Čo je to vizuálny smog a ako vplýva na naše zdravie

27.04.2021

Pýtate sa, čo je to vizuálny smog? V domácnosti je to veľké množstvo vecí a neporiadok, ktorý vplýva na naše podvedomie a tým spôsobuje stres. Určite ste o vizuálnom smogu už počuli hlavne v súvislosti s množstvom reklamných plôch v mestách. Pod týmto pojmom sa skrýva všetko, čo môže rušiť príjemný pohľad na panorámu mesta alebo na jeho architektúru. V meste sú to billboardy, reklamné pútače, malé, veľké, skrátka všetky plochy, tabule a iné nosiče, ktoré pútajú pozornosť chodcov alebo vodičov áut. Mnohé mestá, aj Bratislava, sa úspešne venuje redukovaniu tohto vizuálneho smogu, aby sme sa všetci cítili v meste lepšie a aby bola lepšia aj bezpečnosť cestnej premávky.

Eliminujte vizuálny chaos. Váš mozog sa vám poďakuje.
Eliminujte vizuálny chaos. Váš mozog sa vám poďakuje.

Vizuálny smog u vás doma

Podobný vizuálny smog alebo chaos môžeme mať aj doma. Je to všetko, čo vidíte okolo seba a čo vám spôsobuje nepokoj. Nemusíte si to ani uvedomovať, ale všetky veci okolo vás na vás vplývajú a či chcete alebo nie, nenápadne sa vám usídlia v podvedomí. Vizuálny smog je rovnako škodlivý, ako klasický neporiadok. Rozptyľuje, unavuje, spôsobuje stres a ak je dlhodobý, má rovnaký "účinok" ako skutočný stres z množstva povinností.

Náš mozog preferuje usporiadanú štruktúru

A ak ju nemá, trpí. Hoci si to neuvedomujeme, naše podvedomie vníma rušivé podnety a my reagujeme rôznymi únikovými stratégiami. Snažíme sa odísť z chaotického prostredia alebo hľadáme iné, náhradné činnosti, ktoré nám požadovaný systém poskytnú. Napríklad, ak máme neporiadok v dokumentoch, robíme poriadok s oblečením alebo ideme gruntovať kuchyňu. Nevieme sa donútiť začať triediť papiere, pretože je to predstavuje pre nás veľkú záťaž. 

Na druhej strane, keď už konečne začneme tie papiere trpezlivo triediť, náš mozog pochopí, že už dostane svoj vytúžený systém a začne spolupracovať a práca nám pôjde od ruky.

Pamätáte si, ako ste sa mali učiť na skúšky a namiesto toho ste išli odušu upratovať? Dôvodom je to, že váš mozog túži po usporiadanom systéme a zatiaľ nevie, ako nové vedomosti ukladať, preto hľadá náhradné riešenie vo forme upratovania, pretože neporiadok okolo vás ho ruší. Všimli ste si, že akonáhle ste upratali, už sa vám lepšie učilo? Bolo to preto, lebo vaša myseľ sa upokojila a mohla sa začať sústrediť. Jednoduché, čo poviete? 

Všetkého veľa škodí

Asi poznáte toto porekadlo. Veľa jedla, veľa pitia, ale aj príliš veľa odriekania s cieľom jesť zdravo, neprináša v konečnom dôsledku radosť, ale skôr stres. Rovnako je to aj s fyzickými vecami, ktoré máme doma alebo v kancelárii okolo seba. Veľa kníh, veľa predmetov, veľa nábytku, príliš veľa farieb v jednej miestnosti vytvára chaos a ten vplýva na naše podvedomie.

Karneval nápisov, vecí a farieb

Tento karneval farieb a vecí sa môže chvíľu zdať zábavný, ale po čase vám začne spôsobovať vrásky. Verte, ani nebudete vedieť, čo vám v skutočnosti prekáža. Budete sa cítiť nervózne, nebudete sa vedieť sústrediť, budete stále odbiehať od toho, čo máte práve robiť. Texty, písmená, obrázky, priveľa farieb na jednom mieste alebo priveľa malých vecí pokope, priveľa oblečenia v skrini, priveľa kozmetiky, priveľa potravín v špajzi ... ale aj škaredé, staré či pokazené veci - to je všetko vizuálny smog.

Nečudujem sa, že sa vám to nechce začať upratovať, triediť a začať sa toho chaosu zbavovať. Keď to vidíte, radšej to odložíte "na zajtra". 

Môžem vám odporučiť iba jedno - začnite. Potom to už pôjde. Naozaj!

Dokonca aj krabice, ktoré ste si pobrali zo supermarketu s názvami produktov a používate ich na uskladnenie vašich vecí, sú typickým príkladom vizuálneho smogu. O čo lepšie by pôsobili, keby ste ich prelepili jednofreným papierom alebo jednoducho použili bezfarebné krabice alebo vkusné úložné boxy (ak ich už chcete mať).

Deti trpia, ale nevedia o tom

Dospelý človek si môže uvedomiť, že mu tento chaos prekáža a vie s tým aj niečo urobiť, ak chce. Deti však nevedia, čo im vadí, ale sú nepokojné, nesústredené, kričia, plačú, hádajú sa. Priveľa hračiek, v ktorých je navyše neporiadok, chýbajúci systém v ich izbe, priveľa kníh a drobných vecí spôsobuje, že deti ani nevedia, aké hračky majú, a čo dostanú, na to na druhý deň zabudnú. Skvelý spôsob, ako tomu zabrániť, je hravý úložný systém, ktorý skryje obľúbené hračky.


Ako sa dostať z vizuálneho chaosu?

V prvom rade sa skúste s odstupom, objektívne pozrieť na váš byt, ako to máte. Samozrejme, sú ľudia, ktorí si práve takýto maximalizmus užívajú :-) (druhá vec je, či im to aj prospieva). Ak však zakaždým, keď vstúpite do bytu alebo do niektorej izby a radšej by ste sa hneď otočili a zutekali, asi vám tam niečo prekáža.

Čo je to, čo vám prekáža?

Buď je to "normálny" neporiadok (rozhádzané šatstvo, veci) alebo aj keď je zdanlivo upratané, predsa to vyzerá chaoticky a zaplnene. Ak teda máte tento pocit chaosu aj v upratanom byte, eliminovať vizuálny smog môžete niekoľkými spôsobmi.


Ako eliminovať vizuálny smog?

Zredukujte množstvo vecí

A sme samozrejme pri hlavnej téme - decluttering = debordelizácia, odstránenie chaosu = zbavenie sa (zbytočných) vecí. Pomaly to vyzerá, že je to liek na všetko:-) Určite nie, ale je to základ. Premyslite si, ako by ste zmenili váš chaos na harmóniu. Naplánujte si, čoho sa chcete zbaviť, začnite tými najväčšími položkami.

Prekážajú vám veci pohodené v predsieni? Zadovážte si konečne minimalistické skrinky, kam schováte všetky potrebné veci (po vytriedení).

Máte priveľa hračiek? Vytrieďte ich. Tu vám môžu pomôcť deti. Je to super práca pre deti od 4 rokov. Deti totiž veľmi presne vedia, ktoré hračky si chcú nechať a ktoré nie. V tom nemajú problém. Vedia úplne presne, ktoré hračky majú rady. To len my dospelí váhame, lebo čo "ak sa to zíde".

Zjednoťte farebnosť 

Už máte dosť farebných stien alebo vzorovaných závesov? Vymaľujte celý byt jednou farbou. Uvidíte ten pokoj, ktorý nastane. Alebo vymeňte vzorované závesy a vankúše za jednofarebné, ten rozdiel pocítite hneď. Myslíte si, že váš retro nábytok by ste mali vymeniť? Naopak - vyzdvihnite jeho krásu kontrastnou stenou. Nepáčia sa vám plné police vecí? Zredukujte množstvo vecí a vymeňte police za uzatvorené skrinky.

Zlaďte podlahy s nábytkom

Určite viete, ako môže podlaha zmeniť celý priestor. Jednotná farebnosť podláh v byte zväčší priestor. Tmavá farba priestor zmenšuje, svetlá zväčšuje. Vzory ma kobercoch tiež prispievajú k vizuálnemu smogu a veľa rôznych menších kobecov - to je oštara - ťažko sa to vysáva, pretože musíte každý koberec pridržať.

Ak ste ešte v štádiu výberu podláh - parkiet alebo dlažieb, vyberajte také s nadčasovým dizajnom, nenápadnejšie, neutrálne. Vždy ich môžete doplniť výraznými bytovými doplnkami, ktoré sa dajú ľahko vymeniť, ako to bude potrebné.

Využívajte skrinky s dvierkami namiesto otvorených políc a regálov

V kuchyni, v obývačke, v detskej izbe, v predsieni, všade, kde je potrebné vytvoriť úložné priestory, uprednostnite uzavreté skrinky. Knihy v obývačke tiež môžu byť skyté, nebude sa na ne prášiť a nebudú vytvárať vizuálny chaos. V kuchyni aj malá otvorená polička je lákadlom pre všetky drobnosti, ktoré spolu vytvárajú vizuálny chaos. V detskej izbe ani nehovorím, hračky v uzatvorených skrinkách alebo ešte lepšie v zásuvkách, vám zaručene vyčaria úsmev na tvári.

Verte, že takýto spôsob uskladnenia vecí vám natrvalo pomôže eliminovať vizuálny smog vo vašom byte a vy sa budete cítiť oveľa lepšie. (Za predpokladu, že do tých skriniek a zásuviek nenastrkáte veci hlava-nehlava:-)

Každý večer poupratujte

Namiesto nekonečného sledovania televízie alebo sociálnych sietí (!), zvoľte radšej niečo, čo vám prospeje. A to je vaše príjemné prostredie. Sledujte si čas a hodinu predtým, ako plánujete zaľahnúť, začnite s prípravou. Poodnášajte poháre z izby do umývačky, poukladajte papiere na pracovnom stole, poukladajte vankúše, deky a odpracte z konferenčného stolíka všetko, čo tam nepatrí.

Kuchyňu upracte, aby neostal špinavý riad na linke a aby ste mali ráno dostatok miesta na prípravu raňajok. Naučte aj deti večer si poupratovať po sebe hračky a šatstvo.

Ráno si usteľte

Najprv vyvetrajte a potom, keď sa oblečiete, usteľte postele. Odmenou vám bude príjemný pohľad na spálňu a príjemný pocit, keď si budete večer líhať - ľahnete si do upravenej postele a nie do chuchvalca poprehadzovaných perín a vankúšov. Je to rozdiel, verte tomu.

Viete, čo sa stane ráno?

Poteší vás pohľad na usporiadanú obývačku aj upratanú kuchyňu. Takže deň začnete v pohode a nie so stresom pri pohľade na neporiadok. A to stojí za pekný deň a lepšie zdravie, čo poviete?

Alex

Vaša Poriadkumilovná


V usporiadanom prostredí bude každé vaše ráno krásne:-)
V usporiadanom prostredí bude každé vaše ráno krásne:-)


Aké pocity vo vás vyvolávajú tieto fotografie?