Jesenné triedenie II. - Urobte si inventúru teplého oblečenia a pripravte sa na chladné dni

03.10.2023

Pamätáte si tie náhle zmeny počasia, keď sme zo sandálov prešli rovno k čižmám? Zdá sa, že sa jeseň predsa pomaly začína ukazovať a preto je načase, aby sme si skontrolovali a pripravili teplejšie oblečenie. Aby nás zima neprekvapila:-)

Prevetrajte alebo vyperte kabáty a bundy

Pred pár dňami sa mi stalo, že som vyberala niečo zo skrine v komore, kde máme aj kabáty a zrak mi padol na jeden svetlý kabát. Na rukávoch som si všimla takú tú jemnú špinu, čo sa vám tam usadí, keď ho nosíte, hoci kabát nie je v skutočnosti veľmi špinavý. Čo som ho nevyprala po minulej zime? Asi nie. Tak som ho vybrala a zavesila zvonku na skriňu, aby som naň nezabudla. 

Poznáte to? Tak teraz je ten správny čas. Potrvá to tak pol hodinku, kým si povyberáte všetky jesenné bundy a kabáty. Všetky si poprezerajte, skontrolujte, či sú čisté, ak nie, vyperte, alebo dajte vyčistiť. Skontrolujte, či sú všetky gombíky na mietse alebo či nie je diera vo vrecku. Skôr, ako udrú väčšie  zimy, budete mať vaše teplučné bundy pripravené.

Vyskúšajte si jesenné outfity

Aby vás chladné počasie neprekvapilo, že si nebudete vedieť spomenúť, ako ste kombinovali rôzne kusy teplého oblečenia, urobte si domácu prehliadku. Povyberajte si veci a vytvorte si kombinácie, takto si urobíte aspoň prehľad, čo máte, čoho sa môžete zbaviť a čo by ste si mohli dokúpiť. Možno objavíte nové netradičné outfity, ktorými zažiarite v tejto sezóne:-) Ak treba, niektoré veci si aj vyžehlite, aby ste vyzerali elegantne a upravene. Prezrite si vaše svetre, pulóvre, kardigány, nohavice, sukne, šaty a aj čiapky, šály, rukavice.

Skontrolujte topánky, čižmy, dáždniky, kabelky

Sandále už asi môžete odložiť (nezabudnite ich predtým vyčistiť) a povyberať jesenné topánky. Pripravte si 2-3 páry do predsiene, aby ste ich nemuseli hľadať pred odchodom do práce, keď sa zobudíte do sychravého rána. Ak ste kabelkové kráľovné, možno máte na každú sezónu alebo ku každému outfitu inú kabelku, tak si pripravte tú "jesennú".

Nezabudnite na správnu športovú výbavu

S príchodom chladnejšieho počasia sa pripravte aj na turistické, bežecké alebo iné aktivity so správnou výbavou a oblečením. Radšej si zoberte do prírody jednu vrstvu navyše, akoby ste mali premrznúť a prechladnúť. Kraťasy už vymeňte za dlhé nohavice a pridajte bundu. Ktoré z vás ste turisticky založené, to samozrejme všetko viete:-) 

Takto nenápadne si veci vytriedite

Pri tejto "kontrole" jesenného šatníka si ani neuvedomíte, ako si veci vytriedite. Bude to aj podľa zásad Marie Kondo, pretože ak si napríklad vytriedite všetky bundy, svetre a nohavice, budete mať tieto podkategórie hotové. A bude to bez veľkej námahy. Ak ste si ešte veci netriedili, takto si urobíte malú rozcvičku, ktorá vás možno motivuje pokračovať. Tak vám držím palce.

Prečo triediť veci a posúvať ich ďalej?

Ak túžite po väčšej pohode a pokoji u vás doma, ak sa chcete cítiť slobodnejšie, aby vás nič naťažilo "niekde" v hlave, skúste začať triedením vecí. Ak totiž máte veľa vecí, o všetky tieto veci sa musíte starať. Ale ak je tých vecí priveľa, už sa o ne nevládzete starať, vzdáte to a veci si len tak ležia a nikto o ne nemá záujem. Veci starnú, práši sa na ne, nikto ich nepotrebuje. Niektorým veciam môžete ponúknuť nový život u niekho iného tým, že ich predáte alebo darujete. Vy ich nepotrebujete, ale niekomu urobia radosť. 

Ak neviete, ako začať triediť veci a potrebujete pomoc, môžete začať Konzultáciou ZADARMO alebo si objednajte Decluttering plan na mieru.