Letné triedenie VI:- Ako uložiť oblečenie, aby ste už nič nemuseli hľadať

14.08.2023

Oblečenie máte vytriedené, ako ho uložiť? Veci, ktoré si nechávate, si zaslúžia, aby ste s nimi zaobchádzali s úctou. Premyslite si, čo by bolo pre vás najlepšie, teda kde by ktoré veci mali byť, aby ste ich nehľadali a aby boli jednoducho dostupné. Takže najdôležitješia rada znie -  dať veci jednej kategórie na jedno miesto. 

Zmapujte si vaše úložné priestory

Vaše skrine by mali byť po triedení vecí takmer prázdne. Ak nemáte dostatok zásuviek, pripravte si boxy. Boxy vám poslúžia namiesto zásuviek na ukladanie vecí na stojato, boxy budete dávať do políc. Oblečenie si môžete najprv na podlahe alebo na posteli ešte raz rozdeliť podľa druhov, ktoré budete ukladať spolu. Tak si zmapujete aj ostávajúce množstvo oblečenia a ľahšie sa budete vedieť rozhodnúť, kam čo dať. 

Áno, stáva sa aj mne, že sa rozhodnem, kam čo dám, ale napokon to musím zmeniť, lebo zistím, že iný spôsob bude lepší. Napríklad, že sa niektoré skupina vecí niekam nevojde alebo že inde bude dostupnejšia. 

Dobre si premyslite, kde bude najlepšie dať kabáty a bundy. Možno ste ich mali v spálni, ale ak máte skriňu v predsieni, tak si myslím, že bude lepšie dať kabáty tam. Rovnako šatky, šály, rukavice, čiapky je dobre mať v predsieni. Ak takú možnosť nemáte, dajte ich skrátka čo najbližie k predsieni, kde kabátom a čiapkou končíte prípravu na odchod z domu. Ak by ste mali čiapky v spálni a zistíte, že chcete inú, v topánkach a v kabáte (už sa potíte) by ste museli pobehovať po byte. A čo chcete dosiahnuť? Predsa aby ste nemali stres pri obliekaní:-)

Potrebujete pomoc pri triedení a ukladaní vašich vecí? Využite skvelú službu Usporiadaný šatník / decluttering. Rada vám pomôžem.

Čo najviac oblečenia poskladajte, ušetríte veľa miesta

Podľa knihy Marie Kondo Kúzelné upratovanie, 20-40 kusov poskladaného oblečenia zaberie toľko miesta ako 10 kusov zaveseného oblečenia. Marie Kondo píše, že keď sa pri skladaní dotýkate každého kusu vášho oblečenia a starostlivo s ním zaobchádzate, prenášate doň svoju energiu a že skladanie je forma dialógu s vaším šatníkom. Navyše, oblečenie takto vydrží dlhšie, látka sa nenaťahuje, neničí, ako keď je zavesené. 

Cieľom ukladania poskladaného oblečenia je to, aby ste mali dokonalý prehľad, kde čo je. Ak uložíte veci nastojato, vidíte všetky veci naraz a keď niekorú vec vyberiete, ostatné veci ostanú na svojom mieste. Navyše, tkanina sa nestláča a neničí, ako keď sú veci na sebe vo vysokých "komínkoch".  A aby veci ostali pekne na svojom mieste, musia byť poskladané pevne. To však neznamená, že sa viac pokrčia, práve naopak. Pokrčenie je totiž spôsobené hlavne tlakom, keď sú uložené na sebe.

Prezrite si vaše zásuvky a boxy, do ktorých budete oblečenie ukadať a zvoľte taký výsledný rozmer poskladaného oblečenia, aby presne zodpovedal výške zásuvky a prípadne aj šírke boxu. 

Čo všetko sa dá poskladať? Tričká, blúzky, pulóvre, mikiny, nohavice, bielizeň, niektoré šaty, bundy, vetrovky, športové oblečenie...

Veci ukladajte podľa druhov, hrúbky alebo farby

Premyslite si vopred, kde chcete mať hrubé pulóvre, kde tričká a tak ďalej. Rovnaké druhy dajte spolu. A môžete tiež zvoliť systém zľava doprava. Teda vľavo budú najhrubšie veci a postupne doprava budú tenšie veci. Takto nebudete nič hľadať, lebo budete vedieť, že pulóvre sú tu a tričká tu. Tričká môžete rozdeliť ešte na tie s dlhým rukávom a s krátkym rukávom. Ak máte nejaké sety, ktoré patria spolu, dajte ich spolu (pyžamá - vrchný aj spodný diel, športové oblečenie). 

Športové veci dajte úplne zvlášť

Nedávajte športové funkčné tričká alebo legíny medzi ostatné veci. Všetko športové oblečenie dajte spolu na jedno miesto a sety dajte tiež spolu. Potom už stačí vybrať celú sadu (napríklad cyklistické veci - dres, nohavice, rukavice, bunda, prilba, ponožky - všetko na jednom mieste). Topánky sú inde:-) To isté môžete urobiť s lyžiarskymi vecami. 

Avšak nenechávajte športové (lyžiarske) veci napríklad celý rok v taške! Stretla som sa s tým, že klienti mali lyžiarske oblečenie uložené v taške, to zrejme kvôli tomu, aby nič nezabudli, keď sa budú baliť na lyžovačku. Ale! Drahá bunda, ktorá ležala 360 dní na dne veľkej tašky, bola zničená - materiál bol doslova preležaný, zvetraný, bunda zapáchala a bola špinavá (nikdy ju neprali). Páchli aj ostatné veci, ktoré boli v tej istej taške. Na takej lyžovačke sa spotíte a keď si myslíte, že 3x oblečené otepľovačky sú v pohode čisté, pot a vlhkosť tam ostali a keď ich z tašky nevyberiete, riskujete, že pach sa už nebude dať ostrániť.

Inak to platí pre všetky veci - nenechávať v taške na budúce použitie:-). Jednak môžete zabudnúť, čo tam je a keď pôjdete niekam nabudúe, možno budete prenášať zbytočnosti.

Čo má byť zavesené na ramienkach, zaveste

Samozrejme, nie všetko sa dá poskladať. Kabáty, saká, niektoré šaty je potrebné zavesiť. Aj tu je dôležité pravidlo, zavesiť rovnaké druhy vedľa seba - teda všetky kabáty spolu, šaty spolu a tak ďalej. Navyše je fajn zavesiť veci zľava doprava tak, že vľavo sú najdlhšie veci a vpravo najkratšie. Podobne zoraďte veci od najťažších po najľahšie. Tak budete mať pocit pokoja vždy, keď otvoríte vašu skriňu. Ide o to, že takto uložené oblečenie nevytvára optický smog - teda chaos. Ak sa dá, dajte kabáty do jednej skrine, šaty do inej. A tam dodržujte uvedené princípy. A hlavne, takto ukladajte už vytriedené oblečenie, ktoré si nechávate, pretože ho milujete:-)

Ponožky a pančuchy neskrúcajte do guličiek

Viem, že veľa ľudí to robí, ale ak sa lepšie potom pozriete na vaše ponožky, zistíte, že materiál sa rozťahuje, elastické vlákna sú napnuté, ponožka je zdeformovaná, takže ste sa vlastným pričinením postarali o zníženie ich kvality a životnosti. Možno vám to neprekáža, ale aj o ponožky, rovnako ako o ostatné oblečenie, by ste sa mali starať s úctou. Všetko ste si kúpili za peniaze, ktoré ste zarobili.

Aké je riešenie? Chápem, že skrúcaním ponožiek do guličiek chcete zabrániť postrácaniu párov. Ale dá sa to aj inak. Normálne môžete naplocho zložiť každý pár a nastojato uložiť do zásuvky alebo do boxu. Takto si ponožky zachovajú svoj tvar, nebudú natlačené, vydržia dlhšie a hlavne - vy budete mať prehľad, kde čo je. A už sa nebudete musieť v nich prehrabovať. 

Alebo môžete pár ponožiek položiť najprv na seba a potom jemne zrolovať od špičky k hornému okraju. Pančuchy preložte najprv po dĺžke, potom ich zložte na polovicu (špičku k pásu), potom ešte raz a napokon jemne zrolujte tak, že pás bude zvonku. Takto zrolované ponožky a pančuchy môžete ukladať do zásuvky nastojato (budete vidieť "slimáčikov").

Potrebujete pomoc pri triedení a ukladaní vašich vecí? Využite skvelú službu Usporiadaný šatník / decluttering. Rada vám pomôžem.

Postrehy zo skríň a šatníkov

Je naozaj zaujímavé, ako niektoré klientky reagujú na svoje oblečenie, ktoré si kúpili. Často sa na niektoré kúsky pozerajú s nechuťou a ani si nepamätajú, čo majú. Niečo si kúpili, aj drahé veci a tie ležia zabudnuté niekde v skrini aj s visačkou bez toho, aby si ich niekedy obliekli. Keď sa pri upratovaní šatníka dostaneme k takýmto veciam, čudujú sa, čo všetko majú. Ak tie veci nechcú, putujú na charitu alebo na predaj, čo je určite dobrý spôsob, ako ich uviesť znova do života a ako môžu niekomu ešte poslúžiť.

Sú aj vtipné momenty. Klienti sa pred desiatimi rokmi presťahovali do súčasného domu a nedávno prebiehalo upratovanie šatníka. Pri triedení vecí sme natrafili na pár obľúbených kúskov, o ktorých si klientka myslela, že sa pri sťahovaní stratili. Z toho obrovského množstva vecí, ktoré má, patria práve tieto dve letné blúzky medzi najobľúbenejšie. Hneď ich dala vyprať a zbalila na najbližšiu dovolenku.

Zabudnite na kategóriu sezónne oblečenie

Toto je tiež zvláštna vec, ktorú som ja nikdy nerobila a to, že by som odkladala zimné oblečenie niekam na skriňu v nejakých krabiciach alebo nebodaj vo vákuových vreciach. Fuj! Vákuové vrece je podľa mňa najhorší možný spôsob "ukladania" vecí. 

Len si to predstavte. Dáte do takéhoto vreca vaše pekné zimné bundy a kabáty, vysajete vzduch a vidíte pekne zlisované veci. Pomyslíte si, super, ušetrím kopu miesta. Možno áno, ale čo potom? Príde jeseň,  zrazu je ráno vonku 7-8 stupňov a spomeniete si (ak si spomeniete), že máte takú a takú budnu, ktorá by sa vám práve teraz ráno hodila. Hm. A kde sú tie vákuové vrecia? Na ktorej skrini? Či nebodaj v gauči?? Pánečku, to je panika! 

Povedzme, že to nájdete rýchlo. Otvoríte vrece, bundu vyberiete a čo? Takto chcete ísť medzi ľudí? Akoby tú bundu krava požula! Tak to hovorili naši starí rodičia. Takže vákuové vrecia prosím nie! Nehodia sa ani na paplóny, pretože paplóny by mali dýchať, mať vzduch a tiež byť voľne položené, aby sa vlákna nezničili. Preto sú nadýchané, aby vás hriali. Totiž vzduch izoluje, ak ste o tom ešte nepočuli :-) (to isté platí pre páperové alebo aj syntetické bundy).

Plastové škatule s vrchnákom tiež nie sú dobré riešenie. Je veľmi ťažké sa k nim dostať a vkladať a vyberať veci. Najmä ak sú poukladané viaceré na seba. Komu by sa chcelo vyliezť na rebrík, vybrať príslušnú škatuľu, otvoriť ju a niečo vložiť? Alebo niečo hľadať?

Viem, že kupovať takéto boxy láka, lebo sú lacné a myslíte si, že tak vyriešite nedostatok úložných priestorov. Nevyriešite. Len si to skomplikujete. Lebo aj tieto boxy potrebujú svoje miesto. Ak nemáte miesto v skrini, kam chcete tie boxy dať? Na povalu? Tam ostanú až do vášho dôchodku:-) Takže, navrhujem najprv vytriediť veci, potom ich uložiť do existujúcich skríň a prípadne dokúpiť nejakú skvelú komodu so zásuvkami.

Takže kvôli zachovaniu pokoja a pohody neodporúčam odkladať sezónne (zimné / letné) veci niekam inam. Pokojne ich ponechajte tam, kde sú, po celý rok. Veď preto ste sa pustili do upratovania šatníkov, aby mali vaše veci svoje miesto, aby ste mali prehľad, mali menej vecí a užívali si to, čo máte. 

Stačí, ak budete mať veci poukladané podľa hrúbky alebo "tepelnosti", teda hrubé spolu, tenké spolu. Dokonca aj také špecifické veci, ako plavky, môžu mať svoje stále miesto a nikam ich nemusíte prekladať. Mohli by ste zabudnúť, kam ste ich dali. Jediné veci, ktoré môžete odniesť napríklad do pivnice alebo do garáže, môže byť vybavenie na kempovanie alebo lyže a podobne. Nemusíte ich držať v byte, pokiaľ na to nemáte extra vhodné miesto.

Vaša práca bude odmenená

Roky ste skladovali staré oblečenie a teraz máte pocit, že je čas s tým niečo urobiť? Pustite sa do práce. Nebudete ľutovať. Stojí to za to, mať vytriedené veci. Získate skvelý pociť ľahkosti a pokoja. Držím vám palce! 

Potrebujete pomoc pri triedení a ukladaní vašich vecí? Využite skvelú službu Usporiadaný šatník / decluttering. Rada vám pomôžem.