Keď chcete zmeniť izby, musíte začať špajzou

21.01.2022

Ako sme sa pustili do prerábky bytu pri plnej prevádzke, ako by bol na naše varenie hrdý Gordon Ramsay, ako sme sa zbavili veľkej nemotornej sedačky a starého sporáka po babke, ktorý už nebol úplne bezpečný, s akou náladou sme absolvovali výmenu podláh, ako nás fascinovalo brúsenie parkiet, ako hekticky prebiehala montáž novej kuchyne, ako sa dá vytvoriť minimalistický interiér aj s nízkymi nákladmi a kopa ďalších krokov, to sa dozviete v tejto výpovedi z miesta činu - zo staro-nového bytu niekde v Bratislave.


Keď sa sústredíte na jednu vec, iné oblasti sa dostanú do úzadia

Posledný článok na tomto blogu sa objavil v júli minulý rok. Potom už ani ťuk. Ani na Facebooku, ani v maili, žiadna komunikácia s fanúšikmi, takmer žiadny kontakt. Len na Vianoce a na Silvestra dva nesmelé príspevky, lebo som si spomenula, že by sa patrilo... Prečo taká dlhá prestávka? Pretože sme sa pustili do dlho plánovanej rekonštrukcie bytu. Aby sa nepovedalo, že Poriadkumilovná vodu káže a víno pije.

Okrem toho by som s vami rada podelila o tento zážitok, o ten proces, aby som to dostala zo seba von, pretože teraz, keď je to hotové, prišiel na mňa nejaký spleen. Tak to niekedy býva po veľkom nápore. Ak sa niektoré pripravujete alebo len rozmýšľate nad rekonštrukciou bytu, alebo by ste radi začali s nejakými zmenami, tak vám možno táto rekapitulácia pomôže.

Začalo to potôčikom vody na podlahe v kuchyni

Jedného dňa umývam riad (ručne, lebo umývačka už bola nejakú dobu pokazená) a nejako mi čľapká pod nohami. Aha, asi som niečo vyliala. Utrela som to. Na druhý deň tam ale mláčka bola zas. Intuitívne - ako to v takýchto prípadoch býva, som otvorila nepoužívanú umývačku. Viete, čo v nej bolo? Asi 10 litrov špinavej vody. Nechápala som. Veď umývačka sa nejaký čas už nepoužívala. Ale teda voda už pretekala cez okraj, preto bola na podlahe. Tak som vodu pomocou hrnčeka odčerpala a išlo sa ďalej. Po pár dňoch sa to zopakovalo.

Kuchyňa - pôvodný stav
Kuchyňa - pôvodný stav

A vtedy to prišlo. Rozhodnutie prerobiť kuchyňu a s tým spojené úpravy bytu

Následne, keď už začali prípravy (ktoré opisujem nižšie), pri odpájaní vody inštalatér povedal kľúčovú vetu: Veď máte upchatú kanalizáciu. To znamená, že voda dostatočne neodtekala a spätne sa dostávala cez rúrky do umývačky. Zavolala som správcovi a o 2 dni to prišli prečistiť. Tým to celé začalo. 

Od lentilkových farieb k minimalistickej sivej

Chce to odvahu, odhodlanie a aj plán. Plánovať viem. Kresliť, počítať, plánovať, presúvať papierové modely nábytku. Predstavu som mala jasnú. Minimalizmus, jemné farby, zredukovať množstvo nábytku a aj vecí. Farba stien - sivá - v celom byte má byť rovnaká (okrem špajze, tam je biela). Poviem vám, vybrať správny odtieň sivej farby (no nebolo ich 50:-) vôbec nie je jednoduché. Som fanúšikom slovenského Chemolaku Smolenice a tak som hľadala inšpiráciu tam, konkrétne v rade interiérových farieb DECORHIT Color.

Predsieň s novou podlahou a sivými stenami
Predsieň s novou podlahou a sivými stenami

V minulosti sa mi osvedčila od nich biela farba DECORHIT, ktorá bola naozaj biela, Primalex Polar sa môže schovať. Od začiatku sme mali v celom byte biele steny, jedine v obývačke bola piesková (tzv. taupe), veľmi jemná a pekná, každý ju obdivoval.

V roku 2016 som mala akúsi lentilkovú predstavu o farbách v byte, žiadalo sa mi "obliecť" staré steny do veselších farieb a tak sa v kuchyni ocitla žltá farba (perfektne ladila so sivo-žltými retro kachličkami), v predsieni nejaká lososová (taká vyšla, keď som ju namiešala, mala byť oranžová, ale asi som uliala veľa bielej) a v detskej izbe - Rozprávkovo ružová. Tak sa volala, vážne. Neskutočne sa mi páčila. Už sa nevyrába. Teraz, po 6-tich rokoch sa mi dcéra priznala, že jej sa až tak nepáčila...No čo už, aspoň sme sa na tom zabavili.

Takže sivá. Zo siedmich odieňov sivých alebo béžových vyhrala farba č. 0102 s názvom Nórske skaly. Ostatné odtiene boli tiež pekné, a aj ich názvy boli lákavé (napríklad Severské drevo, Polárny sob, či Nebrúsený krištáľ). Museli sme však dbať na to, aby farba stien nebola príliš tmavá. Teraz je to pekne vidieť, aký je rozdiel medzi kuchyňou, ktorá je otočená do dvora a izbami, ktoré sú otočené do ulice a kde celý deň svieti slnko. Tu sa steny zdajú takmer biele a naopak v kuchyni je teraz trochu viac tma, ako predtým, keď boli steny žlté. Ale nevadí to. Ešte asi vymeníme tienidlo na lampe - namiesto kovového na priehľadné sklenené, aby sa svetlo viac odrážalo od bieleho stropu a bude to úplne v poriadku.

Chcelo to ultra logistický plán, maľovka sa robila priebežne, pretože v pláne bolo aj brúsenie parkiet v 2 izbách, za plnej prevádzky, bez možnosti vysťahovať nábytok alebo odísť niekam preč.

Obývačka - pracovňa - spálňa - izba 3 v 1
Obývačka - pracovňa - spálňa - izba 3 v 1

Začíname pekne od podlahy

Celý projekt rekonštrukcie vznikol z pôvodného zámeru vymeniť kuchyňu. Ale ak sme chceli vymeniť kuchyňu (rozumej kuchynskú linku a spotrebiče), bolo nutné vymeniť už aj podlahu. A to sa týkalo aj špajze, kuchyne a predsiene, kde bolo rovnaké PVC. Inak vzor bol na ňom jedinečný - ako terazzo, mala som ho veľmi rada, také ani podobné som už potom nikde nevidela. Aj to som pred 20-timi rokmi hľadala dlho a toto jediné mi padlo do oka. Takže žiaľ toto krásne PVC už doslúžilo a bolo potrebné ho vymeniť. Nie, dlažbu sme nechceli.  My sme si vybrali PVC s industriálnym vzhľadom betónu.

Pripravte si sťahovacie krabice

V IKEA som kúpila dokopy 26 krabíc na sťahovanie (myslím, že na 3 x, lebo som to nevedela odhadnúť). Ako prvé som zbalila veci z kuchyne, samozrejme, že som vytriedila staré veci a potom som veci rozdelila tak, aby som mala poruke to, čo budem asi potrebovať počas rekonštruckie - pár tanierov, pohárov, menší hrniec. Ostatné išlo do krabíc s označením a tie sa ocitli v obývačke, pekne nastúpené v rade.

Prvé krabice s vecami zo špajze a z kuchyne
Prvé krabice s vecami zo špajze a z kuchyne

Najprv sa zbavte najväčších prekážok

Aby sme vôbec mohli začať s nejakými presunmi, aby sme uvoľnili priestor, museli sme sa nejakých vecí zbaviť. A tak išla preč pôvodná rohová sedačka, inak výborná, aj s úložným priestorom. A samozrejme bolo potrebné demontovať a odniesť kuchynké skrinky, starý sporák a starú umývačku. V pláne bolo vymeniť aj chladničku, ale tá musela počkat, kým bude pripravená nová kuchyňa...

Na to, aby sme sa mohli týchto vecí zbaviť, musela som najprv vybaviť demontáž a odvoz. Nebolo to jednoduché. Sedačka sa mala zachovať a odviezť k rodičom, ktorí si ju zobrali namiesto svojej starej (sedačky:-). Najprv sa však musela rozložiť na viac častí. No tí, ktorí ju mali odviezť, je nevedeli rozobrať, takže 3 (tri) partie sa museli postarať o:

 • rozloženie sedačky,
 • znesenie sedačky z 2. poschodia bez výťahu,
 • odvoz sedačky k rodičom,
 • vynesenie sedačky na 3. poschodie bez výťahu,
 • zmontovanie sedačky u rodičov,
 • znesenie starej sedačky z 3. poschodia bez výťahu,
 • odvoz starej sedačky, starej kuchynskej dosky a iného odpadu do zberného dvora,
 • odpojenie sporáka, to sa podarilo až na 3. pokus, pretože nikto sa toho nechcel dotýkať,
 • odpojenie vodoinštalácií a umývačky,
 • demontáž kuchynskej linky,
 • odvoz sporáka (na 3. pokus, lebo tí, čo sľúbili, neprišli, nakoniec ho zobral podlahár, ktorý ho dal susedovi),
 • odnesenie starých kuchynských skriniek do pivnice.

A to bol ešte len začiatok a toto všetko stálo niekoľko stoviek eur cash. Ale pocit to bol dobrý. Už nebolo cesty späť. Kuchyňa žiadna, tak sme vytiahli kempingový varič z dobrodružnej dovolenky vo Francúzsku a občas sme uvarili nejaké cestoviny v ešuse a párky ohriali v mikrovlnke. Gordon Ramsay by bol na nás hrdý:-)

Stará sedačka pripravená na odvoz. V pozadí - regále zo špajze.
Stará sedačka pripravená na odvoz. V pozadí - regále zo špajze.

Vysťahujte špajzu do spálne, aby ste mohli dcére vytvoriť novú izbu

Ako? Ešte raz! Žiadne obavy, špajza je tam, kde má byť, ale už nedelíme izby na spálňu a obývačku, ale na dcérinu a maminu izbu. Dve izby pre dve baby. Každá izba má niekoľko funkcií a každá máme svoje súkromie. 

Takže ak sme cheli vytvoriť izbu pre dcéru, museli sme začať špajzou. Ako prvé bolo na rade triedenie vecí zo špajze. Najprv som vytriedila prázdne sklenené fľaše, veľkú časť zobrala kamarátka pre kamarátku, ktorá veľa zavára. Za to som dostala fantastický domáci bazový sirup, džem a aj omáčku na špagety. Potom som začala baliť veci podľa druhov do krabíc. Kuchynské prístroje, rôzne pomôcky, suroviny, suché potraviny a tak ďalej. Všetky krabice som označila a putovali tiež do obývačky ku krabiciam s kuchynskými vecami.

V špajzi však skladujeme aj topánky, kabáty, bundy, športové veci, vianočné ozdoby. To všetko išlo do spálne, kde už bolo vytvorené miesto. Po pobalení vecí zo špajze sme museli vyniesť všetky regále. V našej obývačke to chvíľu vyzeralo ako v sklade. Ale vydržali sme to. Uprostred obývačky trónila stará chladnička, pretože tú sme samozrejme potrebovali (rekonštrukcia prebiehala v lete 2021, možno si pamätáte tie teploty) a tam sme aj jedli. Na "varenie" nám slúžil už spomínaný varič a mikrovlnka. A donáška. 

Veci zo špajze a jedálenský stôl v spálni
Veci zo špajze a jedálenský stôl v spálni

Ide do tuhého. Kýbeľ, farba, valec.

V tomto okamihu sme mali kompletne vypratanú špajzu, kuchyňu aj predsieň a mohli sme začať maľovať. Museli sme to stihnúť do určitého dátumu, pretože vtedy mali prísť páni montovať nové PVC. 

Špajzu sme vymaľovali cvične, len na bielo. Kuchyňu a predsieň už spomínanou sivou farbou DECORHIT, odtieň č. 0102 Nórske skaly. Aby to nebolo také jednoduché, keďže bývame v staršom dome a spoje medzi stenami a stropmi sú zaoblené, musela som vo všetkých miestnostiach vyznačiť linku a podľa nej pomocou maliarskej prásky natrieť rovnú líniu sivou farbou. Samozrejme, až po namaľovaní stropu bielou. Každá stena dostala minimálne 2 nátery, jeden riedkou farbou a jeden hustejšou farbou. Poradila som sa v predajni, kde mi ochotne vysvetlili, ako na to, aj keď som to nerobila prvý krát. 

Maľovka prebehla dobre - na 3. pokus
Maľovka prebehla dobre - na 3. pokus

Keď z remeselníkov vyžaruje pohoda

Po predošlej obhliadke poslal pán podlahár písomne cenovú ponuku. PVC bolo vytipované, ale ešte nebolo kúpené, lebo podlahár navrhol, koľko m2 treba kúpiť, koľko m obvodových líšt a koľko ukončovacích prvkov. Hlavný dizajnový radca - dcéra potvrdila môj výber a podľa rozpočtu som v predajni JUTEX objednala PVC s tým, že dovoz zabezpečí remeselník v deň montáže. Presne tak to aj prebiehalo, v kľude, s úsmevom, dvaja milí páni urobili všetko profesionálne, v kľude a s úsmevom. Staré podlahy pripravili vybrúsením, potom na mieste vyrezali a nalepili PVC a nakoniec osadili obvodové lišty. Za jeden deň sme mali komplet nové podlahy v 3 miestnostiach. Večer poslal pán podlahár faktúru a tú som hneď aj zaplatila.


Pôvodné podlahy
Pôvodné podlahy


Retro kachličky a minimalistická kuchyňa

Po položení nového PVC som zistila, že predsa vymeníme tie staré kachličky. Myslela som si, že ostanú, ale nedalo mi to. Pri jednom bordeli je to už jedno, navyše som túžila po modernejšom obklade, jemnej farby a vo väčšom formáte. Myslíte si, že zohnať kachličkára uprostred leta je jednoduché? Nie. Obvolala som ich asi 15. Jedného pána som našla. Kúpila som kachličky a lepidlo, naložila som si to sama do auta, s dcérou sme to po 3 kachličkách povynášali na 2. poschodie. Pán to urobil za 3 dni a za veľmi dobrú cenu. Ale kedy to bolo, to si už nepamätám. Niekedy v lete roku 2021....

Kým sme nedali preč starú linku, vyzeralo to celkom dobre...
Kým sme nedali preč starú linku, vyzeralo to celkom dobre...

Objednať kuchyňu v IKEA - iba to vyzerá jednoducho

V skutočnosti je teraz problém so všetkým, čo IKEA predáva. Nie je tovar. Neustále je vypredané alebo ešte nedodali. Na jeden káblik na osvetlenie do kuchyne som čakala od leta až do Vianoc.  Plán kuchyne sme menili asi 4 x. Už tu nešlo o to, že čo sa nám páči, alebo čo koľko stojí, ale čo vôbec majú. Išlo hlavne o spotrebiče - rúru, varnú dosku a umývačku. Nakoniec som nadmieru spokojná. Je to také, ako som si to predstavovala. Pracovnú dosku do kuchyne máme z iného hobby obchodu. Jedine tam mali ako tak vyhovujúci dizajn, ale hlavne rozmer. Potrebovali sme 70 šírku, pretože starý dom, vodovodné trubky sú čiatočne vonku po stene a preto predsadené skrinky... preto širšia parcovná doska. Inak je to super. Mám kopec miesta!

Dovoz kuchyne? Áno, do 3 dní to máte doma. Super, už budem môcť variť v novej kuchyni. Hups! A kedy bude montáže kuchyne? O 2 (dva) mesiace? No čo už, v lete všetci prerábajú, navyše počas korony všetci prerábajú, tak sú vybookovaní. Nevadí, máme čo robiť, len nemáme kde variť.

Kuchyňa čakala 2 mesiace v krabiciach na svoju príležitosť
Kuchyňa čakala 2 mesiace v krabiciach na svoju príležitosť

Ak máš málo farby, riedením nič nedosiahneš

V obývačke bolo menej vecí, preto bolo jednoduchšie začať maľovať túto izbu. Všetky krabice sme preniesli do spálne a nábytok, ktorý ostal, sme posunuli do stredu izby a zakryli fóliami. Klasický postup. Natrela som plafón, jednu vrstvu, druhú vrstvu, išla som na steny, jedna, druhá vrstva, hotovo. Fólie som dala preč, posunula nábytok na miesto, ľahla som si na zem na karimatku a zapla televízor. Je príjemný letný večer.

Ráno pozerám, nejaké biele fľaky presvitajú na stenách. Hm. Musela som ísť dokúpiť farbu. A potom sme si to maľovanie pre veľký úspech zopakovali. Hotovo. Zo spálne sme začali presúvať krabice a všetko, čo sa dalo. Zostala len poschodová posteľ, tak sme ju zakryli a išlo sa maľovať. Postup sme už poznali, išlo to rýchlo. Potom sme rozobrali poschodovú posteľ a napratali sme ju do predsiene. Konečne je spálňa úplne prázdna a pripravená na brúsenie parkiet. Spali sme na matracoch.

Brúsenie parkiet bola čistá radosť

Ako dať vybrúsiť parkety bez vypratania celého bytu? Opäť treba logistiku, krabice a zasa krabice! Ku kriabiciam v obývačke pribudli krabice s oblečením zo spálne. Plus sme do obývačky preniesli všetky skrinky, stôl, matrace. V prázdnej izbe sa dobre vynímali staré parkety, na ktoré som sa pozerala 20 rokov a vždy ma štvali! Hoci každý, kto k nám prišiel, ich obdivoval. Neuveriteľné sa stalo skutočnosťou.

Na druhý deň ráno prišli dvaja mladí šikovní páni a začali. Nebudem to opisovať, ja som technický typ a takéto veci ma fascinujú. Tak som sedela na kýbli a pozerala na nich do posledného momentu, keď natreli poslednú vrstvu laku. Drevo je drevo. Veľa krát som mala hriešne myšlienky zakryť tie staré parkety niečím - laminátom, kobercom, novými drevenými parketami... Zbytočné. Veď posúďte sami. Spali sme v tej istej izbe ešte v tú istú noc, na matracoch. Potom sme ako tak usporiadali nábytok, zložili poschodovú posteľ a čakali na ďalší termín parketárov,lebo na druhú izbu mali čas až začiatkom školského roka.

Už sa nevieme dočkať, kedy začnú...
Už sa nevieme dočkať, kedy začnú...

Celé prázdniny bez kuchyne

Kuchyňu nám priľli montovať až posledný týždeň letných prázdnin 2021. Keď páni začali montovať, pýtali sa ma, kde je "montážna lišta". Hm?? Netuším, aká lišta, žiadna nebola ani v zozname položiek. Viete ako dlho trvá, kým prídete autom z Ružinova do Ikea, kúpite jednu vec, ktorú našťastie práve mali a vrátite sa? Presne 1 hodinu. Páni medzitým profesionálne odrezali na mieru pracovnú dosku, lebo starý dom = krivé steny.

Drobnosti, ako novú posteľ, novú mini pohovku, konečne nové skrine, to sme kúpili niekedy medzi tým všetkým, hlavne vtedy, keď to mali! Ozaj, skrine sme tiež kupovali na etapy. Najprv len korpusy, dvierka asi až o mesiac neskôr. Tak sme mali open space skrine. Pomaly sme si na to zvykli, len mačka tam stále lozila a zanechávala všade svoju krásnu bielu srsť...

Zopár maličkostí, ako závesy, garníže, vešiak v predsieni a jedna lampa v kuchyni ešte čakajú na svoju príležitosť, ale verím, že v najbližších dňoch to zrealizujeme. Len si potrebujeme požičať vŕtačku.

Ani Gordon Ramsay by sa nemusel hanbiť:-)
Ani Gordon Ramsay by sa nemusel hanbiť:-)

Študenstká izba + šatník

Teraz máme trochu nedtradične usporiadaný byt. Jedna izba (bývalá spálňa) je teraz študentská izba s poschodovou posteľou, ktorá slúži ako skrýša:-). Ďalej je tam veľký pracovný stôl, to myslím naozaj veľký, asi 180 x 90 cm, starý sekretár, ktorému hovoríme kreatívna skriňa, lebo sme vždy v nej skladovali farby, štetce a podobné veci. Nechcela som ju už mať v mojej izbe, tak teraz sa pekne vyníma v študentskej kreatívnej izbe. Veľká knižnica, dve skrinky na ďalšie výtvarné potreby, koberec a plagáty...

Veľkou posteľou je izba predelná na dve časti a v tej menšej je teraz "šatník" - 3 veľké skrine, kufre a pohodlne sa tam dá postaviť aj sušiak na prádlo, nikomu tam nezavadzia.

Študentská izba spolu so šatníkom
Študentská izba spolu so šatníkom

Multifunkčná izba - spálňa + obývačka + pracovňa

Druhá izba, bývalá obývačka, je viacúčelová izba pre mňa - tu mám pracovisko s veľkým stolom a dvomi malými skrinkami, posteľ aj pohovku, knižnicu, televízor. Stojatú lampu na čítanie aj dizajnový retro stolík s taburetkou po babke - len tak, pre potešenie. Čo je ale kľúčové, je to, že tu nemáme žiadny ťažký masívny nábytok, všetko sa dá ľahko presunúť, ak treba, napríklad na Vianoce alebo ak má prísť návšteva, aby sa im pohodlnejšie sedelo a aby izba vyzerala trochu viac ako obývačka.

Ako konferenčný alebo príručný stolík používame detský drevený stolík. Predtým sme mali veľký konferenčný stolík, dlhý asi 70 cm, ale ten by sa sem teraz nehodil, tak odpočíva v pivnici. Dokúpila som jeden šikovný čierny okrúhly kovový stolík (za 25 eur aj s dopravou), ktorý sa dá zložiť a zasunúť napríklad za skriňu. Tento stolík veľmi pekne dopĺňa minimalistický charakter izby a vlastne aj celého bytu.

Izba 3 v 1
Izba 3 v 1

Prerábka bytu - dokonalá príležitosť na dôkladné vytriedenie a usporiadanie vecí

Je jasné, že všetky veci sme priebežne triedili už pri ich balení, pred prerábkou. Nechceli sme všetky veci len tak nahádzať do krabíc, nezmestili by sa. Týkalo sa to riadu, hračiek, a najmä oblečenia. Keď to máte vyložené zo skrine, triedenie už ide ľahko. Konečne sa nám splnil sen, že máme už aj skriňu na vešanie. Lebo predsa - odporúčanie Marie Kondo mať sukne a šaty poskladané nám po čase už nevyhovovalo. V rámci minimalizmu sme mali každá malú skrinku s oblečením, ale nečudujte sa, stačilo nám to:-). 

Triedenie oblečenia sa robí najlepšie, keď všetko vyložíte von
Triedenie oblečenia sa robí najlepšie, keď všetko vyložíte von

Zmena po rokoch je nový začiatok

Tak to aj chápem, že ak chceme pokročiť v osobnom a pracovnom živote, dobrým základom je zmena najbližšieho okolia, prostredia, v ktorom žijeme. Zbaviť sa starých vecí, alebo zmeniť to, čo nám prekáža desaťročia (ako mne staré parkety), výrazne ovplyvní naše ďalšie smerovanie, vleje novú energiu do všetkého, čo robíme, lebo sa cítime oveľa lepšie v našom vynovenom prostredí. Nepotrebujeme luxus, drahý nábytok či presťahovať sa na druhý koniec mesta či republiky. Skutočné príležitosti na zmenu máme priamo pred nosom, len niekedy ich nevnímame.

Akú zmenu by ste predstavovali vy?

Teším sa na vaše komentáre.

Alex

Vaša Poriadkumilovná


Harmónia pramení z chaosu


Poriadkumilovná má prehľad a poriadok aj v neporiadku 


Premena kuchyne

Nová podlaha za 1 deň

Predsieň a jej premena + brigádnici

Vysnívané parkety

Takto vyzerá náš vynovený domov dnes