Síce trochu skľúčene, ale s nádejou v srdci

28.04.2020

Viem, že už sa veľa popísalo o súčasnej mimoriadnej situácii, o pandémii, o opatreniach a tom, ako to všetci prežívame. V tomto blogu sa pokúsim napísať niečo o mojom pohľade na súčasnú situáciu ako na príležitosť.

Mimoriadna situácia môže spôsobiť aj kolaps

Nedávno som telefonovala s mojou dlhoročnou kamarátkou, bývalou kolegyňou. Priznala sa mi, že pred pár týždňami zažila veľký stres, tri dni nespala, týždeň nejedla a nakoniec to musela riešiť pomocou liekov proti úzkosti, ktoré jej predpísal psychiater. Z nášho rozhovoru vyplynulo, že si myslí, že sa stalo iba jej. Povedala som jej, že určite nie je sama, na koho zrazu takto nečakane doľahla situácia s vírusom a ku ktorej sa pridružili ostatné osobné problémy a výsledkom bol spomínaný kolaps. Myslím si, že v tom prípade je dobré o tom hovoriť, na rovinu, otvorene, zdieľať s priateľmi a hľadať východisko. Táto situácia pominie, život sa vráti do normálu, a ja verím, že to bude iné a lepšie.

Príležitosť urobiť z nevýhody výhodu

Priznám sa, že ja som úplne v pohode, ako sa hovorí. Tento stav považujem za veľkú príležitosť na to, aby sme sa pozreli do seba, zamysleli sa nad tým, čo je pre nás dôležité a čo nie. Je to obdobie, kedy máme čas na samotné plánovanie a aj na realizáciu plánov, a na ujasnenie si priorít. Samozrejme, hlavnou prioritou je zdravie. Keď sme zdraví v bežnej situácii, ani si to neuvedomujeme a často riešime rôzne nepodstatné veci, a tie naozaj dôležité nám unikajú, hlavne kvôli tej rýchlosti života, ktorá nám pripadá normálna. Nič nestíhame, všetko robíme v behu, a to, čo by sme naozaj chceli robiť, o tom len snívame. Teraz, keď sa takmer všetko zastavilo, máme jedinečnú príležitosť niečo zmeniť.

Nesnívajme, robme to, čo naozaj chceme robiť

My, čo máme vlastnú firmu alebo živnosť, môžeme teraz veľmi efektívne využiť čas na plánovanie a realizáciu online aktivít, môžeme vymýšľať nové služby, produkty, urobiť si plán, stratégiu a pripraviť sa do budúcnosti. Môžeme zmeniť naše smerovanie alebo získať nových klientov v oblastiach a službách, ktoré sme doteraz málo ponúkali alebo využívali.

Uskutočňovanie toho, čo chceme, sa týka aj súkromých aktivít, na ktoré sme nemali donedávna čas a ktoré nás ohohacujú. Myslím tým "stretnutia" (zatiaľ len virtuálne) s rodinou, rozhovory s priateľmi, aktivity s deťmi, športové aktivity, relaxačné činnosti. Došlo aj na štopkanie ponožiek, došlo aj na čítanie klasiky, ako je kniha Milenec lady Chatterleyovej. Kto tú knihu čítal alebo videl film, vie, že je o pohľade spisovateľa na priemyslenú revolúciu v Anglicku začiatkom 20. storočia a o mileneckom vzťahu Connie - dámy a Olivera - hájnika. Veľkú časť knihy tvoria veľmi obsiahle opisy situácií, krajiny a prostredia a aj erotických scén.

Ale viete, čo ma dostalo najviac? Posledná veta, kde sa Oliver v liste lúči s Connie, pretože sú odlúčení a zatiaľ nie sú spolu, píše ...želá lady Jane (tak ju volal) dobrú noc, síce trochu skľúčene, ale s nádejou v srdci.... 

A toto mi niekedy o štvrtej nadránom, keď som nemohla spať, dalo nádej a vieru, že všetko sa na dobré obráti...:-)

Alex

Vaša Poriadkumilovná