7 krokov k úspešnému jarnému štartu
Podľa taoistickej tradície je zima čas, kedy by sme mali oddychovať a naberať sily na jar, kedy sa všetko rozprúdi... S týmto názorom sa nedá nesúhlasiť, ale kedy oddychovať keď všetko plynie tak rýchlo a je toho tak veľa. Veľa povinností, veľa informácií, veľa myšlienok a veľa vecí...veľa chaosu a neporiadku. A potom v tom oddychuj... Poznáte ten pocit, vnútorného nepokoja? Myslíte si, že možno treba upratať byt. Začnete upratovať, ale nepomáha to.... Je v tom niečo viac, ale neviete čo... Poradím vám, ľahnite si na gauč, premýšľajte - a prípadne si to napíšte - čo chcete zmeniť podľa týchto siedmich bodov:
1. V zime nemusíte upratovať, aj medvede spia
Zima je ideálny čas na prípravu, na plánovanie, na rozmýšľanie, čo a ako zmeniť. Je to vhodný čas na zamyslenie sa a hľadanie skutočných zámerov a cieľov, ktoré sú pre každého jedinečné. Ide o to, aby ten zámer bol v súlade s našim najhlbším presvedčením a aby nebol v rozpore s podvedomím. To sa dá ľahko zistiť tak, že keď si povieš, čo "chceš", ako sa pritom cítite.
2. Začnite myšlienkami
V prvom rade je dobré pochopiť - a uveriť - princíp toho, že ak sa odpútame od minulosti, ak prestaneme lipnúť na veciach alebo nefunčkných vzťahoch, tak len vtedy sa môžeme pohnúť ďalej a niečo zmeniť. Uvedomenie si, že "takto to ďalej nejde" a "niečo musím urobiť inak", to je začiatok. Poznáte známy výrok - ak robíte stále to isté, nemôžete očakávať iné výsledky....
Som za to, aby naše nové zámery pramenili z nášho vnútorného presvedčenia, aby sme sa k nim prepracovali dobrovoľne a z hĺbky srdca. Len vtedy majú šancu na úspech.
3. Zbavte sa strachu
Veľmi pekne o zmenách hovorí Anthony De Mello vo svojej knihe Bdelá pozornosť: Ľudia sa nechcú zmeniť. Chcú len, aby im opravili hračky. Lebo zmena bolí. Alebo - strach zo zmeny nie je stach z neznámeho, ale strach zo straty zmámeho...
Áno, rozumiem tomu, že zmeniť niečo, čo sme dlhé roky považovali za normálne a vydať sa neznámou cestou odhaľovania príčin našich problémov, to chce odvahu. Pozrieť sa pravde do očí a povedať si, tak toto som pekne pokašľal (alebo si doplňte iné slovo...) a priznať si to celé na plnej čiare. To je úľava, to mi môžete veriť:-)
4. Ak má prísť niečo nové, staré musí odisť
A potom to už ide. Krok za krokom začnete robiť opatrenia na zlepšenie. Stačí po malých krokoch. Dokonca ani nemusíte presne vedieť, čo bude na konci. Stačí, ak si predstavíte, aký pocit chcete dosiahnuť. Keď je reč o upratovaní alebo domácnosti a byte, predstavte si, ako chcete žiť. Ako hovorí Marie Kondo - predstavte si svoj ideálny životný štýl. Máš? A vtedy sa vám vybaví aj to, ako by mal vyzerať váš byt a vaše najbližšie okolie.
5. Buďte trpezliví
Chce to trpezlivosť. Nedá sa urobiť všetko naraz. Najprv si predstavte pocit voľnosti, ktorý budete mať, keď si usporiadate život. Tu ide o vyšší cieľ, verte tomu, že ak zmeníte niečo také "nepodstatné", ako sú vaše veci a poriadok okolo vás, potom môžu prísť zmeny aj v iných oblastiach. V práci, vo vzťahoch, v peniazoch.
Chápem, že pre mnoho ľudí je problém sadnúť si na 10 minút a poctivo vybrať všetky veci z jednej zásuvky, vytriediť ich a vyhodiť. Poviete si, načo? Veď to je zbytočné! Verte mi, nie je. To je začiatok veľkej cesty za poriadkom a rovnováhou.
6. Spoľahnite sa na vyšší zámer
Každý čas je vhodný na zmenu, záleží od jednotlivca, ako to cíti a potrebuje. 4. februára 2020 začal podľa čínskej tradície nový rok kovového potkana. Je to začiatok nového dvanásťročného obdobia, pretože potkan je prvý v čínskom zvieratníku. Začína nová etapa. Či už sa riadite podľa týchto predpovedí alebo nie, možno je to príležitosť začať so zmenami. Skúsme sa na ne pripraviť tým, že sa zamyslíme a naplánujeme jednotlivé kroky....
7. Urobte prvý krok
Ak sa chcete zbaviť neporiadku, pokojne si premyslite, čo vám prekáža a čo by ste chceli vlastne dosiahnuť. Ako si predstavujete váš ideálny životný štýl. Buďte k sebe úprimní a pravda sa vám ukáže.
Alex
Vaša Poriadkumilovná