7 krokov k úspešnému jarnému štartu

Podľa taoistickej tradície je zima čas, kedy by sme mali oddychovať a naberať sily na jar, kedy sa všetko rozprúdi... S týmto názorom sa nedá nesúhlasiť, ale kedy oddychovať keď všetko plynie tak rýchlo a je toho tak veľa. Veľa povinností, veľa informácií, veľa myšlienok a veľa vecí...veľa chaosu a neporiadku. A potom v tom oddychuj... Poznáš ten pocit, vnútorného nepokoja? Myslíš si, že možno treba upratať byt. Začneš upratovať, ale nepomáha to.... Je v tom niečo viac, ale nevieš čo... Poradím Ti, ľahni si na gauč, premýšľaj - a prípadne si to napíš -  čo chceš zmeniť podľa týchto siedmich bodov:

1. V zime nemusíš upratovať, aj medvede spia

Zima je ideálny čas na prípravu, na plánovanie, na rozmýšľanie, čo a ako zmeniť. Je to vhodný čas na zamyslenie sa a hľadanie skutočných zámerov a cieľov, ktoré sú pre každého jedinečné. Ide o to, aby ten zámer bol v súlade s našim najhlbším presvedčením a aby nebol v rozpore s podvedomím. To sa dá ľahko zistiť tak, že keď si povieš, čo "chceš", ako sa pritom cítiš.

2. Začni myšlienkami

V prvom rade je dobré pochopiť - a uveriť - princíp toho, že ak sa odpútame od minulosti, ak prestaneme lipnúť na veciach alebo nefunčkných vzťahoch, tak len vtedy sa môžeme pohnúť ďalej a niečo zmeniť. Uvedomenie si, že "takto to ďalej nejde" a "niečo musím urobiť inak", to je začiatok. Poznáte známy výrok - ak robíš stále to isté, nemôžeš očakávať iné výsledky....

Som za to, aby naše nové zámery pramenili z nášho vnútorného presvedčenia, aby sme sa k nim prepracovali dobrovoľne a z hĺbky srdca. Len vtedy majú šancu na úspech.

3. Zbav sa strachu

Veľmi pekne o zmenách hovorí Anthony De Mello vo svojej knihe Bdelá pozornosť: Ľudia sa nechcú zmeniť. Chcú len, aby im opravili hračky. Lebo zmena bolí. Alebo - strach zo zmeny nie je stach z neznámeho, ale strach zo straty zmámeho...

Áno, rozumiem tomu, že zmeniť niečo, čo sme dlhé roky považovali za normálne a vydať sa neznámou cestou odhaľovania príčin našich problémov, to chce odvahu. Pozrieť sa pravde do očí a povedať si, tak toto som pekne pokašľal (alebo si doplňte iné slovo...) a priznať si to celé na plnej čiare. To je úľava, to mi môžeš veriť:-)

4. Ak má prísť niečo nové, staré musí odisť

A potom to už ide. Krok za krokom začneš robiť opatrenia na zlepšenie. Stačí po malých krokoch. Dokonca ani nemusíš presne vedieť, čo bude na konci. Stačí, ak si predstavíš, aký pocit chceš dosiahnuť. Keď je reč o upratovaní alebo domácnosti a byte, predstav si, ako chceš žiť. Ako hovorí Marie Kondo - predstav si svoj ideálny životný štýl. Máš? A vtedy sa Ti vybaví aj to, ako by mal vyzerať Tvoj byt a Tvoje najbližšie okolie.

5. Buď trpezlivá / trpezlivý

Chce to trpezlivosť. Nedá sa urobiť všetko naraz. Najprv si predstav pocit voľnosti, ktorý budeš mať, keď si usporiadaš život. Tu ide o vyšší cieľ, ver tomu, že ak zmeníš niečo také "nepodstatné", ako sú tvoje veci a poriadok okolo Teba, potom môžu prísť zmeny aj v iných oblastiach. V práci, vo vzťahoch, v peniazoch.

Chápem, že pre mnoho ľudí je problém sadnúť si na 10 minút a poctivo vybrať všetky veci z jednej zásuvky, vytriediť ich a vyhodiť. Povieš si, načo? Veď to je zbytočné! Ver mi, nie je. To je začiatok veľkej cesty za poriadkom a rovnováhou.

6. Spoľahni sa na vyšší zámer

Každý čas je vhodný na zmenu, záleží od jednotlivca, ako to cíti a potrebuje. 4. februára 2020 začal podľa čínskej tradície nový rok kovového potkana. Je to začiatok nového dvanásťročného obdobia, pretože potkan je prvý v čínskom zvieratníku. Začína nová etapa. Či už sa riadiš podľa týchto predpovedí alebo nie, možno je to príležitosť začať so zmenami. Skúsme sa na ne pripraviť tým, že sa zamyslíme a naplánujeme jednotlivé kroky....

7. Urob prvý krok

Ak sa chceš porozprávať o Tvojom neporiadku, ozvi sa. V pokoji mi môžeš povedať alebo napísať všetko, čo Ťa ťaží, čo chceš zmeniť a ako si predstavuješ svoj "ideálny životný štýl" potom, ako si upraceš. Ja Ti pomôžem. 

Autor: Alexandra Hanusová

Poriadkumilovná