Hygienické návyky a zlozvyky - obývačka, spálňa, detská izba

20.07.2020

V minulom článku som písala dosť obšírne o hygiene v kuchyni, pretože akosi v nás stále rezonuje táto téma kvôli súčasnej situácii. Aby som túto tému uzavrela, ešte sa v tomto článku budem venovať tipom o hygiene v obývacej izbe, spálni a detskej izbe. Z dlhoročného sledovania môjho okolia som vypozorovala niekoľko zaujímavých návykov, ako ľudia pristupujú k čistote v byte a ako si možno niektoré veci neuvedomujú. Udržiavanie čistoty v izbách je pritom celkom jednoduché, stačí sa trochu logicky zamyslieť:-) Tento článok na tému hygiena bude posledný, potom sa budem venovať mojej prioritnej téme, ktorou je triedenie, zbavovanie sa nepotrebných vecí, a nakoniec skladanie a ukladanie.

Obývačka - centrum diania

Je jasné, že v obývačke trávime asi najviac času so svojimi blízkymi. Tu sedíme, zhovárame sa, čítame, ležíme na gauči, niekedy aj spíme, pozeráme telku, možno mnohí máte v obývačke pracovný stôl, počítač a všetko, čo k tomu patrí. V obývačke pravdepodobne hrá hlavnú úlohu sedačka, pretože práve ona vytvára ten pocit domova, pohodlia a poskytuje oddych.

Sedačka, pohovka, kreslá, vankúše, deky - to sú naše obľúbené mäkkučké a pohodlné miesta, kam sa hodíme, aby sme si oddýchli. A tu sa dostávame k spomínanej hygiene. Všimla som si, že ak majú ľudia v obývačke rôzne dekoračné vankúše, tie takmer nikto neperie. Pritom sa dennodenne na nich leží, dávate si ich pod hlavu, potíte sa... Už cítite ten závan? Áno, to je ono. Človečina.

Dekoračné vankúše - navrhujem vám, a aj ja v obývačke používam, používajte vankúše, ktoré majú snímateľný poťah, ktorý sa dá vyprať. Väčšinou mám poťahy z bavlnenej látky, ktorá sa jednoducho perie (max. na 40 st.) a žehlí. Samozrejme, môžete použiť akúkoľvek dekoračnú aj luxusnú látku, zásada je len tá, aby bol poťah snímateľný. Okrem toho je fajn, keď môžeme poťahy niekoľkokrát za rok vymeniť za iné, s iným vzorom alebo farbou a tak oživiť obývačku. Preto odporúčam mať v zásobe niekoľko sád poťahov na vankúše, ktoré si vymeníte podľa nálady, ročného obdobia alebo príležitosti (Vianoce, Veľká noc, leto, zima).

Deky - ďalší prvok, ktorý nám poskytuje pohodlie, teplo a útulnosť. Aj deky je potrebné pravidelne prať, v zime tak raz za 2 týždne, ak sa používajú denne. Deky stačí vyprať na krátkom programe na 30 st., tak ich zbavíme prachu, pachu a prípadných fľakov od nápojov a jedla.

Poťah sedačky - to je možno o niečo náročnejšie, ale tí, ktorí uprednostnili sedačku so snímateľným poťahom vedia, ako na to, aspoň raz za rok toto celé absolvovať je síce trochu fuška, ale čisté a bezprašné prostredie za to stojí. Ak nemáte snímateľné poťahy na sedačke, odporúčam tiež aspoň raz za rok si objednať tepovaciu firmu a takto profesionálne, rýchlo a za dobrú cenu si dať sedačku vyčistiť.

Takto udržiavané textílie v obývačke vám vydrží dlhšie, budete maž zdravšie prostredie a vždy, keď prídete domov, budete mať dobrý a svieži pocit. A tento pocit bude mať aj každá vaša návšteva, ak si sadne do voňajúcej sedačky a nie do sedačky, ktorá je cítiť čovečinou...:)

Spálňa - oáza pokoja

V spálni má hlavné slovo posteľ, ktorá by mala byť symbolom oddychu, pohodlia a čistoty tak, aby sme si v nej dobre oddýchli. Je jasné, že posteľnú bielizeň každý vymieňa 1x za týždeň alebo dva. Okrem toho je tu však zopár tipov, ako hygienu v spálni udržať lepšie a ako predĺžiť životnosť matracov, vankúšov a tým zvýšiť aj vaše pohodlie.

Matracový chránič - chráni matrac pred nečistotami, fľakmi, zápachom a tým predlžuje životnosť matraca. Na trhu je veľký výber rôznych matracových chráničov, od jednoduchých tenkých, až po veľmi hrubé, tzv. vrchné matrace. Priznám sa, nepochopila som ich význam, hádam sú vhodné vtedy, ak máte starú posteľ a navrch chcete dať niečo pohodlnejšie. Myslím, že stredná cesta je najlepšia, preto odporúčam používať tenšie chrániče, ktoré možno prať v práčke. Môžete mať k dispozícii dve sady, a tak pri každej výmene posteľnej bielizne vymeniť aj matracový chránič (to sa týka hlavne letného obdobia).

Deka namiesto matracového chrániča - v našej rodine sa traduje, od čias, kedy ešte neexistovali matracové chrániče (teda na Slovensku), vždy sme používali pod plachtu deku. Matracový chránič alebo aj deka, chráni matrac, šetrí plachtu a poskytuje aj väčšie pohodlie, pretože tenká plachta nekopíruje povrch matraca, ktorý býva členitý.

Ochranný poťah na vankúš - to je podobná vec, ako matracový chránič, tiež je možné ho vymieňať a prať. Tak je vankúš chránený pred potom, nezapácha a vydrží oveľa dlhšie. Tento ochranný poťah môžete vymieňať pri každej výmene posteľnej bielizne (v lete) alebo ponechať dlhšie a vymieňať len vrchný poťah. Ak nemáte takého ochranné poťahy na vankúš, na začiatok môžete používať dva poťahy na vankúš, ale z dlhodobého hľadiska je tento spôsob dosť prácny a nepohodlný.

Vankúše - podľa toho z akého materiálu máte vankúše (perie alebo umelé vlákna, pre alergikov), podľa toho si aj vankúše vyžadujú starostlivosť. V súčansoti už väčšina výrobcov vyrába také vankúše, ktoré je možné prať - aj tie plnené perím. Oporúčam to aj využívať, tak si udržíte svieži pocit, zabránite vzniku dlhodobého zápachu a v takomto čistom prostredí si aj lepšie oddýchnete.

Paplóny - rovnako ako vankúše, aj paplóny je dobré občas vyprať, či ide o paplón plnený perím alebo umelým vláknom. Ak je paplón príliš veľký (dvojitý), môžete ho dať do čistiarne. Väčšinou sú na takéto práce vhodné letné mesiace, kedy môžete byť aj bez paplóna, v horúcich dňoch sa stačí prikryť len povliečkou na paplón alebo tenkou dekou. 

Pri výmene posteľnej bielizne môžete postupovať tak, že ráno zvlečiete všetku bielizeň a paplóny a vankúše dáte vetrať na balkón (ak neprší). Ak poriadne svieti Slnko, ešte lepšie - UV žiarenie dezinfikuje a dodá paplónom a vankúšom príjemnú vôňu ozónu. Ak nemáte balkón, môžete nechať otvorené okno niekoľko hodín (ak vám to čas dovoľuje) a dať čisté povliečky (plus čistý matracových chránič aj ochranné poťahy na vankúše) až podvečer. Uvidíte, aký dobrý svieži pocit budete mať, keď si ľahnete do takto udržiavanej postele. P.S. Potom, ako ste sa osprchovali, umyli si vlasy a dali si čisté pyžamo :)

Ako často meniť posteľnú bielizeň?

V lete - 1 x za týždeň, v zime 1 x za 2 týždne. Ak sa však niektorý člen vašej domácnosti extrémne potí, 1 x za týždeň je nutnosť. Môžete využiť aj čiastočné riešenie, a to také, že potiacemu sa členovi vymieníte poťah na vankúš častejšie, teda 2 x za týždeň a tak zabránite vzniku nežiaduceho zápachu alebo nepríjemného pocitu.

Ako často prať vankúše?

Odporúčam 1 x za 2 mesiace.

Ako často prať paplóny?

Odporúčam 2 x za rok (v lete a pred Vianocami).

Sledujte predpoveď počasia a pranie paplónov a vankúšov si naplánujte na dni, kedy nebude pršať alebo snežiť a bude viac Slnka, vtedy vám paplóny a vankúše vyschnú rýchlešie.

Prečo toľká starostlivosť o posteľ?

Vaša pleť, vlasy a pokožka celého tela sa počas spánku regeneruje, odlupujú sa z nej čiastočky kože a - väčšina z vás to vie - majú rady roztoče, ktoré sídlia v matraci, ak im túto príležitosť poskytnete - teda teplé a vlhké miesto. Ak však posteľné textílie pravidelne perieme, matrac chránime chráničom a spálňu pravidelne a poriadne vetráme, roztoče nemajú šancu. Okrem toho, dnes existuje množstvo druhov paplónov, vankúšov aj matarcov, ktoré sú svojim zložením a materiálom odolné voči roztočom, takže ak sa rozhodneme, že chceme týchto spolubývajúcich čo najviac eliminovať, je tu veľa možností, ako to dosiahnuť. Správna hygiena posteľnej bielizne je dôležitá pre zdravý spánok a tým aj pre celkové zdravie.

Detská izba - herňa, spálňa a oáza v jednom

Udržať poriadok v detskej izbe nie je často jednoduché :) Záleží samozrejme od veku dieťaťa. To je však téma na ukladanie. Teraz sa chcem ešte trochu venovať hygiene v detskej izbe. O čo ide?

Opäť tu je v hlavnej úlohe posteľ a ostatné textílie. Detská posteľ si vyžaduje viac pozornosti, pretože malé dieťa sa môže pocikať, povracať, môže vyliať mileko alebo čaj... Možností je veľa. Aby sme zabránili znečisteniu matraca, odporúčam používať ochrannú nepremokavú plachtu, ktorú dávame pod normálnu plachtu. Tá sa ľahko vyperie, na rodziel od poťahu matraca.

Podobne môžeme použiť aj ochranný poťah na vankúš. Ak sa znečistí paplón, ten sa dá vyprať, navyše, ak ešte používame detský rozmer. Viem, že napríklad v noci, keď sa dieťa zobudí, a povracia celú posteľ, je to riadna fuška toto všetko povymieňať, ale inak sa nedá. Môžeme mať preto aj náhradné paplón, vankúš a všetko špinavé jednoducho "hodiť" do kúpeľne, dať dieťatko spať a k veľkému praniu sa dostaneme až ráno. Na pranie detskeých textílií odporúčam používať neutrálne, najlepšie bio pracie prostriedky a nepoužívať aviváž, ktorá má silnú umelú vôňu, môže to dieťa rušiť a dokonca vyvolať alergickú reakciu.

Deky a dekoračné vankúše v detskej izbe je dobré mať tiež také, ktoré sa ľahko perú a ktoré nedržia v sebe prach. Koberce odporúčam používať iba malé, ktoré sa tiež dajú dať do čistiarne, ak máte väšie, aspoň raz za rok môžete objednať tepovaciu službu a tak udržať koberec čistý. Závesy a záclony je potrebné prať častejšie, tak 4 x za rok, aby na nich usadený prach neškodil dieťaťu.

Aj hračky chcú byť čisté

Čo sa týka hračiek, aj tie sa dajú pravidelne umývať - plastové hračky sa dajú veľmi ľahko umyť vo vode, napríklad vo vani alebo v lavóri. Môžete použiť jemný saponát a hračky utrieť dosucha. Rovnako aj drevené hračky sa dajú jednoducho umyť vlhkou handričkou namočenou v saponáte. Hlavne ak ide o malé deti, ktoré dávajú hračky do úst. Aj oblečenie bábik sa dá vyprať, skúste to občas urobiť. Spolu s dieťaťom sa vrátite do detských čias :)

Umyť Lego je tiež zábava

Viete, aké môže byť Lego špinavé? A viete ako ho umyť? Ponoríte všetky kocky do lavóra s teplou vodou a jemným saponátom. Lego pláva, takže sa v podstate nedá ponoriť, necháte pol hodinu, potom kocky trocha ručne premáchate, vylejete vodu, opláchnete a necháte usušiť. Ak sa vám chce, môžete kocky vysypať na veľký uterák a trocha ich poutierať. Nie každú kocku extra. Ale ak nemáte čo robiť, môžete urobiť aj to. Lego sa predsa dedí a nikdy sa nevyhadzuje. Tak nech si vaše vnúčatá nájdu tento poklad čistý :) Jednoducho, ak je dieťa v čistom prostredí, bude zdravé a má základ aj do budúcnosti, ako si udržiavať okolo seba čisto. Niektoré hračky môžete dať umyť do umývačky na program s nižšiou teplotou.

Plyšákom práčka neškodí

Plyšákov môžete pokojne pravidelne prať v práčke (okrem tých, čo majú v sebe nejaký mechanizmus na baterky) na teplote 30 alebo 40 st. Nezničia sa, sú predsa vyrobené pre deti. Veľmi ľahko sa vysušia - stačí ich poukladať na sušiak. Ak chcete, môžete plyšákov rozdeliť na tmavých a svetlých, pre pokoj duše, ale zo skúsenosti viem, že nepúšťajú farby. Natlačíte ich do práčky, koľko sa zmestí a vyperiete. Hotovo:) 

Udržiavanie čistého prostredia je jednoduché

V tomto článku som sa zamerala na tipy, ktoré si ľudia možno menej uvedomujú. Samozrejmé je udržiavanie čistoty bežným upratovaním, ako je pravidelné vysávanie podláh (1x do týždňa), umývanie podláh (drevené parkety alebo laminát), utieranie prachu (1 x do týždňa), prípadne umytie nábytku jemným saponátom (ak nejde o čisto drevený nábytok), časté vetranie a udržiavanie poriadku - teda odkladanie vecí na miesto v celom priestore. To však bude téma ďalších článkov:-)

Alex

Vaša Poriadkumilovná

Fotografie: Freepik.com