alebo vôbec neupratovali alebo vlastne nevedeli, ako na to. Prečo si ľudia tvoria veľké zásoby a čo je zlatá stredná cesta sa dočítate v tomto článku.

Zhromaždite všetku drogériu na jedno miesto

Povyberajte čistiace prostriedky z kúpeľne, z kuchyne, z toalety a zovšadiaľ, kde ju máte uskladnenú, napríklad v skrini v predsieni alebo v šatníku. Alebo v špajzi, možno aj tam niečo je. Dobre si prezrite, čo všetko máte. Máte prostriedok na podlahu? Extra na parkety, extra na laminátovú podlahu, ďalší na dlažbu? Potom možno máte niečo na kachličky, na vaňu, na toaletu, na drez, na rúru, na okná, na monitor, niečo na drevený nábytok, niečo na umelé povrchy, ďalej niečo na vodný kameň, niečo na dezinfekciu. 

Máte všetko pokope? Koľko toho je? Spočítajte počet kusov:-)

Zamyslite, či to všetko naozaj používate. Samozrejme, že by ste nemali používať len jeden prostriedok na všetko, pretože by ste mohli poškodiť drevené parkety alebo nábytok.  Je fajn mať na rôzne povrchy rôzne prípravky a podľa toho ich aj efektívne používať. Ide o to, že keď si už niečo kúpite, naozaj to používajte a pokým to neminiete, nekupujte ďalšie. Tým si len zapratávate úložné priestory a môže sa ľahko stať, že zabudnete, čo máte a zbytočne budete vytvárať zásoby, ktoré nebudete vedieť minúť. Navyše môžu dlho skladované čistiace prostriedky stratiť na kvalite, keď im prejde odporúčaná doba spotreby.

Množstvo čistiacich prostriedkov nie je zárukou čistej domácnosti

Ako som písala v úvode, že ľudia majú veľa nakúpených čistiacich prostriedkov bez toho, aby vedeli, na čo presne sa využívajú. Jedna klientka doslova povedala: Kúpila som to, veď to bolo lacné! Mala doma plnú skriňu všeličoho, z každého aj 5-6 kusov. Problém bol v tom, že hoci na jeden "problém" mala 5 kusov, napríklad  5 kusov Diavy na jedny drevené dvere, ale vôbec nemala klasický prostriedok na riad alebo na vodný kameň, čo by bola práve potrebovala podľa stavu domácnosti. Skrátka, sú ľudia, ktorí nevedia upratovať (vedia ale niečo iné:-) a preto nevedia celkom dobre posúdiť, aké prostriedky potrebujú. 

Niektorí si zasa dúfajú, že množstvo rôznych čistiacich prostriedkov ich nejako "motivuje" začať konečne  upratovať. Ale je to podobné, ako keď si konečne kúpite knihu o diéte, ale aj tak nemáte skutočnú motiváciu schudnúť, tak len tú knihu odložíte a neviete ju využiť.

Vráťme sa k triedeniu vašich čistiacich prostriedkov

Po tejto krátkej úvaje sa vráťme k triedeniu. Povyberajte len tie čistiace prostriedky, ktoré naozaj používate. Určite by tam nemalo chýbať niečo na riad, na podlahy,  na vaňu, na vodný kameň, na wc a ak máte drevené podlahy alebo nábytok, tak aj niečo na drevo. Existujú aj tzv. univerzálne prostriedky, s ktorými sa dá s výnimkou dreva, umyť naozaj všetko - aj kuchynský drez aj vaňa, aj toaleta. OK, na toaletu pridajte ešte wc gél na dezinfekciu. A to by vám malo stačiť. Zvyšné prostriedky, ak vám nejaké ostali, rozdajte. Podarujte susedom - odneste ich ku chránkam a pridajte lístok s nápisom Darujem. Takto som sa zbavila už mnohých zbytočných vecí:-)

Všetky čistiace prostriedky uložte na jedno miesto

Vyberte si napríklad jednu zásuvku v kuchynskej linke alebo jednu policu v špajzi alebo v skrini v predsieni. A tam dajte všetko, aby ste to mali pokope. Takto budete vždy vedieť, čo máte a ak bude treba, dokúpite. Po použití niektorého prostriedku ho vždy vráťte na miesto.

Využívajte aj silu prírody a vynájdite sa

Ak náhodou miniete niečo na vodný kameň, nemusíte hneď utekať do drogérie. Výborne vám pomôže ocot alebo citrón. Na vydrhnutie drezu využite sódu bikarbónu. Na umytie všetkých povrchov vám bude stačiť obyčajné mydlo, ktoré nanesiete na handričku. Na umytie PVC podlahy alebo aj dlaždíc pokojne môžete použiť aj prostriedok na riad.

Nebezpečné látky, deti a domáce zvieratká

Dávajte pozor na čistiace prostriedky, ktoré obsahujú nebezpečné látky, ako napríklad chlór alebo amoniak. Tieto by ste mali uschovať niekde inde, najlepšie niekde na polici v dostatočnej výške, kam nedosiahnu deti, alebo v uzamykacej skrinke.

Nikdy neprelievajte žiadne čistiace prostriedky do iných nádob, aby nedošlo k zámene a aby sa k nim nedostali deti či domácie zvieratá.

Všetky čistiace prostriedky uchovávajte v originálnych obaloch, riadne označené a oddelne od potravín.

Čo robiť, keď neviete, ako použiť niektoré čistiace prostriedky a kam s tými nevyužitými?

Ak máte doma nejaké staré čistiace prostriedky, aj z kategórie nebezpečných, nikdy ich neodhadzujte do komunálneho odpadu. Odneste ich ich do zberného dvora.

Ak si aj napriek návodu nie ste istí, ako používať niektoré čistiace prostriedky, obráťte sa na odborníkov na čistenie, napríklad na mňa

Tip: Na umytie vane použite sprchový gél. Tak máte záruku, že sa na vašu pokožku nedostane nejaký agresívny čistiaci prostriedok.

Máte zásoby kozmetiky? Skontrolujte dátum spotreby

Kozmetika je veľká téma, najmä pre ženy. Chápem, chcete mať všetko, čo vás urobí krajšími, mladšími a tak ďalej. Aj tu platí, že množstvo kozmetiky sa nerovná mladšej pleti ani krajšiemu vzhľadu. Skôr naopak. Menej je viac. Menej druhov, ale o to kvalitnejších. Nie som expert na kozmetiku, ani na starostlivosť o pleť. Len vám chcem povedať, by ste si nevytvárali zbytočné zásoby kozmetiky, pretože sa môže stať, že vám zostarne. Zabudnete, čo máte, nevyužijete to a zbytočne to vyhodíte.  

Zhromaždite všetku vašu kozmetiku na jedno miesto, vytrieďte a uložte

Kde všade máte uloženú kozmetiku? V spálni na toaletnom stolíku, v kúpeľni, v skrini? Všetko vyberte a prezrite. Ak je niečo po záruke, vyhoďte to. To, čo vám ostane, si dajte na jedno miesto spolu. Zvoľte si jedno miesto - napríklad v kúpeľni, kam si dáte všetko, čo sa týka telovej kozmetiky, aby ste to mali po ruke po sprchovaní. 

A ak máte špeciálne krémy na tvár, môžete ich mať v spálni, aby ste si pred spaním užili svoje kozmetikcé rituály. V každom prípade sa snažte mať kozmetiku pokope a nie poschovávanú v skriniach. 

Tip: Odličovanie si užite pri filme. Do jednej krabičky si dajte všetko, čo potrebujete na odličovanie. V pokoji a sediac si odlíčte tvár. Tak nebudete tráviť dlhé minúty v kúpeľni postojačky a zdržiavať ostatných členov domácnosti.

Potrebujete pomôcť s triedením vašich vecí? Stále niečo hľadáte? Máte priveľa vecí? Neviete, čo kam dať? Chceli by ste mať lepšie zorganizovanú domácnosť? 

Rada vám pomôžem. 

Začnite Konzultáciou ZADARMO. Počas nášho rozhovoru mi poviete, čo vás trápi a ja vás nasmerujem, ako ďalej.

Alebo si objednajte Decluttering plan na mieru. Je to jednoduchý návod, ako zmeniť váš chaos na poriadok, iba pre vás, podľa vašich potrieb.  

Čo je to decluttering?

Decluttering (čítaj diklatering) je zbavenie sa chaosu alebo zmätku, "debordelizácia". Clutter znamená choas, zmätok. Decluttering ale nie je klasické upratovanie (vysávanie, umývanie, utieranie prachu).
Decluttering je vyšší stupeň upratovania. Odhalí zdroj chaosu a ten odstraňuje. Decluttering je vytriedenie vecí a ich následné uloženie tak, aby ste už nemuseli nič hľadať. Budete mať menej vecí, všetky budú mať svoje miesto a vaša domácnosť bude lepšie zorganizovaná. A tým získate väčšiu pohodu a kľud.
Potrebujete zreorganizovať vašu domácnosť a mať menej vecí a lepšie uložené, aby ste už nemuseli nič hľadať?