Jednoduchosť uľahčuje život, prináša voľnosť a znižuje stres

26.01.2022

Viem, už niektorých z vás slovo minimalizmus otravuje, preto použijem slovo jednoduchosť. A to v tom najlepšom zmysle a pozitívnom vnímaní, keď ide o ľahkosť, slobodu a radosť.  Skúsiť si všetko zjednodušiť, zredukovať množstvo vecí, doriešiť nevyriešené záležitosti alebo sa uspokojiť s prehľadým usporiadaním domova môže stáť za ten lepší pocit - pocit voľnosti a slobody v živote, v ktorom nás naše veci neovládajú, ale pomáhajú nám.

Koľko vecí vlastníme

Ľudia majú veľa rôznych dôvodov na to, prečo chcú alebo potrebujú vlastniť veľa vecí. Nehovorím teraz o vlastníctve vecí bežnej potreby, ale o ich množstve. Sú ľudia, ktorí majú príliš veľa oblečenia, ktoré sa im už nezmestí do skríň a potom nemajú prehľad, kde čo majú a tak často na veci zabúdajú.

Sú ľudia, ktorí majú veľa domácich potrieb, pomôcok, plnú kuchyňu dizajnových nástrojov na varenie, pečenie a podobne, ale používajú z nich minimum, väčšinou pár obľúbených a najužitočnejších kúskov.

Podobne je to aj s topánkami, hračkami, knihami alebo s rôznymi, takmer neužitočnými, vychytávkami, ktoré sa predávajú a často ich ľudia kúpia, pretože sú "len za 1 Euro". Keby ste vysypali obsah jednej vašej zásuvky v pracovnom stole (alebo v kuchyni), a spočítali by ste aspoň približne, ceny jednotlivých položiek (aj keby ste každej veci prisúdili cenu podľa veľkosti od 50 centov až po 5 eur), čudovali by ste sa, k akej sume by ste sa dopracovali.

Prečo chceme stále niečo nové?

Dôvody, prečo to robíme - hromadíme veci, sú najčastejšie ukryté v našich hlavách - veď je to lacné, oplatí sa to, toto musím mať, lebo sa mi to páči, také ešte nemám, toto chcem, aj to chcem, lebo to má xy, chcem mať lepšie, ako má xy, nemám čo na seba, potrebujem nové, lebo všetko už mám staré... a tak ďalej.

Veci predstavujú vaše peniaze

Všetky veci, ktoré máte doma, predstavujú vaše peniaze. Peniaze, ktoré ste minuli. Nehovorím, že všetky veci sú zbytočné, to nie. Ale ktoré z nich používate a ktoré máte radi? Viete to? Vyskúšajte to.

O veci sa treba starať

Čím viac oblečenia máme, tým viac musíme prať, žehliť, ukladať, triediť, kombinovať, každé ráno rozmýšľať, čo na seba. Nakoniec to oblečenie vyjde z módy, tak sa ho nejako zbavíme a o pár rokov sa móda vráti a ľutujeme, že sme niečo vyhodili. Alebo sa naše deti začnú dožadovať, či nemáme nejaké staré oblečenie, lebo ony rady nosia niečo "retro":-)

Menej vecí = menej upratovania

Viete o tom, že dôkladne vytriedené veci a dobre usporiadaná domácnosť znižuje množstvo domácich prác až o 40%? Nielen o oblečenie, ale aj o iné veci sa treba starať, o všetko to náradie, pomôcky, riad, dekorácie...treba to ukladať, leštiť, utierať prach. Lepší prípad je ten, ak tie veci skutočne používame. Vtedy veci nadobúdajú hodnotu, pretože sú užitočné. To, čo nepoužívame a leží to len tak bez pohnutia, to sú veci, ktoré v skutočnosti nepotrebujeme.

Triedenie treba pravidelne opakovať

V predošlom článku som opísala, ako sme minulý rok zrekonštruovali náš byt. Nie je to veľký bytík, ale je náš a máme ho radi. V istom období som tam bývala sama a postupne som nazhromaždila dosť veľa oblečenia, topánok a iných vecí. Potom, bolo to pred pár rokmi, som začala veci vyhadzovať. Prišlo to z ničoho nič, na základe článku, kde sa písalo o veciach, ktoré máme po niekom. Mala som oblečenie po niekom, kto už nežije. Vtedy ma to dostalo a povedala som si, že to skúsim a zbavím sa tých vecí. Postupne som vytriedila všetky kategórie vecí podľa Marie Kondo.

Po istom čase som znovu mala pocit, že ešte stále mám vecí veľa. Okrem toho ma iritovalo zariadenie, ktoré bolo čiastočne po starých rodičoch (hoci mnohí moji priatelia a rodina ma presviedčali, že sú to pekné veci - nábytok a podobne), ale ak v tom žijete, a nie je to vlastne vaše, postupne sa vám to sprotiví. To sa stalo aj mne, ale nevedela som, ako to zmeniť. Nemala som ani dosť peňazí na nejakú rekonštrukciu a ani chuť sa do niečo púšťať. Tušila som, že sa oäť musím niečo zbaviť.

Všetko oblečenie v jednej malej skrinke

Tak som rozobrala veľkú posteľ a matrace som dala na seba a vznikla menšia posteľ, pre jedného stačí. Ešte raz som vytriedila oblečenie a úplne vyprázdnila dve veľké skrine, ktoré putovali do pivnice, na uskladnenie sezónnych vecí sú akurát. A kam som dala oblečenie? Do jednej malej skrinky 80 x 80 cm s hĺbkou 50 cm. Tri police. V takej istej skrinke to mala aj dcéra, menšie veci sa predsa zmestili ešte jednoduchšie. Neveríte? Bolo to tak. Tam som mala pulóvre, tričká, šaty, sukne, nohavice. Drobné veci, ako ponožky a bielizeň, som dala do malej komody v predsieni hneď vedľa dverí do kúpeľne. tak to máme dodnes, je to praktické:-)

Zmena prišla postupne

Takto s minimalizovaným množstvom vecí sme boli pár rokov. Ale deti rastú a všetci potrebujeme súkromie. V hlave som mala predstavu, ako by sa mi páčil minimalistky zariadený byt, aké by mal mať farby, materiály, ako by mal pôsobiť. Atmosféra v našom byte bola myslím vždy príjemná, pretože to som akosi vždy vedela, aj bez drahého nábytku alebo nákladných prestavieb. Ale predsa ten pocit kazili pôvodné parkety, ktoré síce kadžý obdivoval, ale ja som vedela, že im niečo chýba, a síce zbaviť ich vyšedivenej vrchnej vrstvy a obnoviť ich pekným lakom. A aby sme sa k tomu dopracovali, museli sme začať špajzou... Ale o tom je iný článok.

Cesta k jednoduchosti vedie cez chaos

Cesta k jednoduchosti však často vedie cez chaos. Na to sa tiež treba pripraviť. Nemôžete očakávať, že sa stane zázrak. Musíte si tým prejsť, krok za krokom. Veci budete postupne redukovať, postupne ukladať a postupne sa tá skladačka poskladá na správne miesta. Neexistuje čarovný prútik, ktorý vás zbaví vášho neporiadku, chaosu a množstva vecí. Na to treba mať jasnú víziu, cieľ a trpezlivosť. Nebude to ľahké. Hovorí sa, že keby to bolo ľahké, robil by to každý:-) Nikto by nemal problém s triedením vecí, nikto by nehromadil, každý by vedel, koľko vecí potrebuje a vo všetkom by bol poriadok. Ale väčšina ľudí sa správa prirodzene, veci prichádzajú, niekedy odchádzajú a väčšinou to neriešime. Ak nám ale množstvo vecí prerastie cez hlavu, je načase to riešiť.

Dávajte si čiastkové ciele

Ak si plánujete triedenie vecí a oblieva vás studený pot z toho množstva, skúste sa upokojiť. Robte to postupne, ale neprestávajte. Dávajte si prestávky, ale pokračujte až do konca. Veci trieďte podľa kategórií. Vždy zhromaždite jednu kategóriu vecí na jedno miesto a všetko vytrieďte. Nakoniec to bude zábava:-)

Jednoduchosť vo všetkom

Priznám sa, mám radšej jednoduché veci, postupy, dohody, usporiadanie vecí alebo aj jednoduchšie jedlo a recepty:-) Ak má recept viac ako 5 riadkov, tak prestávam čítať, a to som trpezlivý človek. Myslím si, že ak si zvolíme jednoduchosť, život je lepší, bez zbytočných komplikovaných transakcií, zmien, chaosu. Aspoň ja to nepotrebujem. Ak sa na niečom dohodnem, to platí, a nemusí to byť ani písomne. Nehrniem sa do veľkých vecí, ktoré viem, že nezvládnem, ale idem postupne krok za krokom. Premyslím si najjednoduchší postup, nech idem robiť čokoľvek. Preto som zredukovala aj moje služby, web stránku, príspevky na FB nebudú denne a podobne. Ide o to, aby som mala viac času na vás - klientky. Lebo vy ste najdôležitejšie:-)

Ak si neviete rady s vašimi vecami, využite unikátnu službu Usporiadaný šatník / špajza


Teším sa na vás

Alex

Vaša Poriadkumilovná


Jednoduchosť