Letné triedenie II. - Sezónne veci - kam som len dala ten slamák?

11.07.2023

Termín odletu na dovolenku sa nezadržateľne blíži, vy do poslednej chvíle pracujete, ale v mysli vám víria myšlienky, ako a kedy sa zbalíte... Prepadne vás nástojčivý nepokoj, pretože opäť neviete, kde máte ten skvelý klobúk a kam ste minulý rok odpratali plážové osušky, lebo sú také veľké, že ste ich dali ...niekam. A takto to býva rok čo rok. Zakaždým veci zháňate po celom byte, do noci hľadáte a snažíte sa efektívne pobaliť. Čo tak urobiť si raz a navždy poriadok v sezónnych veciach tak, aby ste len otvorili jednu skriňu, v ktorej by bolo všetko pokope? 

Čo sú vlastne sezónne veci?

Plážové vybavenie a veci kúpanie

Keďže je aktuálne leto, najprv sa povieme niečo o letných veciach podľa najbežnejších druchov letných aktivít a športov. Možno vám to poslúži aj ako check-list pri príprave na dovolenku.

Plážové vybavenie - deka, plážové osušky, karimatky alebo iné ležadlá, slnečník, menšie uteráky, prenosná chladnička (termo taška), plážová taška, fľaše na vodu, tieniaci stan - prístrešok a pod.

Veci na kúpanie a plávanie - plavecké okuliare, šnorchel s okuliarmi, prípadne tvárová maska, pre deti plávacie koleso, rukávniky, nafukovačky, hračky do vody, lopta a pod.

Osobné veci - plavky, šľapky, slnečné okuliare, klobúky, šiltovky, plážové oblečenie (tenké šaty, pareo), iné rýchloschnúce oblečenie (bermudy), hrebeň, zrkadlo, malá nepremokavá peňaženka, obal na mobil v dizajne opaľovacieho mlieka a pod.

Nakoniec samozrejme ochrana pred slnkom a prvá pomoc - opaľovacie krémy, repelenty, prostriedky proti alergii (fenistil) a podobne.

Kempovanie

Ďalšiu kategóriu letného vybavenia tvorí výbava na kempovanie. To je stan, kladivko na kolíky, spacáky, karimatky alebo nafukovacie matrace + pumpa, deky, kempingový stôl, stoličky, solárne lampy alebo lampy na baterky, čelovky, riad, varič, skladací lavór a pod.

Všetky tieto veci tvoria veľkú skupinu a je dôležité, aby boli správne uskladnené, jednak kvôli čistote a aj z hľadiska dostupnosti, keď ich budeme potrebovať.

Cyklistika

Okrem bicykla, ktorý zvyčajne dávame do pivnice alebo do garáže, nesmieme zabúdať na povinné prilby a všetko oblečenie, ktoré zabezpečuje pohodlnú a bezpečnú jazdu, teda komfortné cyklistické nohavice, dres / tričko, topánky, ponožky, rukavice, okuliare, fľašu na vodu, náradie, prípadne chrániče na kolená, lakte alebo aj na chrbát, podľa druhu cyklistického športu.

Inline korčule

Korčule, prilba, chrániče na kolená, lakte a zápästia.

Turistika

Kvalitné a správne topánky, ruksak, funkčné oblečenie (nohavice, tričko, bunda, ponožky, prípadne teplejšie merino veci), turistické palice, čiapka / šiltovka, šatka na krk, pršiplášť, fľaša na vodu, čelovka, balíček na prvú pomoc, repelent, opaľovací krém a pod.

Nordic walking

Správne tenisky (nejlepšie sú tie na terénny beh), funkčné oblečenie - tričko, budna, nohavice, šiltovka, okuliare, malý ruksak alebo ľadvinka, fľaša na vodu, a hlavne - správne palice.


Ako ľudia zvyčajne veci doma ukladajú?

Väčšina ľudí ukladá veci po kategóriách, a teda plážové utierky k uterákom na domáce používanie. Ďalej plavky si odkladajú k spodnej bielizni, plavecké okuliare niekam do zásuvky v predsieni k iným okuliarom, plážové šľapky k topánkam. No a tie ostatné veľké veci, ako ležadlá, slnečníky a termotašky dávame do pivnice, alebo do šatníka, či niekam - za skriňu:-) 

A potom príde tá chvíľa, keď sa konečne vyberiete na vytúžený oddych a často sa stáva, že v rodine nastane stres z hľadania vecí. Takto predsa nikto nechce začínať dovolenku...

Aké je riešenie, aby ste všetko v pohode vždy našli?

Odporúčam VECI NA JEDNU ČINNOSŤ ULOŽIŤ SPOLU. Napríklad si dáte všetky plavky, plavecké okuliare, šľapky, kolesá, rukávniky, osušky, opaľovacie krémy a podobne na jedno miesto. Dokonca to môžete skladovať priamo v taške, v ktorej to nosíte na kúpalisko. Po každej návšteve kúpaliska nezabudnite všetky uteráky dať vysušiť a plavky preprať. Po skončení leta treba veci vyprať a tak uložiť na ďalšiu sezónu.

Ak máte dostatok úložných priestorov, napríklad vstavané skrine, pokúste sa zorganizovať veci tak, že budú pokope vždy všetky veci podľa druhov aktivít. Tak sa vám nemôže stať, že niečo zabudnete zobrať alebo to nebudete vedieť nájsť.

Máte vo veciach chaos, chcete to zmeniť, ale neviete, ako na to?

Riešenie existuje a nie je to vôbec náročné. Ak si vyhradíte jeden deň, napríklad aj horúci deň, keď zastriete všetky závesy, zapnete klimatizáciu a dobrú hudbu, môžete sa do toho pustiť. POVYBERAJTE VŠETKY VECI NA LETNÉ AKTIVITY NA JEDNO MIESTO. Pospomínajte si, kde sú tašky, osušky, plážové doplnky a všetko ostatné. 

Vyberte si jednu skriňu alebo aspoň jednu-dve police, z ktorej premiestnite bežné oblečenie inam (k rovnakej kategórii vecí) a sem dajte iba sezónne veci. Uvidíte, aké je to pohodlné, keď na jeden šup všetko nájdete. Dokonca si môžete pripraviť väčšinu vecí do tašky na kúpalisko tak, že už len doložíte jedlo a hurá, môžete ísť. Bez stresu. Takto si môžete uložiť letné veci, ale aj tie zimné. Teraz je na to práve čas. Možno zistíte, že si niečo potrebujete dokúpiť.

 

Ak si naozaj neviete rady a chcete profesionálnu pomoc, využite moje služby. Rada vám pomôžem. Napríklad službou Usporiadaný šatník.

Teším sa na vás.

Vaša Poriadkumilovná