Veľký článok o veľkom veľkonočnom upratovaní - Časť II. - 7 najdôležitejších pomôcok

15.03.2021

V tomto pokračovaní Veľkého jarného článku o veľkonočnom upratovaní sa budeme venovať príprave upratovacích pomôcok a čistiacich prostriedkov. Pokiaľ je to možné, vždy sa prikláňam k ekologickým verziám čistenia, ak ide o drogériu a hľadám aj čo najjednoduchšiu cestu k čistému domovu - teda pohodlné postupy. V prvej časti článku som písala o triedení a ak ste ešte nestihli všetko vytriediť, možno ste aspoň začali nad tým premýšľať.

Zásada je čo najviac si prácu uľahčiť a nie drhnúť všetko namáhavo ručne alebo zdĺhavo. Na to slúži veľa moderných vychytávok, o ktorých naše babičky ani nechyrovali. Takže by sme sa nemali vyhovárať, že nevieme upratať:-). Tu je 7 najdôležitejších pomôcok a pomocníkov, ktoré by vám pri veľkonočnom upratovaní nemali chýbať:

  1. Gumené rukavice
  2. Handričky
  3. Drogéria
  4. Vedro s mopom
  5. Čistič okien s odsávaním vody
  6. Parný čistič
  7. Vysávač

  1. Gumené rukavice

Dámy nikdy nepracujú holými rukami. Chráňte si ruky vždy, keď je to možné. Teraz sa gumené rukavice používajú viac, ako kedykoľvek predtým. Istý čas ich bol v drogériách nedostatok, ale teraz ich majú dosť. Osobne najradšej používam tie tenké, veľkosť S (mám malé ruky:-). Nehrozí riziko, že mi niečo padne z rúk, ako sa to stávalo pri klasických väčších gumených rukaviciach, mám lepší cit a celkovo sú tenké rukavice šikovnejšie. Snažím sa ich používaj čo najdlhšie, až kým sa neroztrhajú. Nie zakaždým nové.

2. Handričky

Mikrovláknové handričky sú najlepšie, avšak syntetické vlákna sa uvoľňujú do vody a nedajú sa odfiltrovať žiadnym systémom a ostávajú vo vode. Mikrovláknové handričky sú naozaj efektívne na čistenie, často stačí bez saponátu, ak nejde o mastnotu. Existujú takéto handričky aj v EKO verzii, sú vyrobené z bambusu alebo iného prírodného materiálu. Ďalšou možnosťou, ako učiniť zadosť ekológii, je použiť RECYKLOVANÉ handričky.


3. Čistiace prostriedky, EKO drogéria

Okrem handričiek potrebujeme na upratovanie aj čistiace prostriedky na sklo, na drevo, resp. laminát, na dlažbu, resp. PVC. Kedysi som bola šampiónka v používaní klasických čistiacich prostriedkov, ale od určitého času sa prikláňam k EKO drogérii. Z pochopiteľných dôvodov - mám rada prírodu a myslím na budúcnosť. Ale myslím aj na svoje zdravie a zdravie mojich blízkych. Ekologické čistiace prostriedky majú prírodnú vôňu a nevyparujú sa z nich žiadne škodliviny.

Dobrým pomocníkom je aj tekutý prášok, ktorým odstránite hrubšiu špinu - ochytané rámy okien, dvere okolo kľučiek alebo pokreslené detské stoly. Ak je to nutné, pripravte si aj nejaký dezinfekčný (a zároveň bieliaci) prostriedok na čistenie zašlej špiny WC misy, obkladačiek alebo podlahy. 

Všetko sa dá samozrejme nahradiť aj EKO drogériou. Vyberte si akýkoľvek ekologický čistiaci prostriedok, určite sa nepomýlite. Vyskúšajte rôzne značky a uvidíte, ktorý vám sadne najlepšie. Ja mám dobré skúsenosti s nemeckými značkami. 

4. Vedro s mopom

Od čias, kedy sme kolenačky so starou handrou v rukách umývali podlahu sú preč a na pomoc máme moderné pomôcky, ako je vedro s mopom a s mechanizmom na žmýkanie - odporúčam plochý mop alebo mop s kruhovou hlavicou s dlhými vláknami s pedálovým žmýkaním, pričom nohou stláčate pedál a tak žmýkate mop. 

Iný typ je plochý mop s rotačným žmýkaním, pričom vlastne rukou stláčate rúčku a mop sa točí v košíku. Mopy používajte tak, že máte jeden na dlažby - s drsnejšími štetinami a druhý jemnejší na parkety a laminát. Ak by ste používali ten istý mop aj na dlažby aj na parkety, jedno alebo druhé by sa neumylo dobre. Okrem toho je to aj nehygienické - umývať parkety mopom potom, ako sme umyli kuchyňu, kde môže byť na podlahe mastnota alebo zvyšky jedla. 

5. Čistič okien s odsávaním vody

Vynikajúci pomocník, s ktorým okná umyjete a vysajete vodu, je malá ručná stierka so zásobníkom na vodu a saponát a s funkciou odsávania vody. Takéto umývanie okien je pohodlné a oveľa čistejšie, ako s kýblom a handrou. Každý dobrý čistič má vlastný násadec z mikrovlákien, nádržku na vodu so saponátom (niektoré značky majú aj vlastné saponáty) a nakoniec stierku, ktorou vlastne vodu zo skla vysávate. Čističe okien sa väčšinou vopred nabíjajú a potom sa používajú bez kábla. Treba trochu doleštiť okraje skiel, ale to treba pri každom spôsobe umývania okien. Okrem okien sa týmto čističom dajú umývať všetky rovné plochy, ako kachličky, sprchové kúty alebo zrkadlá. 

6. Parný čistič

Ďalší geniálny pomocník v domácnosti, ktorým upracete a vyčistíte skoro všetko, je parný čistič. Výborne ho využijete na všetky odolné škvrny, na obkladačky, na škáry medzi obkladačkami a podobne. Čistenie parou funguje tak, že horúca para uvoľní špinu (netreba ju prácne drhnúť) a následne ju treba ručne - kefkou mechanicky odstrániť alebo handričkou utrieť. Špina nezmizne sama od seba, ako to ukazujú v reklamách:-)

Čistenie podlahy parným čističom zabezpečí rovnako len rozpustenie špiny, ale mechanicky ju musíte následne poutierať. Totiž ten "mop", ktorý je parnom čističi, je dosť slabý a vlastne slúži len na to, aby ste si nepoškriabali podlahu. Inak "neberie" na seba žiadnu špinu. A samozrejme, para dezinfikuje, zabije asi väčšinu bektérií. Odporúčam kvalitnejšie parné čističe s viacerými funkciami. Dajte si pozor hlavne na typ a funkčnosť podlahovej hubice a textilného násadca (mopu), ktorý by mal dobre držať na hlavici pri pohybe po podlahe a nie sa krčiť alebo zosúvať. 

7. Vysávač

Vysávač je samozrejmosťou, avšak odporúčam kúpiť si taký, ktorý nie je najlacnejší, napríklad iba 50-60 eur. Mám skúsenosti, že s takýmto vysávačom sa vysáva naozaj nepohodlne, má veľmi obmedzené funkcie. Pri výbere vysávača dbajte na kvalitu, overenú značku, viac funkcií - rôzne násadce podľa rôznych povrchov a prípadne aj turbo kefu, ktorá odstraňuje zvieracie chlpy. Ďalej je dôležitá dobrá filtrácia, nízka hlučnosť a nie príliš vysoký príkon (= šetríte elektrinu). Najpohodlnejší je určite robotický vysávač.

Niečo na záver k upratovacím pomôckam

Je mi jasné, že máte doma kopu rôznych vychytávok na upratovanie. Dúfam, že ich aj dobre využívate:-) V mojej praxi, ako pomáham klientom s triedením vecí, som videla veľké zásoby čistiacich prostriedkov a pomôcok. Jedna klientka mala vo veľkej skrini dve police plné drogérie od výmyslu sveta, pretože "boli lacné" - kupovala ich v zahraničí - bez toho, aby sa zamyslela, na čo sa ktorý prostriedok používa. Napokon používala asi iba dva... Ďalšia klientka mala čistiace prostriedky na 3 rôznych miestach po byte:-). Keď sme ich dali na jedno miesto, vysvitlo, že 3/4 boli po záruke, pretože na ne zabudla.

Mám pocit, že ľudia si kúpou väčšieho množstva drogérie snažia navodiť pocit, že "už upracem", alebo si myslia, že ich to prinúti upratovať. Poviem vám pravdu - neprinúti. Pocit, že treba upratať a mať čisto, vychádza z vášho vnútra a úplne bez ohľadu na to, či máte doma najmodernejšie upratovacie pomôcky alebo najlepšiu drogériu. Na druhej strane je pravda, že ak už máte tieto moderné a pohodlné pomôcky, oveľa ľahšie sa do upratovania pustíte:-)


Alex

Vaša Poriadkumilovná


Fotografie: Canva.com