Aký je váš ideálny životný štýl?

04.02.2021

Téma triedenia, upratovania, minimalizmu a samozrejme aj uvedomelejšieho životného štýlu je veľmi populárna, pretože čoraz viac ľudí si uvedomuje, že často nakupuje bez starostlivého uvažovania, či to, čo chce kúpiť, naozaj potrebuje. Základom pre čo i len myšlienku, ako alebo prečo zmeniť svoje spotrebiteľské správanie je otázka, ako vlastne chcem žiť , resp. ako chcem bývať, ak sa bavíme o našom najbližšom okolí.

Definujte si svoj ideálny životný štýl

Toto je základná úloha známej upratovacej poradkyne Marie Kondo, ktorá vlastne týmto krokom začína upratovací maratón so svojimi klientmi. O čo vlastne ide? Ide o to, že ak si pravdivo odpoviete na otázku - ako vlastne chcete žiť, čomu sa chcete venovať, čo je pre vás dôležité, potom budete aj vedieť, ako by mal vyzerať váš byt. Vaše bývanie by vás malo podporovať v tom, čo robíte, malo by vám poskytovať pohodlie, oddych, relax a nemalo by vám spôsobovať vrásky.

Proces začína zamyslením sa

Skôr, ako začnete bezmyšlienkovite vyhadzovať, čo vám príde pod ruku:-), venujte trochu času zamysleniu sa nad tým, prečo vlastne chcete upratať. Predpokladajme, že u vás dozrel čas, že ste si povedali, ok, musím "niečo" urobiť s týmto bytom, lebo mi to už lezie na nervy, prerastá cez hlavu alebo jednoducho chcem / potrebujem ZMENU. Zmenu pracovnú, súkromnú, hocijakú. Zamyslite sa nad tým, čo vám skutočne prekáža u vás doma, preskúmajte každý kút a každú skriňu a zistíte, kde je pes zakopaný. Uvedomíte si veľa vecí, ak sa objektívne zamyslíte nad tým, prečo máte tie veci a prečo ich je toľko.

Zákon zachovania energie

Ak chcete niečo nové pritiahnuť do svojho života, najprv je dobré niečo staré vypustiť. Uvoľniť priestor - či už skutočne fyzicky alebo mentálne. Nie je možné očakávať zmeny, ak stále robíme to isté a správame sa rovnako. Už len samotný proces vypratávania, tá fyzická práca vo vás spustí aj mentálne zmeny. Zrazu sa niečo pohne. Samozrejme, ideálne je, ak sa vecí skutočne zbavíte, nie len presuniete inam. Možno sa bojíte niečoho sa skutočne zbaviť, urobiť ten krok - ZMENU. Neviete si predstaviť, že zrazu nebudete mať niektoré veci, je to vaše "bohatstvo", vaše JA. Ale skutočne vás tieto veci podporujú a pomáhajú vám? Alebo ich len musíte držať v hlave a starať sa o ne?

Menej je viac

Ak máte radi všetko komplikované a vyžívate sa v množstve vecí, nemusíte čítať ďalej. Všetko ostane tak, ako je, je to váš životný štýl a tak vám to vyhovuje. Ale ak cítite čo len trochu tlak, že asi toto množstvo vecí a nevyriešených záležitostí je niečo, čo by ste radi zmenili, začnite. Veľmi dobrou pomôckou, prečo sa nad tým zamyslieť sú tieto obrázky:

Kamene života


Naučíte sa rozoznávať dôležité od nedôležitého

Ak zahltíte svoj život množstvom drobností a nepodstatných vecí, vaša pozornosť sa nevie sústrediť na tie dôležitješie. Jednoduho sa tam nezmestia a tak ostávajú nevyriešené. (Obr. A.)

Preto ako prvé je dobre si určiť, čo je pre vás najdôležitejšie a tomu venovať najviac pozornosti a času. To sú tie veľké kamene v pohároch, ktoré sú základom vášho života. Potom sa tam ešte vždy zmestia aj tie menšie veci. Ale naopak to nefunguje. (Obr. B.)

Na kamene si môžete napísať, čo chcete, čo vy považujete za dôležité. Skúste si to nakresliť, čo vám to ukáže:-)

Niekedy zo strachu alebo z nedostatku zodpovednosti či uvedomovania si skutočnosti, zatvárame oči pred tými naozaj dôležitými vecami a tie nám unikajú pomedzi prsty. Veľa ľudí venuje veľa pozornosti detailom, zaoberá sa drobnosťami a pripisuje im dôležitosť a pritom nedbá na tie dôležitejšie. Najčastejšie preto, lebo tieto veci považujú za ťažké, nedosiahnuteľné alebo majú pocit, že veď nejako už bude. Žiaľ, ak vedome neriadime svoj život, tak nás to len hádže od mantinelu k mantinelu a my sa čudujeme, čo sa deje. Veď toto sme nechceli.

Upratovanie je mentálny tréning

Na to, aby sme sa naučili rozoznávať dôležité záležitosti od menej dôležitých, môže veľmi dobre poslúžiť práve proces triedenia vecí u vás doma. Je to akýsi nácvik, ak začnete oblečením, ktoré nie je životne dôležité a dokážete ho vytriediť, potom sa prepracujete aj k vážnejším veciam a budete vedieť určiť, čo je pre vás to pravé.

Predstavte si, aké to bude

Určite si už mnohí z vás robili rôzne vizualizácie cieľov, myšlienkové mapy a podobne. Možno ste si napísali svoje priania a schovali na bezpečné miesto. Je to dobrý postup a je to správne. Predstavte si teda, ako by to vyzeralo, keby ste už boli tam - v cieli. Čo sa zmenilo? Ako ste to dosiahli? Na čom sa popracovali? Ak ste už začali hocijakým spôsobom triediť a zbavovať sa vecí, gratulujem. Pokračujte dovtedy, kým nebudete mať pocit, že stačilo, už máte dostatok voľného priestoru a niečo nové môže prísť.

Najťažšie je začať

Rovnako, ako s čímkoľvek novým, pre niektorých ľudí je najťažšie začať. Je to normálne a je to úplne v poriadku. Je prirodzené, že sa držíme svojich zvyklostí, máme svoj systém a podľa toho fungujeme. Pre človeka je dobré mať systém. Na druhej strane istá dávka chaosu je potrebná. Tá nám prináša kreativitu, napredovanie a nápady. Ak však zistíte, že váš systém vám spôsobuje viac škody ako osohu, asi je potrebná zmena. Upraviť systém, zmeniť nastevenia, aby fungoval lepšie a pre vás efektívnejšie.

Ako si teda predstavujete váš ideálny životný štýl?

Uvediem príklad: ste žena, ktorá má rada filmy, rada čítate knihy a chodíte do prírody. Avšak váš byt je trocha nepohodlný, čítate málo, alebo len pri malej lampe v nepohodlnej polohe. Do prírody chodíte málo, lebo "nemáte čas" a nemáte si kam poriadne odložiť vaše športové veci. Čo treba zmeniť?

Zamerajte sa na vytvorenie priestoru na pohodlné čítanie s dobrou lampou a kreslom, na získanie času na šport a aj na uloženie športových vecí. Ako na to? Povedzte si, kde chcete to kreslo s lampou mať a podľa toho vytrieďťe veci - aj nábytok. (Môžete do toho zahrnúť aj analýzu feng-shui). Urobiť miesto v skrini na športové oblečenie bude výsledkom triedenia oblečenia - namiesto kúpy ďalšej skrine. Vytvoriť si čas na šport je tiež o vyhadzovaní - zbytočných aktivít z vášho života. Jednoducho zameňte čas strávený na internete za čas strávený vonku.

Inými slovami, vaše bývanie definuje váš životný štýl a to je najdôležitejšie. Aby ste sa cítili dobre a žili spokojnejšie, treba pre to niečo urobiť - aj upratať:-)

Alex

Vaša Poriadkumilovná