Vianočné upratovanie alebo pohoda?

17.12.2019

V našich končinách je tzv. vianočné upratovanie bežným javom, kedy sa väčšina domácností pripravuje na nadchádzajúce sviatky. Samozrejme, často sú to najmä ženy, mamy, babky, ktoré plánujú, čo VŠETKO treba urobiť ešte pred Vianocami, aby sa nám to rátalo. Že majú vygruntované a tým pádom aj ten správny dobrý pocit, že splnili svoje predsavzatie...

Vianočné upratovanie - kto urobí viac?

Pokiaľ si dobre pamätám, tak sa tým myslia umyté okná, vypraté záclony, vytepované koberce, umyté kuchynské skrinky, umyté a vyleštené vitrínky v obývačke, vymenená posteľná bielizeň, umyté lustre:-) a vypratý bytový textil, ako poťahy na dekoračné vankúše... Zabudla som na niečo? No samozrejme, k tomu patria aj povysávané všetky miesta, na ktoré hubica vysávača celý rok nesiahla alebo aj vyleštené obkladačky v kúpeľni... Ale stojí to za tú námahu? Ak to máte podelené, že sa zapojí celá rodina, tak sa to dá zvládnuť. Ale má to význam? 

Menej vecí, menej neporiadku

Nie, neplánujeme tieto gigantické predvianočné preteky s časom a s mopom. Totiž ešte pred Vianocami máme narodeninovú oslavu, tak tesne predtým urobíme len to najnutnejšie. Okná umývame a závesy perieme po lete v septembri, preto to už pred Vianocami nerobíme. Ale tie závesy možno ešte vyperiem aj teraz, pretože sú bavlnené a keď sa kúri, tak na ne dosť sadá prach... Ale skôr sme sa zamerali na vyhadzovanie zbytočností. A to potom vytvorí efekt uprataného bytu. Áno, menej vecí = menej neporiadku. A o to sa znažíme:-)

Namiesto upratovania si vytvoríme pohodu

Pred Vianocami si naplánujeme, čo budeme piecť, na nákup potravín ideme podľa možnosti doobeda a doma urobíme výzdobu. Takú minimalistickú. Už niekoľko rokov používame na dekorácie papierové vianočné obrúsky, ktoré rozmiestnim ako "dečky" po nábytku (veľmi striedmo:-) a k tomu dáme kahančeky na čajové sviečky. To je celé. Plus na vchodové dvere zavesíme nejakú drobnosť. Zásadne nekupujeme žiadne umelé dekorácie. Tento rok sme prvýkrát kúpili vianočné ozdoby na stromček, lebo doteraz sme používali naše handmade papierové ozdoby, ale už sme ich vyhodili, nepáčili sa nám. Chceme teraz také ozajstné vianočné gule na stromčeku:-)

A ako je to s vianočnými darčekmi?

Po mnohých rokoch sme sa aj v tejto oblasti dopracovali k minimalizmu. Už si nekupujmeme VECI, ale ZÁŽITKY. Lístky do divadla, poukážky na masáž, jógu, na ošetrenie...Pod zážitkom máme na mysli však aj také darčeky, ktoré sa dajú zjesť alebo vypiť:-) Takže krabica kvalitnej čokolády, korenie, pochutiny, fľaša dobrého vína alebo likéru - to tiež patrí medzi užitočné minimalistické a predsa s láskou venované darčeky pod vianočný stromček:-)

Aké sú Vaše Vianoce? 

Ak aj vy uprednostňujete minimalizmus, Darčeková poukážka na Zázračné triedenie je to pravé pre vás. Darčekové poukážky budú k dispozícii v čase pre Vianocami...

Alex

Vaša Poriadkumilovná