Chaos v hlave

09.10.2019

Poznám niekoľko ľudí, ktorých bývanie názorne ilustruje to, čo majú v hlave. Dokonca to aj vedia a hovoria o tom. Chaos v hlave. Zaujímavé je, že si neuvedomujú, že keby si najprv urobili poriadok doma, tak aj ostatné veci by sa samé "upratali". 

Nové podnety na každom kroku

Viem, že sa veľa píše o tom, ako je dobré "upratať" si hlavu, vyčistiť, prísť na nové myšlienky. Nie je to nová vec, už aj naši predkovia o tom vedeli. My však teraz žijeme v takej rýchlej dobe, že nie je vôbec žiadnym prekvapením, že väčšina z nás má v hlave naozaj pretlak informácií. A z toho môže vzniknúť chaos. Zrazu nevieme, čo máme uprednostniť, z každej strany a takmer v kuse sa nás tlačia nové a nové podnety. Postupne nadobudneme pocit, že niečo zmeškáme, ak hneď nebudeme reagovať na nejakú novú infomáciu. A tak sa dostávame do boja s časom. S našim časom, ktorý si nevieme usporiadať tak, aby sme boli "v pohode".

Viete si určiť priority?

Jedným zo spôsobov, ako sa vyhnúť tomu tlaku, je nekompromisné určovanie si priorít a vylúčenie nežiadúcich vplyvov. V tomto smere musíme byť tak zdravo sebeckí a myslieť na seba. To znamená, že vylúčime sledovanie správ, ktoré nás zaťažujú, sú negatívne, zbytočné, netýkajú sa nás. Načo budeme počúvať alebo čítať, že "niekto" (koho samozrejme zvyčajne nepoznáme), urobil alebo povedal to alebo to. 

Sledujete správy?

Ja osobne už niekoľko rokov cielene nesledujem správy. Úplne mi stačí, ak len zachytím nejakú základnú informáciu. Najprv som napísala "podstatnú" informáciu:-), ale to je presne to, čo nám média podsúvajú - myslieť si, že TOTO JE DÔLEŽITÉ. Nie som žiadny ignorant a zaujímam sa o veci verejné, ale také, ktoré sú praktické a užitočné pre ľudí. Chcem tým povedať, že takto sa lepšie viem sústrediť na to, čo je pre mňa dôležité. A to sú každodenné rodinné  "povinnosti" :-), moje zdravie, môj oddych, môj relax, moja zábava, moja práca, moja rodina, môj byt, moje jedlo. 

Znie to sebecky? 

Nie. To je sústredenie sa na SVOJ ŽIVOT. Nie na život niekoho iného. Myslím cudzieho (známi, známi mojich známych, politici, "celebrity" a podobne). Nedajte sa zatiahnuť do tej hry, v ktorej vám podsúvajú všetky tie informácie o iných. Každou správou, každou fotografiou o nejakej osobe jej len dávame energiu. 

Spýtajte sa sami seba

Toto sústredenie sa na seba platí najmä pre tých, ktorí majú svoje nevyriešené problémy. Ak máte dlhy, nefungujúcu firmu, problémy v rodine, to všetko sa dá vyriešiť postupne, ak sa sa sústredíme na podstatu. Položili ste si otázku, že PREČO MÁTE TIETO PROBLÉMY? Som si istá, že ak sa započúvate do svojho vnútra a nepustíte si radšej rádio, telku alebo nebudete rolovať na facebooku, nájdete odpoveď. Žiaľ, väčšina ľudí nechce svoje problémy riešiť. Alebo to aspoň odkladá na neurčito a čaká, kým to samé "vyhnije". Verte mi, viem o čom píšem.

Začnite vypratávať

A ako toto všetko súvisí s upratovaním hlavy alebo bytu? Je to jednoduché. Nahromadené veci a neriešené problémy doma, v hlave alebo vo firme majú rovnaké riešenie. ZAČAŤ VYPRAVÁVAŤ. Viem, že tá porcia môže byť veľká alebo dokonca obrovská, ale VŽDY EXISTUJE CESTA VON. Postupne, po častiach. Trpezlivo. Stačí začať. ROZLÚČTE SA SO STARÝMI VECAMI. Verte mi, bude to úľava. Prvý krok je ťažký. Zvyčajne sa odporúča začať s tým jednoduchším, ako je staré oblečenie, časopisy, alebo pokazené veci. Myslíte si, že ten "majetok" vám dáva akýsi status, postavenie. To je iba nálepka. 

Strach zo zmeny 

V jednej dobrej knihe som čítala, že strach zo zmeny nie je strach z neznámeho, ale starch zo straty známeho (Anthony De Mello - Bdelá pozornosť, odporúčam). Predstavte si, že predáte byt, firmu, dokonca pod cenu (aká nehoráznosť, veď to má inú HODNOTU!!!) a zbavíte sa dlhov. Bojíte sa toho?  Ten pocit pokoja a istoty je lepší. A potom zistíte aj to, kto sú vaši skutoční priatelia:-) Dnes večer, namiesto pozerania telky, vytrieďte jednu zásuvku. Tie veci, čo tam ležia a ktoré ste už nemali v rukách 15 rokov. Myslíte si, že ich potrebujete? Nie. To je len váš FALOŠNÝ POCIT ISTOTY, že ich MÁTE. Neviete si predstaviť, že ich vyhodíte. Urobte to. Uvidíte tú vnútornú zmenu. 

Alex

Vaša Poriadkumilovná