7 dôvodov, prečo sa zbaviť nepotrebného oblečenia a 7 krokov, ako na to

12.11.2020

Zovšadiaľ na nás vyskakujú úžasné ponuky, zľavy, black friday alebo iné "neopakovateľné" príležitosti, prečo by sme mali opäť minúť peniaze na nové veci. Samozrejme, často ide o oblečenie, ktoré je prezentované ako "must have" a bez toho skátka neprežiteje! Čo tak úplne zmeniť stratégiu a stať sa trendsetterom v šetrení, v slow fashion a v minimalizme? Na začiatok si povedzme zopár dôvodov, prečo je dobré nastúpiť na túto cestu a potom uvedieme pár tipov, ako to urobiť - zbaviť sa zbytočného oblečenia.

Prečo sa zbaviť nepotrebného oblečenia?


1 - Vytvoríte si doma viac miesta. 

Namiesto toho, aby ste mali napratané skrine a komody rôznymi, často nesúrodými, kúskami oblečenia, budete vedieť, kde čo máte, vaše obľúbené veci budú mať pohodlné miesto na oddych (áno, aj vaše veci potrebujú oddychovať:-) a budete sa cítiť lepšie v prostredí, kde je viac priestoru.

2 - Budete mať vo veciach prehľad.

To znamená, že vždy budete presne vedieť, kde čo máte, nebudete musieť nič hľadať, ľahko vyberiete tú ktorú vec a nebudete mať problém túto vec zasa vrátiť na pôvodné miesto.

3 - Zbavíte sa zbytočných kúskov. 

Ide o to, aby ste mali len také oblečenie, ktoré chcete mať. Že to neviete posúdiť? Verte, že na to prídete aj sami. Cieľom je zbaviť sa vecí, ktoré nenosíte, pretože sa v nich necítite dobre. Prečo to tak je? Hovoria vám to vaše pocity. Tak prečo opatrovať niečo, k čomu nemáte dobrý vzťah?

4 - Výsledkom bude jednoduchý šatník. 

Budete mať len také oblečenie, ktoré máte radi a ktoré vám pristane. Váš šatník bude zložený s jednotlivých kúskov tak, aby ste ich mohli ľahko kombinovať a vaše ranné obliekanie bude radosť.

5 - Budete sa cítiť slobodne. 

Nebudete otrokom množstva vecí a každodenného premýšľania, čo na seba. Pri menšom množstve vecí je to oveľa jednoduchšie. Budete vedieť, čo presne máte a nebude vám robiť problém rozhodnúť sa, čo si obliecť na ktorú príležitosť. Prídete na to, že môžete nosiť dokola tie isté veci a nikomu to nebude prekážať.

6 - Urobíte radosť niekomu inému a prispejete k recyklácii textilu. 

Veci môžete darovať alebo predať a tie, ktoré sú už dosť obnosené, nemoderné alebo poškodené, môžete dať do kontajnera na textil. Tie, ktoré darujete alebo predáte, si určite nájdu miesto v srdci iných žien, ktoré práve tieto veci ocenia. Veci z kontajnerov na textil putujú do triediarne, kde sa vytriedia na také, ktoré idú do second handov a napokon tie, ktoré sú už nepoužiteľné, idú na "rozomletie". Z tejto suroviny sa vyrábajú napríklad tepelné izolácie, komponenty do áut alebo ďalšia surovina pre priemysel.

7 - Zlepšíte svet.

Pretože ak si vytriedite oblečenie, už vám bude ľúto znova zaplniť skrine, takže ušetríte svoje peniaze, ale hlavne zabránite ďalšiemu nárastu fast fashion. Stanete sa uvedomelejšími, vyberavejšími, budete premýšľať, čo si kúpiť a čo nie a prečo.

Bonus: 

Začnete sa zaujímať, odkiaľ veci pochádzajú, kde sa vyrobili, začnete uprednostňovať domácich výrobcov alebo tých, ktorí vyrábajú zodpovedne, šetria suroviny, poctivo a fér platia svojim zamestnancom, používajú napríklad ekologicky vypestovanú bavlnu alebo využívajú na výrobu nového oblečenia recyklované materiály. Takto ovplyvníte aj vaše okolie, postupne sa ľudia stanú uvedomelejšími a možno sa nám podarí zastaviť globálne otepľovanie.

Dôvodov, prečo šetriť s oblečením, mať len to najdôležitejšie a starať sa oň s láskou, je veľa, uviedla som iba niekoľko základných. Veď si spomeňte, ako mali prístup k novému oblečeniu naše babičky. Ony už vtedy aplikovali - teraz "veľkú" novinku - slow fashion. Prešívali šaty, kabáty, obrátili a mali nové.


Ako si poradiť s triedením oblečenia?


1 - Urobte si celkový prehľad, kde čo máte. 

Pootvárajte skrine, povyberajte veci z ich útrob. Možno nájdete niečo, čo ste dlho hľadali.

2 - Naplánujte si postup. 

Triedenie oblečenia môžete robiť podľa kategórií. Napíšte si na papier, aké druhy oblečenia máte. Napríklad: kabáty, bundy, nohavice, šaty, sukne, pulóvre, tričká s dlhým rukávom, tričká s krátkym rukávom, blúzky, ponožky, pančuchy, bielizeň, čiapky, šály, šatky, rukavice. Samostatnou kategóriou môže byť športové oblečenie. Možno máte ešte nejaký druh oblečnia, ktoré chcete posunúť, tak nezabudnite ani na to (karnevalový kostým, plesové šaty...).

3 - Premyslite si, čo chcete urobiť s vyradeným oblečním.

Pripravte si VRECIA NA ODPAD, asi 25 litrové s ušami, ktoré sa dajú zaviazať. Do týchto vriec dávajte oblečenie, ktoré určite dáte do kontajnerov na textil. Ďalej si pripravte vrecia alebo KRABICE na veci, ktoré chcete PREDAŤ a DAROVAŤ, prípadne VYMENIŤ.

4 - Vyberte prvú kategóriu oblečenia. 

Napríklad kabáty. Pohľadajte ich po celom byte (niektorí ľudia majú uskladnené veci čudným spôsobom - v detskej izbe, v spálni, v predsieni) a dajte všetky kabáty na jedno miesto - na posteľ alebo na podlahu v izbe, kde máte aj dobré denné svetlo. Takto lepšie identifikujete prípadné poškodenia, fľaky, či iné nedostatky. Čím viac nedostatkov uvidíte, tým ľahšie sa vám bude triediť:-) Spomeňte si, prečo nenosíte ten jeden kabát - lebo má pokazený zips a mysleli ste si, že ho vymeníte, ale medzitým vyšiel z módy). Presne takto totiž hromadíme veci, čo ak...

5 - Vyberte najprv veci, ktoré si chcete nechať. 

Ako? Každú vec zoberte do rúk, na chvíľu sa zastavte a pozorujte, aké pocity vo vás tá vec vyvoláva. Nerozmýšľajte rozumom, čo ak sa to zíde, toto som dostala od svokry, to nemôžem vyhodiť...:-) Môžete. Možno pocítite dokonca strach, že čo sa stane, ak sa nejakej veci zbavíte. Nastane ZMENA:-) Takto postupujte pri každej veci a robte to rýchlo. Vaše pocity sa nemýlia, presne vedia, čo je pre vás dobré. Riaďte sa nimi. Takto si vyberiete len tie veci, ktoré sa vám páčia a máte k nim dobrý vzťah. Tieto veci budú mať pre vás hodnotu a budete ich nosiť o to viac. Budete sa v nich dobre cítiť a bude to na vás aj vidieť:-)

6 - Veci, ktoré ostali, rozdeľte na DAROVAŤ, VYMENIŤ, PREDAŤ a VYHODIŤ. 

Z vytriedených vecí budete vedieť vybrať také, ktoré sú ešte v dobrom stave a môžu sa niekomu hodiť. Premyslite si (nerozmýšľajte dlho:-), ktoré veci môžete PREDAŤ cez internet (značkové, nové). Ak s tým máte skúsenosti, viete, čo a ako - nafotiť celkovo, aj detaily, pomerať, napísať text inzerátu (Modrý koník, Bazoš...). Veci, ktoré chcete DAROVAŤ, možno aj viete komu presne, tak to urobte čím skôr. Veci, ktoré chcete VYMENIŤ cez SWAP - teraz síce nefungujú reálne swapy, ale existujú aj online. Ponúknite svoje veci na výmenu.

7 - Veci vo vreciach kategórie VYHODIŤ naložte do auta a pohľadajte kontajnery na textil.

Toto je posledná fáza. Možno máte rôzne pocity - strach, úzkosť, v hlave vám víria otázky typu, čo ak budem z toho niečo potrebovať??? Už nie je cesty späť. Rozhodli ste sa správne a určite ste to aj správne vytriedili, ak ste sa riadili svojimi pocitmi. Našli ste kontajner? S odvahou dávajte vrecia do priestoru na veci a otočte kľukou. Až do posledného vreca.

Uvidíte, čo sa stane.... Držím vám palce.


Alex

Vaša Poriadkumilovná

Fotografie: Canva.com