Letné triedenie VII. - Ako vytriediť, upratať a pripraviť školské potreby pred začiatkom školského roku

31.08.2023

Pred začiatkom každého školského roku je dôležité, aby malo vaše dieťa pripravené všetky veci, ktoré by mohlo potrebovať. Možno ste už niečo dokúpili, ale ak nie, nemusíte podliehať panike. Začiatok školského roku sa väčšinou nesie v znamení príprav a nikdy sa deti nevrhnú na vyučovanie, kde by mohli hneď potrebovať všetky pomôcky.

Pre dieťa je dôležitý systém a poriadok a preto je fajn, keď má pekne pripravené aj pomôcky do školy. Dôležité je mať pomôcky prehľadne uložené a zorganizované, aby malo k nim dieťa jednoduchý prístup. Je dobré, ak má dieťa na svoje školské pomôcky samostaný priestor, policu, skrinku alebo zásuvky. Tu je niekoľko tipov, ako pripraviť školské pomôcky, aby malo vaše dieťa pocit, že správne pripravené a aby do školy tešilo. Odporúčanie: Do prípravy na nový školský rok zapojte aj dieťa, nerobte všetko zaň.

Skontolujte školský batoh

Prvým krokom k pohodovému začiatku školského roku by mohol byť batoh. Veríme, že ste na konci minulého školského roka batoh vyprázdnili a nič v ňom neostalo, čo by vás mohlo prekvapiť (napríklad nedojedená desiata alebo zabudnutá učebnica, ktorú bolo treba vrátiť:-).

Takže ako prvé zoberte batoh, skontrolujte ho, či sú funkčné všetky zipsy alebo či nie je poškodený. Batoh vyčistite. Väčšinou sa na batohoch uvádza, že by sa nemali prať (platí to, ak bol naozaj lacný a výstuže sú v papiera). Mám však skúsenosti, že kvalitné batohy majú výstuhy z plastu a preto sa môžu pokojne namočiť a teda vyprať. Neodporúčam prať batoh v práčke. Napustite do vane vodu, pridajte trochu pracieho prostriedku, batoh namočte a nechajte ho aspoň hodinu- dve namočený. 

Potom vodu vypustite a batoh  dôkladne, pomocou hubky na riad vyšúchajte, zvonku aj zvnútra. Rovnako vyčistite aj popruhy. Môžete použiť aj pracie mydlo. Potom ho vlažnou vodou dôkladne osprchujte a nechajte ho hore dnom vo vani odtiecť. Ak máte balkón, dajte batoh sušiť tam, to už v normálnej polohe - dnom dolu s otvoreným vekom. Batoh sa bude sušiť aj 24 hodín, ale zatiaľ máte čas.

Vytrieďte školské pomôcky, ktoré máte doma

Vyprázdnite všetky priestory, kde má vaše dieťa školské pomôcky. Vytrieďte staré, poškodené veci, polámané pravítka, nepíšúce perá a fixky. Vytrieďte aj papiere. Robte so spolu s dieťaťom. Nevyhadzujte dieťaťu jeho "poklady" bez jeho vedomia. Vždy sa ho spýtajte, čo si chce nechať. Deti majú svoje obľúbené veci, a aj keď sú staré a poškodené, chcú si ich nechať. To im dodáva pocit istoty.

Ak by ste im veci vyhadzovali, nadobudnú pocit, že veci nemajú pod kontolou a neskôr by sa to mohlo prejaviť v tom, že si nebudú vedieť sami plánovať činnosti alebo ísť za svojimi túžbami, pretože budú mať podvedomý program, že nemôžu nič ovplyvniť (to je extrémny prípad, pozn. utorky).

Po vytriedení existujúcich vecí zistíte, čo doma máte a čo by ste mohli dokúpiť. Napíšte si zoznam a spolu s dieťaťom môžete vyraziť na nákup. 

Školské potreby usporiadajte podľa druhov

Knihy a zošity umiestnite na poličku alebo do skrinky tak, aby na ne dieťa dočiahlo a aby malo v nich prehľad. Písacie potreby rozdeľte podľa druhov, napríklad do plastových nádob - naležato a dajte do zásuviek. Prípadne použite plastové poháre alebo prázdne konzervy, ktoré spoločne s dieťaťom ozdobíte pekným papierom. 

Pripravte obaly na zošity a knihy

Ak vaša škola dbá na to, aby sa učebnice odovzdávali čo najviac zachovalé, pripravte si obaly. Ak ešte neviete, aké učebnice budete mať, tak si urobte rezervu.  To isté platí pre obaly na zošity, pripravte si základné formáty a ak bude treba nejaké iné, neskôr dokúpite. (My sme po čase prestali obaly používať - dcéra si zo zošitov vytvorila kreatívne diela. Okrem toho každý gram navyše v taške je záťaž. Menším deťom pripravte aj pekné štítky na zožity, aby ich vedeli rozlíšiť.

Zrevitalizujte peračník

Ak máte zachovalý peračník, aj ten by sa mal dať vyprať. Postupujte rovnako, ako pri batohu (ale stačí ho namočiť do umývadla alebo do lavóra:-) Ak máte nový peračník, spolu s dieťaťom pripravte všetky základné veci, ktoré môže potrebovať - perá, farebné fixky, ceruzky na rysovanie, malé strúhadlo a tak ďalej. Nezabudnite na kružidlo (vyššie ročníky ZŠ).

Ukladanie vecí do batohu

Skúste vaše dieťa naučiť, aby si veci dávalo do batohu tak, aby ich ľahko našlo. Do jedného priečinka batohu učebnice, do iného zožity a do ďalšieho peračník. Zároveň je dobré si zvyknúť po príchode zo školy vyložiť všetky veci z batohu von, smeti vyhodiť a na ďalší deň zbaliť len to, čo bude naozaj potrebovať. Aby dieťa zbytočne nenosilo kilá navyše. Dbajte na to, aby boli veci v batohu uložené správne - tažšie veci dolu a vzadu, ľahšie vpredu alebo hore.

Označenie školských pomôcok 

Menším deťom pomôže, ak im všetky veci označíte menom a prípadne veci na jednotlivé predmety odlíšte farebnými obalmi. Tak bude vedieť, že napríklad ku knihe so zeleným obalom patrí zošit v zelenom obale. Rovnako môžu poslúžiť farebné záložky.

Vytvorte dieťaťu príjemné domáce pracovné miesto 

Každé dieťa by malo mať svoj vlatný stôl, primeranú stoličku, dostatok prirodzeného svetla aj dobrú pracovnú lampu a dostatok miesta na svoje veci. Nebráňte dieťaťu vyzdobiť si svoje pracovné miesto rôznymi kreatívnymi nápadmi, aj keď  vám to nepasuje do vášho dizajnového bytu:-) Naučte dieťa, aby sa o svoje veci staralo, aby si ich vážilo a podľa možnosti udržiavalo v poriadku. Aj taká zdanlivo nedôležitá vec, ako je poriadok vo veciach, ovplyvňuje psychiku dieťaťa a jeho duševnú pohodu, navyše v začínajúcom kolotoči školských povinností. Povzbudzujte vaše dieťa a pomáhajte mu. Želám vám úspešný štart do nového školského roku!

A keď začnú deti chodiť do školy, konečne budete mať čas ja na vaše skrine. Jeseň je výborný čas na triedenie oblečenia, upratanie skríň, špajze, kuchyne či kúpeľne. Ak potrebujete pomôcť, neváhajte a objednajte si unikátny službu Usporiadaný šatník / Decluttering.

Alex

Vaša Poriadkumilovná

Konzultácia ZADARMO

Uvažujete o tom, že by ste potrebovali pomôcť s vašim neporiadkom? Neviete, čo robiť a ako začať? Myslíte si, že váš domov je niečím špecifický a chcete sa poradiť? Rada vám pomôžem.
Počas asi polhodinovej konzultácie sa pokúsim zistiť, čo vás najviac trápi a dať vám zopár tipov, aby ste sa doma cítili lepšie:-) 

Kliknite nižšie a vyplňte stručný formulár, následne vás budem kontaktovať.
Ďakujem a teším sa na vás!

Potrebujete pomôcť?