Prečo je dobré vytriediť si veci?

12.11.2019

Kúzelné triedenie je metóda Japonky Marie Kondo, známa autorka kníh Kúzelné triedenie alebo Upratané! či Spark joy. Metódu DAN-SHA-RI (Danšari) vytvorila pani Hideko Yamashita paradoxne práve preto, lebo nerada upratovala a bola dokonca na to aj dosť nešikovná:-). Mne tieto dve metódy veľmi učarovali a začala som sa vaic zaujímať o to, ako môžu veci - a ich množstvo - ovplyvňovať náš život.

Zázračná metóda

Po preštudovaní týchto dvoch upratovacích smerov som si zistila, že asi celkom nevyhovujú našej mentalite. Sú príliš radikálne, niektorí ľudia potrebujú trochu viac času, aby si uvedomili, aký efekt im môže priniesť zbavenie sa vecí a uloženie tých vecí, ktoré ostali. Samozrejme, že sa nájdu aj takí, ktorým stačí malý impulz a hneď sa vrhnú do práce. 

Teraz už napríklad viem, že som si mala nechať niektoré kusy oblečenia, pretože by zaujali moju dcéru, ktorá prišla do veku, kedy sa zaujíma o "retro" oblečenie. Sú v tom jednak ekologické dôvody (slow fashion), ale aj nostalgia či prozaický dôvod, že móda vracia.

Pozrite sa na Vaše veci 

Myslím, že mnohí ste už počuli o týchto ženách a ich metódach upratovania. Obe metódy sú podobné, spoločným a základným princípom na začiatku je ZBAVIŤ SA ČO NAJVÄČŠIEHO MNOŽSTVA VECÍ V DOMÁCNOSTI:-) Ja viem, znie to čudne, ale pozrime sa na to z inej strany. 

Skúste sa si odpovedať na tieto otázky:

Ktoré veci skutočne používate?

Ktoré veci naozaj potrebujete? 

Ktoré veci Vám robia skutočnú radosť?

Ak sa trocha sústredíte a zamyslíte, tak zistíte, že asi 80% vecí, ktoré vlastníte, vlastne nepotrebuteje. Verte mi, mám to vyskúšané a overené aj u iných ľudí. Je to neuveriteľné, že? 

Prečo vlastníme veľa vecí?

Prečo to tak je? Pretože NAKUPUJEME, CHCEME VLASTNIŤ VECI. Prečo? Máme peniaze, tak ich musíme minúť. Môžeme si to dovoliť. Všade okolo vidíme množstvo vecí, ktorý sa nám núkajú, presviedčajú nás, že ich potrebujeme a že život s nimi bude lepší. Ale je to skutočne tak? Myslíte si, že keď si kúpite ďalšie topánky alebo ďalší sveter, že Váš život sa zmení? Nie, nezmení. Stále budete rovnakí, nespokojní.

V skutočnosti veci vlastnia nás

Áno, ak niečo kúpite, musíte sa o to starať. Máte to uložené v hlave, že máte oblečenie, topánky, vázy, 10 slnenečných okuliarov, 4 autá, chatu, dom, bazén, 5 firiem ...a o všetko sa musíte starať. Nakoniec príde deň, keď to už nestíhate. Vymkne sa Vám to z rúk. A Vy ste už taký unavený a otupený, že Vám to už nedochádza. Stále máte pocit, že KEĎ TO VŠETKO MÁTE, STE BOHATÝ:-) A ste "NIEKTO"... Hm?

Čo uprednostníte? Pokoj alebo stres?

Ja osobne dávam prednosť kľudu a dobrému pocitu, že MÁM VŠETKO (a LEN to), ČO POTREBUJEM. Pred pár rokmi som sa ocitla v takej kríze, že som sa doslova chytila slamky, ktorá sa mi naskytla v podobe malého článku a začala som sa zbavovať vecí. Najprv oblečenie po osobe, ktorá už nežije. Potom to už išlo. Nakoniec som sa do roka  zbavila asi 80-tich percent vecí, ktoré som mala doma. Poviem vám, je to super pocit. Voľnosť, priestor, vzduch, dýchate, ste uvoľnení, spokojní... Fakt to stojí to za to.

Alex

Vaša Poriadkumilovná