Veľký článok o praní a žehlení III. Top 10 najlepších EKO pracích a čistiacich prostriedkov

16.06.2021

Pranie a žehlenie je moja vášeň a toto je posledná časť veľkého článku na túto tému. Nedalo mi, aby som sa nezmienila o EKO pracích a čistiacich prostriedkoch, pretože toto je v rámci tejto témy EXTRA dôležité. Zmeniť návyky a prejsť na EKO pranie a čistenie môže byť spočiatku trocha zvláštne, kým si na to zvykneme. Ale určite to stojí za naše lepšie zdravie a čistejšiu planétu.

Prečo EKO alebo BIO pranie a čistenie?


 • zdraviu nezávadné prírodné zloženie produktov,
 • voňajú prirodzene,
 • EKO prostriedky perú a čistia šetrne a účinne,
 • možnosť čapovania do vlastných obalov,
 • nezaťažujú životné prostredie a chránia naše zdravie,
 • bez škodlivých chemikálií - bez umelých parfémov, chlóru, fosfátov a ropných derivátov, farbív, odpeňovačov, rozjasňovačov a podobne,
 • k dispozícii sú rôzne formy - prášky, gély aj aviváže, zmäkčovače vody, pracie mydlá, mydlové vločky, čistiace prášky, tekuté prostriedky, rozprašovače, s mikročasticami a pod..

Učíme sa prať EKO

Ak ste ešte neskúšali EKO pracie prostriedky, trochu vám to priblížim. Je to mierny rozdiel v porovnaní s klasickým praním s bežnými pracími prostriedkami. EKO pranie si na začiatku vyžaduje o dva malé kroky naviac, a to:

 • zistenie tvrdosti vody u vás doma (ph pásikmi),
 • v prípade potreby zmäkčenie vody vhodným zmäkčovačom.

Ďalej postupujeme rovnako, ako pri neEKO praní:

 • rozdelenie bielizne na svetlé a tmavé, prípadne špeciálne tkaniny,
 • pranie v práčke vybraným pracím prostriedkom,
 • aviváž,
 • sušenie.

Odstraňovanie škvŕn pri EKO praní

Odstraňovanie škvŕn pri EKO praní je podobné, ako pri klasickom praní, ale používame napríklad žlčové alebo tzv. jadrové mydlo tak, že škvrny na namočenej bielizni ručne preperieme. Sú aj EKO prostriedky na škvrny vo forme hustého gélu, ktoré stačí naniesť na škvrny a dať do práčky.

Alergici a EKO pranie

Sama mám miernu formu sennej nádchy a zaujímavé bolo, keď som začala používať EKO pracie prostriedky, spočiatku som viac kýchala, ale len asi pri prvých dvoch praniach. Jednoducho, rastlinné zloženie pracieho gélu takto na mňa pôsobilo, ale našťastie to rýchlo prešlo. Toto je ale iba malý zlomok nevýhody oproti mnohým ďalším benefitom, ktoré prináša EKO pranie práve pre alergikov. EKO pracie aj čistiace prostriedky výrazne znižujú škodlivý vplyv na pokožku a na dýchanie.

Sušenie na vzduchu je EKO

EKO pranie podporíte aj tak, že namiesto používania sušičky budete bielizeň sušiť na sušiaku. Čiastočne znížite spotrebu elektriny. Je to ale otázne, pretože po sušení v sušičke nie je potrebné všetku bielizeň žehliť.

Aj malý krok k EKO praniu a čisteniu zaváži

Ak ste sa ešte neodhodlali prejsť na EKO pranie, vyskúšajte nejprv len jeden druh pracieho prostriedku, napríklad na farebnú bielizeň. Na výber je množstvo značiek výrobkov. Napríklad osvedčené nemecké výrobky FROSCH alebo SONETT, belgická značka ECOVER alebo české YELLOW & BLUE, JELEN či FEEL ECO. Nie je bez zaujímavosti ani rakúska značka PLANET PURE alebo ďalšia nemecká značka DenkMit Nature z drogérie DM. 

Pri popise overených a účinných EKO čistiacich prostriedkov určite nesmieme zabudnúť na čistú klasiku - prostriedky z kuchyne, ako je citrón, ocot, sóda bikarbóna alebo rastlinné oleje.

Vyskúšané a overené EKO značky

Osobne som vyskúšala asi všetky spomínané značky, prvá bola česká FEEL ECO. Pri nej som sa naučila, ako to vlastne EKO pranie funguje a že to stojí zato prejsť na tento zdraviu prospievajúci a šetrný spôsob prania. Ak by som mala usporiadať EKO pracie a čistiace prostriedky do poradia podľa mojej obľúbenosti, tak by to bolo takto:

 1. SONETT
 2. FROSCH
 3. ECOVER
 4. CLEANO
 5. ECOTERRA
 6. FEEL ECO
 7. JELEN
 8. DENK MIT Nature
 9. PLANET PURE
 10. YELLOW & BLUE

Podrobnejšie spomeniem niektoré z EKO výrobkov:

SONETT

Moja všeobecná obľúbenosť nemeckých výrobkov sa prejavila aj v drogérii a kozmetike. Nemecko, ako jedna z najväčších ekonomík Európy (aj sveta), je jedna z krajín, ktoré najzodpovednejšie pristupujú k životnému prostrediu a hlavne k svojim zákazníkom. Preto aj ich výrobky sú na vysokej úrovni a za prijateľné ceny. Značka SONETT vznikla v roku 1977. Na výrobu všetkých produktov používa len surové prírodné látky - rastlinné oleje, esenciálne oleje z biodynamického kontrolovaného poľnohospodárstva, ktoré sú ľahko odbúrateľné.

Pracie prostriedky SONETT majú vynikajúce vlastnosti a aj vôňu. Väčšinou nie je potrebná aviváž, ale ak použijete neutrálny prací prostriedok, môžete avivážou dodať bielizni príjemnú prírodnú vôňu.

Čo sa týka čistenia a upratovania v domácnosti so značkou SONETT, jedným z najobľúbenejších prostriedkov je SONETT Intenzívny pomarančový čistič - vysoko koncentrovaný gélový prostriedok, ktorý dokonale odmasťuje, stačia dve kvapky na cca 4 l vody vo vedre. Vždy treba používať ochranné rukavice, pretože vysušuje ruky. Jeho výhodou je, že je neskutočne šetrný - 1 pollitrová fľaša vám vydrží pol roka a stojí 3-4 eurá.

Značka SONETT pamätá na všetky oblasti domácnosti, takže v nej nájdete ako pracie prostriedky, aviváže a mydlá, tak aj čistiace prostriedky, wc gély, prostriedky na riad, na podlahy, na nábytok, skrátka všetko, čo potrebujete.

EKO fakty o výrobkoch SONETT:

 • všetky prostriedky na umývanie a pranie (tenzidy) sú vyrobené z rastlinných surových materiálov, ktoré sú 100% biologicky odbúrateľné,
 • nepoužíva žiadne petrochemické konzervačné látky, vône alebo farbivá; všetky produkty sú bez enzýmov,
 • používa čisté rastlinné mydlá vyrobené z olejov, ktoré sú ekologicky a biodynamicky certifikované,
 • v produktoch sú použité len vône z prírodných esenciálnych olejov, pôvodom predovšetkým z kontrolovaného ekologického pestovania a voľne rastúcich rastlín,
 • v produktoch Sonett sú deklarované všetky použité zložky,
 • voda používaná pri výrobe Sonett produktov sa víri v 12 sklenných nádobách v tvare vajíčka a vonné prísady sú rytmizované v oloidnom mixéri,
 • v týchto dôvodov sú všetky Sonett produkty výrazne hypoalergénne a preto vhodné pre ľudí trpiacich alergiami.

FROSCH

Tiež nemecká značka FROSCH, založená v roku 1986. Výrobky, ktoré obsahujú účinné látky nazývané "surfaktanty" sú vo všetkých prostriedkoch na rastlinnej báze a preto sú rýchlo a úplne biologicky rozložiteľné. Výrobky neobsahujú žiadne agresívne a nebezpečné zložky ako fosfáty. Frosch používa recyklovateľné obalové materiály a 100 % recyklované plasty. Zaujímavý je napríklad prací gél FROSCH s obsahom prírodného aloe vera.

ECOVER

EO drogéria ECOVER je pôvodom belgická značka, ktorá vznikla v roku 1979. Svojou históriou a zásadnými krokmi vo výrobe ma zaujala asi najviac. Tak ako aj iné EKO značky, používa recyklované a recyklovateľné obaly, vyrobené z cukrovej trstiny. Všetky produkty sa vyznačujú vysokou kvalitou a účinkom, k dispozícii sú aj produkty ECOVER ZERO vhodné pre alergikov a na citlivú pokožku.

CLEANO

CLEANO je značka pracích a čistiacich prostriedkov na báze certifikovaných olejov, tukov a aniónových rastlinných a neiónových cukrových tenzidov, bez syntetických parfumov od SLOVENSKÉHO VÝROBCU SOAPHORIA. Nájdete tu pracie gély, prášky, aviváže, ale aj odstraňovač vodného kameňa, sódu, prostriedok na čistenie okien, rôznych povrchov, dezinfekčný sprej a gél, gély na riad a práškový čistič. Všetko v recyklovateľných obaloch s ľahko rozložiteľnými etiketami a s istotou, že to neprecestovalo tisíce kilometrov a nezanechalo uhlíkovú stopu. 

ECOTERRA

Je slovenská sieť predajní s čapovanou talianskou drogériou, ale predovšetkým je to SLOVENSKÝ VÝROBCA EKO DROGÉRIE pod značkou ECOTERRA & BIBIS. Okrem toho, že je to drogéria bez chemických prísad, jej prednosťou je bezobalový predaj v asi dvadsiatich predajniach na Slovensku, kde si môžete načapovať do vlastného obalu koľko vám "hrdlo ráči". Kde sa dá v Bratislave kúpiť čapovaná drogéria, sa dočítate na stránke Zero waste Slovakia.

JELEN

Česká značka JELEN je pôvodne známa ako jadrové mydlo z názvom Schicht - podľa mena jeho výrobcu v Liberci už od roku 1848. Znak jeleňa sa používal už od samého začiatku a toto mydlo bolo známe v celom Rakúko-Uhorsku. Až v roku 2006 sa značka JELEN znovu objavila a odvtedy dobýva domácnosti v Čechách aj na Slovensku. Teraz už aj s novými radmi moderných produktov na pranie a čistenie. Zvláštnu pozornosť si zaslúži mydlový prášok, retro dizajn obalov a aj bezobalové, resp. refill balenia výrobkov.

YELLOW & BLUE

Český výrobca firma Tierra Werde vyrába pod značkou Yellow & Blue EKO pracie prostriedky, vyrobené z mydlových orechov. Sú to plody stromu Sapindus mukorossi s pôvodom v Indii, ktoré sa po dozretí sušia na slnku a na pranie sa využívajú iba šupky, ktoré obsahujú saponín. Pri kontakte s vodou tak vytvárajú prací efekt. Mydlové orechy sa dajú samotné používať na pranie, vložené v plátenom vrecku priamo do bubna práčky. Z orechov sa ale vyrábajú aj gély alebo prášok. Také vyrába aj Yellow & Blue. Priznám sa, tieto mydlovo-orechové gély ma neoslovili, možno je to len zvyk, majú zvláštnu vôňu. Preto sa do nich pridávajú esenciálne oleje. Táto značka má pokrytý celý systém EKO prania - od zmäkčovania vody, cez odstraňovanie škvŕn, gély, prášky až po aviváže, mydlá, bieliace prostriedky, sieťky na pranie a rôzne doplnky.

DENK MIT Nature

Za vynikajúce ceny a 100%-ne ekologické si môžete kúpiť výrobky v drogérii DM pod značkou DENK MIT Nature. Nie je ich veľa, ale pokryjú najdôležitejšie úkony v domácnosti - ručné umývanie riadu (vhodné aj ako univerzálny čistič), umývačku riadu, čistenie wc, vodného kameňa, kúpeľňe a pranie (biele, farebné, prášky aj gély). 

PLANET PURE

Rakúska originálna EKO drogéria Planet Pure, aj čapovaná v niektorých drogériách DM, zaujme svojimi jednoduchými obalmi, je vyrobená z mydlových orechov a má vynikajúce výsledky prania a čistenia. Najviac asi zaujme citrónová čistiaca pasta... Nie, nie je to na jedenie:-). 

PRO CLIMATE

Drogéria DM nedávno priniesla novinku - rad výrobkov Pro Climate, a to v oblasti prania a čistenia pod značkou DenkMit Pro Climate a v oblasti kozmetiky pod značkou Alverde Pro Climate. Všetky tieto produkty sú ekologické a neutrálne voči životnému prostrediu. Produkty Pro Climate sa vyznačujú vysokou koncentráciou, ekologickými obalmi a samozrejme vegánskym zložením. 

Klasika na záver

Zopár tipov, čo prinášajú niektoré produkty zo špajze v oblasti čistenia:

Citrón

 • bieli, 
 • odstraňuje vodný kameň,
 • odstraňuje zápach,
 • bieli pigmentové škvtny na pokožke a zjemňuje ju.

Ocot

 • odstraňuje vodný kameň,
 • dezinfikuje,
 • odstraňuje zápach.

Sóda bikarbóna

 • odstraňuje zápach,
 • čistí mechanicky,
 • bieli.

Rastlinný olej

 • čistí, leští konzervuje drevený nábytok, 
 • slúži ako mazadlo na vŕzgajúce pánty a zaseknuté zámky.

Pracie mydlo

 • účinne odstraňuje škvrny od jedla, krvi, 
 • vhodné aj na umývanie citlivej pokožky.

Poznáte ďalšie triky, ako sa dajú využiť domáce čistiace prostriedky? Napíšte do komentárov alebo na FB.

Alex

Vaša Poriadkumilovná