Sedem jednoduchých zmien vášho bytu, ktoré stihnete za jeden víkend

20.04.2021

Tak veľa nápadov a tak málo času! Toto je možno prvá myšlienka, ktorá vám pri tomto nadpise napadne. Viem si predstaviť, ako si prezeráte krásne interiéry, snívate, plánujete...  Ale aj malé zmeny  vášho bývania vám umožnia, aby ste sa cítili viac prepojení s vašim životným priestorom. Je toho veľa, čo by ste chceli zmeniť? Vyskúšajte niekoľko nenáročných zmien, ktoré vám nezaberú veľa času a prinesú veľký efekt.

Zútulniť si domov nie je ťažké. Stačí na to jeden víkend a váš priestor dostane úplne nový život...
Zútulniť si domov nie je ťažké. Stačí na to jeden víkend a váš priestor dostane úplne nový život...

1. Rozlúčte sa s vecami, ktoré nepotrebujete

Všetci máme tendenciu časom nahromadiť veci, ktoré nevyhnutne nepotrebujeme, pretože ich "len" chceme alebo sme si na ne zvykli. Odstránenie zbytočností z vášho domova je skvelý spôsob, ako lepšie vidieť a precítiť váš obytný priestor.

Mnohokrát zaplníme náš domov množstvom podobných alebo rovnakých vecí. Je to naozaj fascinujúce. Všetky tieto veci však zaberajú miesto a tým celý priestor zmenšujú. Ak máte nejakú skupinu vecí, o ktorých pochybujete, či ich chcete alebo potrebujete, vyskúšajte prístup "iskra radosti" (Spark Joy) podľa Marie Kondo (Konmarie metóda) Každú vec zoberte do ruky, na chvíľu sa sústreďte a podľa toho, čo pocítite, tak naložte s danou vecou. 

Ak pocítite hnev, odpor, žiaľ, smútok alebo nepocítite vôbec nič, veci sa zbavte. Nebojte sa svojich pocitov. Znovuprecítením nepríjemných emócií za ich zbavíte a tým, že vec vyhodíte, sa aj s traumatizujúcou udalosťou rozlúčite. Ak treba, môžete vec dokonca rozbiť, hodiť o zem, čím ešte umocníte proces rozlúčenia.

Ak pociťujete radosť a šťastie alebo sa vám vynoria pekné spomienky, spojené s danou vecou, nechajte si ju. Skrátka, ak tú vec máte radi, má ostať vo vašom živote. 

2. Zmeňte usporiadanie nábytku, zmení vám to život:-)

Či tomu veríte alebo nie, nový spôsob rozostavenia vášho nábytku môže priniesť obrovskú zmenu do vášho domova. A nielen vo vzhľade, ale aj vo vašich pocitoch a nálade. Nemusíte nutne kupovať nový nábytok, stačí ho premiestniť, otočiť, presunúť, zmeniť jeho funkciu netradičným spôsobom. 

Napríklad z nepoužívaného detského stolíka urobíte príručný alebo konferenčný stolík do obývačky. Alebo presuňte váš pracovný stôl na opačný koniec izby. Má to dva efekty - prvým je, že zmeníte celkový vzhľad izby - len tak "pre zmenu" a druhý - na novom mieste sa vám bude lepšie pracovať. 

Alebo presuňte vaše obľúbené kreslo z tmavého kúta pod okno - získate skvelé miesto na relax a na čítanie. Je to taký rýchly bytový facelift. Ak predsa túžite po novej komode alebo pohodlnom kresle na čítanie, doprajte si ho

3. Pridajte viac svetla do vášho príbytku

Ak máte doma málo svetla, je to príležitosť na kreatívne riešenia. Pridaním svietidiel a lámp zväčšíte priestor a zistíte, že niektorú časť bytu môžete viac využívať. Platí to hlavne v menších bytoch, kde je dobre využiť "každý kút". 

Napríklad pridaním stojacej lampy vedľa kresla alebo sedačky získate nový priestor navyše - na čítanie alebo na ručné práce. Viac menších zdrojov svetla vytvorí intímnu atmosféru aj v zdanlivo neútulnom priestore. Na to vám poslúžia obyčajné čajové sviečky a poháre, ktoré máte doma, nemusíte kupovať nové svietniky.

4. Doprajte vašim stenám kozmetické úpravy

Ak ste nedávno maľovali celý byt a ste spokojní, poslednou vecou, ktoré by ste chceli robiť, je nová maľovka. Ide skôr o malé zmeny niektorých častí bytu. Určite sa nájdu oškreté miesta, ktoré si zaslúžia opravu alebo nenatreté kúsky stien po rôznych opravách. Všetko opravte a dokončite

Ak by ste predsa radi zmenili jednu stenu pomocou novej farby, urobte to. Napríklad jednu stenu v detskej izbe natrite tabuľovou farbou. Je to účinný spôsob, ako zamedziť kresleniu po stenách:-)

5. Skrášlite okná novými závesmi a vymeňte dekoračné vankúše

Rýchlu zmenu interiéru dosiahnete aj výmenou záclon, závesov alebo roliet. Klasické rolety v neprebernom množstve materiálov a farieb vám zmenia celkový vzhľad domova. Záleží len na tom, akú farbu si vyberiete - jemné odtiene vás neomrzia.

Dizajnéri by vám odporučili záclony bez vzoru, ale ak chcete, kľudne si vyberte naopak - s výrazným vzorom - ak si to váš štýl "pýta". Na výber je obrovské množstvo materiálov a farieb. Ak nemáte žalúzie a potrebujete lepšie tienenie, zvoľte zatemňovacie závesy.

Ak vám stačí jemnejšie zatienenie, napríklad kvôli blízkosti budovy naproti, zvoľte jemné látky a farby. Budete mať pocit súkromia, ale nie tmy. Ak máte jednoduchý interiér, výrazný vzor na závesoch - a rovnaký aj na vankúšoch - pridá vášmu domovu nový pocit.

Textilné výrobky - vankúše, prehozy alebo deky vždy pekne doladia domov. Vyskúšajte, akú veľkú zmenu urobí iná farba deky a vankúšov vo vašej obývačke alebo nový prehoz na posteľ v spálni.

6. Vystavte si vaše obľúbené predmety a knihy na policiach

Prázdne steny môžu skutočne pôsobiť neútulne. Ak je to aj váš prípad, porozmýšľajte nad novými policami. Police alebo regály vám poskytnú úložný priestor na knihy, sviečky, dekorácie - skrátka predmety, ktoré máte radi a ktoré chcete mať na očiach - len tak - pre potešenie. Opäť platí, že netreba kupovať nové dekorácie. Ide o to dať vašim obľúbeným veciam výnimočné miesto, na ktorom sa budú pekne vynímať.

7. Prineste si domov kúsok umenia 

Pridať umelecké diela je tiež cesta, ako zmeniť a vyzdvihnúť každý priestor. Moderný alebo klasický obraz, socha či umelecký objekt ozvláštni jednoduchý interiér a dodá mu individualitu. Ak ste milovníkom umenia a je to vo vašich finančných možnostiach, možno práve toto je cesta, ako si svoj domov zútulniť. 

Ďalšou možnosťou je samozrejme vaša vlastná tvorba, ktorou si splníte vaše umelecké sny, bude vás to stáť iba cenu farieb a plátna, či iných materiálov. Takto môžete dokonale zosúladiť štýl zariadenia s vašim dielom. Ak ani toto nie je vaša cesta, vydareným plagátom určite nič nepokazíte.

Užívajte si viac váš domov, je vaším zrkadlom

Ak si vyberiete ktorúkoľvek cestu vylepšenia vášho domova, zaručene vás poteší každá zmena. Dodá vám novú energiu a chuť pokračovať v začatých úpravách. Každá veľká zmena sa začína malými krokmi. Okrem toho, fyzická práca v domácnosti je dobrým relaxom a spôsobom, ako sa o svoj príbytok starať. Pretože len vy sami môžete z vášho bytu či domu vytvoriť skutočný domov.

Alex

Vaša Poriadkumilovná

Tip na záver: Ak uvažujete o zmenách vášho bývania, skôr, ako sa pustíte do práce, vyskúšajte feng-shui poradenstvo pre byt a dom alebo si dajte urobiť osobnú analýzu BaZi. Viac na www.kompaszivota.sk.

Váš domov je odrazom vášho vnútra. Upravte si ho tak, aby ste sa tam cítili čo najlepšie.
Váš domov je odrazom vášho vnútra. Upravte si ho tak, aby ste sa tam cítili čo najlepšie.


Inšpirácie

Stoličky