Letné triedenie III. - Všetko o topánkach

17.07.2023

Pôvodne v tejto tretej časti seriálu o Letnom triedení malo nasledovať triedenie šatstva. Ale akosi mi to pripadá príliš náročné v tomto teple, tak som sa rozhodla to vymeniť a pokračovať s niečím jednoduchším, a to topánkami všetkých typov a starostlivosťou o ne (čižmy, tenisky, lodičky, sandále, papuče a podobne). Možno ste ešte ani nestihli odpratať z predsiene všetky zimné topánky, tak teraz máte príležitosť:-)

Starostlivosť o topánky

Pýtate sa, čo je na tom také komplikované, aby bol o tom samostatný článok? Neverili by ste, ale veľa ľudí považuje topánky za niečo špinavé, nehodné pozornosti, majú ich len tak pohádzané kdesi na zemi alebo aj v skrini. Keď nejaké topánky potrebujú, vyhrabú ich z kopy, obujú, špinavé, nešpinavé. 

TOPÁNKY SÚ PLNOHODNOTNOU SÚČASŤOU OBLEČENIA a sú rovnako dôležité, ako šaty. Preto by sme mali k topánkam pristupovať s úctou. Nakoniec, topánky nie sú lacná vec a chceme, aby nám aj vydržali. Teda záleží na tom, či si kupujete kvalitnejšie kožené topánky, alebo vám stačia také na jednu sezónu.. Pravidelné čistenie, spôsob skladovania a celková starostlivosť o topánky je rovnako dôležitá, ako starostlivosť o oblečenie. 

Takto začnete - všetky topánky von
Takto začnete - všetky topánky von

Topánky pred odložením vyčistite. 

Pozrime sa najprv do predsiene. Ako to tam vyzerá? Máte tam ešte pohodené nejaké jesenné čižmičky či nebodaj zimné? Alebo je tam kopa poltopánok, ktoré teraz v lete nevyužívate? Navrhujem ich odložiť, ale ešte predtým ich vyčistite. Topánky čistite PRED UPRATOVANÍM, pred vysávaním alebo umývaním podlahy, pretože si narobíte trochu špiny. Ako na to? 

  • Dajte si gumené rukavice (najlepšie sú tie tenké, aby ste mali v rukách cit),
  • Do menšieho vedra (alebo lavóra, to je ešte lepšie, budete mať viac miesta) napustite vlažnú vodu,
  • Pridajte trochu (kvapku) saponátu, môže to byť aj jar na riad,
  • Zoberte si handričku (ak máte takú, čo je určená len na topánky, výborne),
  • Začnite jemne umývať najprv vrch topánok, potom aj podrážky, robte to NAD VEDROM, ABY VODA NEBOLA PO CELEJ PODLAHE,
  • Ak je na niektorých podrážkach viac blata, tie si nechajte na koniec, ale blato najprv oškrabte nasucho (napríklad nožom alebo na to určenou kefkou NAD KOŠOM NA SMETI alebo nad starými novinami),
  • Nechajte topánky vysušiť na handre, topánky položte na bok, aby vyschla aj podrážka,
  • Poprezerejte všetky topánky a zistite, či na nich netreba dať niečo zašiť, opraviť podpätky, tie si hneď dajte do tašky a pripravte k dverám, pri najbližšej príležitosti ich odneste do opravy obuvi,
  • Zvyšné topánky, čižmičky, tie, u ktorých je to možné (kožené), natrite krémom podľa ich farby, 
  • Topánky, na ktoré nemáte špeciálny krém, môžete natrieť aj olivovým alebo slnečnicovým olejom (POZOR - trochu oleja si nalejte do malej misky alebo kelímku od jogurtu a sem namáčajte handričku alebo aj vatový tampón - nemôžete opakovane prikladať handru na hrdlo fľaše s olejom:-) 
  • Olejom natrite jemne celé topánky, dobre olej rozotrite a potom suchou handrou pretrite, 
  • Na niektorých topánkach stačí natrieť aspoň okraje topánok, kde sa spája vrch s podrážkou (je to  opatrenie proti vode),
  • Všetky topánky odložte.
Voda a saponát umyje aj topánky
Voda a saponát umyje aj topánky

Ako skladovať topánky?

Záleží na tom, ako to máte doma zorganizované. Ak máte SAMOSTATNÚ SKRIŇU NA TOPÁNKY, super. Uložte topánky podľa typu - napríklad zimné úplne dole, jesenné / jarné vyššie, letné hore. A aj podľa farieb alebo ak chcete, podľa frekvencie používania. Aby sa vám lepšie pomestili, môžete topánky uložiť tak, že jedna topánka z páru bude otočená špičkou dopredu a druhá naopak, teda pätou dopredu. Na mňa tento spôsob uloženia topánok pôsobí neusporiadane a chaoticky. Navyše, na ich vybratie potrebujem OBE RUKY, nedajú sa chytiť jednou rukou. Ale šetrí to miesto:-) 

Pri tejto príležitosti môžete VŠETKY TOPÁNKY VYBRAŤ A POUMÝVAŤ POLICE. Aspoň si urobíte prehľad, aké topánky máte a prípadne niektoré vyradiť.

Ak nemáte samostatnú skriňu na topánky, ale využívate iné skrine, kde máte aj oblečenie, nie je to úplne ideálne. Totiž aj keď NEMÁTE VÝRAZNÝ PROBLÉM SO ZÁPACHOM NÔH, predsa, topánky sú topánky a je ich CÍTIŤ. V takom prípade odporúčam SKLADOVAŤ TOPÁNKY V PÔVODNÝCH KRABICIACH. Tak si ochránite ostatné veci, nebudú "cítiť" topánkami a hlavne, OCHRÁNITE TOPÁNKY SAMOTNÉ. Nebude sa na ne prášiť a nebudú skrčené, postláčané a pomiešané. 

Na krabice si môžete dať lístočky s nápismi, aby ste sa v nich ľahšie orientovali. Ja mám napríklad takéto nápisy: SUEPR TALIANSKE LODIČKY, TRBLIETAVÉ BALERÍNY, ZIMNÉ TOPÁNKY MAMA, ČIERNE "LAKOFKY" alebo ČERVENÉ PLATFORMY.

Ak máte vo zvyku krabice od nových topánok hneď vyhodiť, môžete využiť RÔZNE VYCHYTÁVKY NA SKLADOVANIE TOPÁNOK. Alebo si vyrobte PRIEČINKY Z PET FLIAŠ, sú vhodné najmä na šľapky a papuče.


Samostatné skrine na topánky - ideálny stav
Samostatné skrine na topánky - ideálny stav

Zopár tipov k starostlivosti o topánky

Kožené topánky

Pravidelne ich umývajte vlhkou handričkou a natierajte krémom. Ak vám v daždi navlhnú, po príchode domov ich na noc vyplňte skrčeným papierom (novinami), trochu ho natlačte do špičky, papier nasiakne vlhkosť a pomôže, aby sa topánka nezdeformovala pri vysychaní.

Lodičky

Kožené lodičky tiež ich pravidelne umývajte (aj zvnútra, pot treba občas zmyť), používajte neutralizačný sprej proti zápachu a natierajte krémom. Dbajte, aby ste mali vždy v poriadku pätníky (malé podrážky na podpätkoch). Keby sa vám pätník zodral až na doraz, poškodíte si podpätok. Väčšinou k novým lodičkám dostanete aj niekoľko párov pätníkov, tak ich nevyhadzujte a držte v pôvodnej krabici (rovnako, ako topánky).  

Semišové lodičky a topánky čistite špeciálnou gumenou kefkou za sucha a používajte na to určený sprej.


Lodičky - vaša vizitka
Lodičky - vaša vizitka

Sandále

Pravidelne ich umývajte, aj zvnútra, aj časť, ktorá sa dotýka vášho nártu. Pot a prach z ulice vytvoria nepríjemný povlak, ktorý nechcete mať na nohách! Pot, ktorý ostáva opakovane v topánke, spôsobuje, že noha sa lepí. Preto, ak si chcete nohy ešte viac ochrániť, okrem umývania topánok zvnútra, umývajte si nohy aj pred obutím (ráno) a do sandálov na podstieľku nasypte DETSKÝ PÚDER, prstami (na rukách:-) ho rozotrite, aj na časť nártu a zvyšný púder vyklepte do umývadla alebo do koša. Uvidíte ten rozdiel. Inak púder pomáha aj proti vŕzganiu topánok. Toto som nevedela a zbytočne som vymenila krásne kožené sandále za také o niečo menej pekné...Čo už!


Starajte sa o sandále aj o nohy
Starajte sa o sandále aj o nohy

Čižmy

Pravidelne ich čistite, hlavne v zime od soli, aby nevznikli na nich trvalé fľaky. Tiež využívajte skrčený papier, aby si udržali tvar, krém, spreje, všetko, čo sa dá, aby vaše čižmy (najmä tie kožené) vydržali čo najdlhšie. Po zime ich skotrolujte, či netreba zašiť alebo vymeniť zips alebo dať nové podrážky na podpätky. Keď ich vyzúvate v predsieni, skúste ich oprieť o stenu, aby sa sáry neváľali po zemi. Keď ich uskladňujete na stojato, dajte do sár kartóny, aby sa nekrčili alebo ich dajte na ležato do krabice.


Po zime všetky čižmy ošetrite a odložte
Po zime všetky čižmy ošetrite a odložte

Tenisky 

Drahé tenisky na behanie alebo na cvičenie je škoda nechať napospas osudu.  Pravidelne ich vetrajte na balkóne alebo na terase, vložky vyberte. Ak treba, vlhkou handoru vyčistite podrážky. Väčšina tenisiek sa dá prať v práčke, ale musíte dať každú tenisku zvlášť do vrecúška na pranie a použiť program a špeciálny prací prostrideok na funčkné / športové oblečenie (max. 30. st.).

Ak chcete tenisky prať ručne, vyberte vložky aj šnúrky, všetko namočte do lavóra do vlažnej vody s trochou pracieho prostriedku na športové oblečenie. Nechajte to aspoň hodinu namočené a potom jemnou kefkou alebo handričkou prekefujte všetky časti, aj vnútro. Pot a prach vie pekne držať na mieste:-) Dobre vypláchajte, aspoň 3x, aby zvyšky pracieho prostriedku neostali v látke a nedráždili vám nohy. Ručne vyprané tenisky môžete dať odstrediť do práčky, dajte ich ale do pracieho vrecka. Potom všetko dajte voľne sušiť - v lete na balkón, v zime do izby, ale nie na radiátor. Vložky môžete prať častejšie. Po pobyte vonku vysypte všetok piesok a skontrolujte, či ste nepriniesli domov nejaký hmyz alebo na podrážke psie exkrementy.


Správna starostlivosť o tenisky zaručí ich dlhú životnosť
Správna starostlivosť o tenisky zaručí ich dlhú životnosť

Psie exkrementy na podrážke

To asi nikoho nepoteší, ale občas sa to stane. Najprv si skúste ešte vonku čo najviac obtrieť podrážky do trávy. Potom doma, ešte pred vstupom do bytu, si topánky vyzujte a nechajte na chodbe, pred dverami (možno máte v rodinnom extra miestnosť na záhradné veci, tak to môžete využiť). Buď sa rozhodnete "to" nechať zasušiť a následne oškrabať nasucho. Aj potom to však treba vyčisiť vodou a saponátom. Alebo "to"teda umyte hneď. 

Ak ste citlivá povaha, pripravte si:

  • Rúško na tvár, 
  • Gumové rukavice,
  • Starú zubnú kefku, 
  • Staré noviny, tie dajte na chodbu, 
  • Vedro s vlažnou vodou,
  • Dezinfekčný prostriedok na WC (Savo, Domestos) do vody,
  • Okakané topánky sú stále na chodbe, nedávajte ich do bytu! 
  • Nasmerujte topánku nad vedro a opatrnými pohybmi (aby "to" nefŕkalo všade okolo), vyčitite podrážku,
  • Keď ste si istí, že je všetko preč, mokré topánky nechajte na chodbe, položené na novinách,
  • Vymeňte si vodu vo vedre (špinavú vodu vylejte do WC!),
  • Ešte raz čistou vodou topánky opláchnite pomocou kefky,
  • Topánky nechajte položené na ležato na novinách, aby sa vysušili,
  • Vodu vylejte do WC, 
  • Umyte vedro a kefku dezinfekčným prostriedkom - vo vani alebo v umývadle, odložte, 
  • Umyte desinfekčným prostriedkom aj umývadlo alebo vaňu! 
  • Gumové rukavice majte stále na rukách, ktoré nakoniec vyhoďte, 
  • Napokon vyčistené a vyschnuté topánky preneste do predsiene. 
Psíkov máme inak radi:-)
Psíkov máme inak radi:-)

Ako na triedenie topánok - zhrnutie

Zatočila sa vám hlava pri pomyslení na to množstvo topánok, čo máte niekde nahádzané? Hlavu hore, pustite si dobrú hudbu a pustite sa do triedenia. Je to ako meditácia, ruky pracujú a hlava oddychuje. 

Pouvažujte, ako si môžete preorganizovať úložné priestory:

  • Pokúste sa dať všetky topánky na jedno miesto,
  • Majte vyhradené miesto v šatníku alebo v predsieni len na topánky,
  • Topánky skladujte v pôvodných krabiciach - zabránite ich poškodeniu a pomiešaniu,
  • Krabice označte nápismi,
  • Po každom použití, alebo aspoň po týždni nosenia, topánky vyčistite,
  • Využívajte správne ošetrovacie prostriedky na topánky, dlhšie vám vydržia,
  • Po sezóne odložte topánky z predsiene, aby nezavadzali,
  • V predsieni si nechajte len tie topánky, ktoré aktuálne používate.

Potrebujete pomoc?

Ak si naozaj neviete rady a chcete profesionálnu pomoc, využite moju službu Usporiadaný šatník.

Teším sa na vás.

Alex

Vaša Poriadkumilovná



Ako skladovať topánky