Hygienické návyky a zlozvyky - predsieň

10.06.2020

Na tému hygiena sa toho samozrejme v poslednom čase popísalo už veľa na rôznych úrovniach. Pre mňa hygiena ale neznamená len umývanie rúk a dodržiavnie pravidiel, ktoré sú potrebné. Pre mňa je hygiena niečo viac. Je to návyk, nepísané pravidlá a návyky, ktoré vyplývajú z logiky a ktoré si mnoho ľudí možno ani neuvedomuje.

Keď som začala písať tento článok na tému hygiena v domácnosti, zistila som, že je to taká široká oblasť, že som sa rozhodla ju rozdeliť na niekoľko častí. A to podľa miestností v byte, aby sme v tom mali prehľad a mohli sme sa na to pozrieť trochu systematicky.

V tomto prvom článku rozoberiem zopár postrehov, ktoré sa týkajú hygieny vstupu do bytu - chodby a predsiene. V ďalších článkoch budem písať o hygiene v kuchyni, v kúpeľni a WC, v obývačke, v spálni, v detskej izbe a na balkóne. Takto máme 7 oblastí v byte, 7 miest, na ktoré si posvietime z hľadiska hygieny. Verím, že mnohé hygienické tipy poznáte a verím, že sa dozviete aj niečo nové alebo si uvedomíte niektoré veci, ktoré ste si doteraz neuvedomili. Prajem vám príjemné čítanie.

Hygiena v domácnosti začína už pred vstupom do bytu

Prvou vecou, ktorá poukazuje na hygienické návyky ľudí, je to, ako majú čisto "pred vlastným prahom". Je ohľaduplné, ak tam máme čistú rohožku, nenechávame pred dverami smeti alebo vrecká s triedeným dopadom, topánky alebo iné veci, ktoré zavadzajú ostatným a zároveň špatia spoločný priestor. Neporiadok pred našimi dverami do bytu ovplyvňuje naše podvedomie a stávame sa neporiadnymi, aj keď si to neuvedomujeme. Naopak, čistota a poriadok už pred vstupom do bytu pomáhajú navodiť pocit pokoja a poriadku a preto si dajme na tom záležať. Pretože to, v akom prostredí žijeme, ovplyvňuje naše podvedomie.

Predsieň - vstup do vášho domova

Prišli ste domov. Čo urobíte ako prvé? Vyzujete si topánky, vyzlečiete kabát, položíte tašku na zem alebo na stoličku alebo lavičku... Alebo topánky odkopnete hocijako, kabát hodíte na kopu s ostatnými a tašku hodíte na zem a idete si vybrať pivo z chladničky? :-) Alebo vlastne - áno, môžete utekať na WC. Ak náhodou nie, navrhujem pár jednoduchých zmien.

Uložte si topánky, z kabelky vyberte zbytočnosti

V pokoji sa vyzujte a topánky uložte vedľa seba. Tento jednoduchý úkon zaberie len pár sekúnd, ale vo vašej hlave vytvorí akýsi poriadok, systém. Kabát si tiež v pokoji zaveste na ramienko, šál pekne poskladajte a položte na skrinku, alebo priamo do zásuvky. Kabelku dajte tam, kde máte vo zvyku, ale vyberte mobil, papieriky, použité vreckovky a z peňaženky vyberte účtenky, ktoré sa tam cez deň nahromadili. Ak striedate kabelky, čo robím aj ja, je dobré vybrať všetky veci z kabelky ešte večer predtým, ako použijete inú kabelku, a vytriediť ich. verte mi, nie je nič stresujúcejšie, ako ráno pred odchodom z domu v strese začať prekladať veci, zaručene si niečo zabudnete.

Umyte si ruky

Potom si umyte ruky a môžete vstúpiť do ďalších priestorov bytu takto "očistení". Predpokladám, že umývanie rúk je teraz naozaj intenzívne. Poznám však veľa ľudí, ktorí vôbec nemajú vo zvyku si umývať ruky po príchode niekam - dovnútra, do bytu, či na návštevu. My to máme vo zvyku, odmala sme boli k tomu vedení. Je to ohľaduplné voči domácim, vašej rodine a hlavne, hygienické voči vám samotným.

Kabáty, bundy, mikiny čistite alebo perte pravidelne

Predstavte si, koľkokrát ste mali kabát alebo bundu na sebe a kde všade ste sa pohybovali - v autobuse, v aute, na úrade, v práci, sedeli ste na lavičke v parku... A predstavte si, koľko iných ľudí tam sedelo ... A teraz si predstavte, že si v tom istom kabáte sadnete doma v kuchyni alebo v obývačke... Zdá sa vám to v poriadku?

Bez ohľadu na to však pre váš dobrý pocit je potrebné aj vrchné oblečenie pravidelne čistiť alebo prať. Dnes sa takmer všetky bundy a kabáty dajú vyprať doma v práčke, aj tie páperové. Stačí si dať trochu záležať a 1 x za rok kúpiť špeciálny prací prostriedok a 2 x za rok tieto veci vyprať, napríklad takto:

  • rifľové bundy, tenké bundy - ak ich nosíte celú jar alebo jeseň, vždy aspoň 2 x za sezónu a PO sezóne - predtým, ako ich odložíte (nikdy neodkladajte nevyčistenú bundu, lebo na jar vás počká a keď ju budete potrebovať, nebude čistá),
  • jarné kabáty, saká - tiež dajte vyčistiť do čistiarne vždy po sezóne a potom odložte,
  • zimné bundy - perte v práčke vždy, keď sú špinavé - dodržiavajte pokyny na etikete, ak treba, ručne predperte okraje rukávov alebo okolie vreciek.

Čiapky, šály a rukavice - perte a čistite pravidelne

Ak nosíte čiapky pravidelne, aj tie treba pravidelne prať - je to rovnaké, ako vyprať sveter či košeľu. Naviac, v čiapke sa potíte, hocikde ju položíte a keď si umyjete vlasy, je dobré si dať na hlavu aj čistú čiapku:-)

Rovnako šály a šatky na krk sú vystavené potu, prachu a všetkému, čo sa nachádza vonku. Tiež ich pravidelne perte, samozrejme, vlnené šály alebo hodvábne šatky podľa pokynov, aby ste si ich nezničili. Budete mať dobrý pocit, verte mi.

Rukavice - asi našpinajvšia časť oblečenia po topánkach - pravidelne perte (ak nie sú kožené) spolu so šálmi a čiapkami. Kožené rukavice - tie sa dajú tiež vyprať, ale je to na vás, či si trúfate - vo vlažnej vode s jemným pracím prostriedkom ich nechajte pol až hodinu namočené, potom jemne vypláchajte a nechajte sušiť vodorovne položené na uteráku na sušiaku. Samozrejme, kožené rukavice sa dajú dať vyčistiť v čistiarni. V každom prípade, kožené rukavice vydržia tak 1-2 sezóny, pretože podšívka zatuchne - predsa si rukavice dávate aj na neumyté ruky.

Topánky sú vaša vizitka

Presne tak - topánky nie sú len niečo, čo odkopneme do kúta, keď prídeme domov. Topánky sú rovnocennou súčasťou oblečenia, povedala by som, že sú základom. Na nich predsa stojíte, chodíte, nesú vás a zaslúžia si patričnú opateru a pozornosť. Majte viacero párov ropánok, čižiem, tenisiek, lodičiek, sandálov... na každú sezónu a topánky striedajte. Je to pre vaše zdravie, aj pre dlhšiu životnosť topánok.

Samozrejme, ak máte nejaké obľúbené a nosíte ich denne (to býva časté u detí alebo teenagerov, ktorí chcú nosiť stále tie isté tenisky) - to môžete vyriešiť tak, že kúpite dva rovnaké páry, alebo si skúste vybrať také, ktoré majú vyberateľnú stielku (vložku), ktorú môžete pravidelne prať.

Po každom použití vložky vyberte a položte na vrch topánok, lepšie sa presušia. Okrem toho, pravidelne umývajte topánky zvonku - vlhkou handričkou, a ak treba, aj namočenou v jemnom roztoku pracieho mydla. Ide o to, aby ste vždy išli v čistých topánkach, lebo to je vaša vizitka. Nie je nič trápnejšie, ako dáma alebo pán v špinavých topánkach. Špinavé alebo zničené topánky dieťaťa - to je zasa vizitka rodičov, tu ide o zdravie.

Tenisky sa dajú väčšinou tiež vyprať v práčke, môžete ich dať do pracieho vrecka. Vložky vyberte a perte takto rozobraté. Perte na šetrnom programe max. na 40 st. Odstrediť ich môžete normálne. Potom dajte tenisky sušiť na balkón na slnko, podľa možnosti.

Rýchlemu znehodnoteniu a zápachu topánok zabránite aj tým, že si ráno umyjete nohy, v rámci ranného sprchovania je to samozrejmé, ale môžete to urobiť aj samostatne, dobre vás to ráno osvieži a budete mať dobrý pocit. Ak máte problém s prílišným potením nôh, môžete používať špeciálne kúpele na nohy, krémy, spreje, deodoranty.

Po sezóne všetky (napríklad čižmy) umyte, aj podrážky, vyperte vložky, po vysušení vložte do čižiem skrčené noviny alebo servítky (aby sa čižmy nepreležali, neskrčili) a tak odložte podľa možnosti do pôvodnej krabice alebo do skrine. Ak treba, najprv dajte opraviť podpätky, aby ste na to nezabudli a potom, keď ich budete potrebovať, vás neprekvapili.

Predsieň je brána do vášho domova alebo trocha feng shui

Tak, ako máte poriadok v predsieni, tak to ovpyvňuje vaše správanie sa aj v ostatných častich bytu. Predsieň nie je nejaká tmavá chodba, ktorá slúži na odhodenie topánok a kabátov. Predsieň má byť uprataná, čistá, veci uložené. Vstupné dvere sa majú ľahko otvárať, nič im nesmie brániť v úplnom otvorení, pánty nesmú vŕzgať, dvere musia byť čisté, kľučka plne funkčná. Rohožka pred dverami má byť čistá. V predsieni sa odporúča použiť červenú farbu, je to farba šťastia a prosperity. Nikdy - NIKDY nemajte OPROTI vstupným dverám ZRKADLO. To odráža vstupujúcu energiu späť von a môže pri dlhodobom pôsobení spôsobiť nepríjemnosti.

Ak si chcete byť istí, ako správne zariadiť váš byt alebo dom, obráťte sa na profesionálnu konzultantku Feng-shui.

Rovnako oproti dverám majte poriadok, nie je úplne dobré, ak prvý pohľad príchodzieho padne na vešiak zaprataný vecami alebo kopu topánok. Dvere na WC alebo kúpeľni majte vždy zatvorené alebo aspoň privreté. Snažte sa mať kabáty, topánky a ostatné veci vždy odložené v skriniach tak, aby ste sa aj vy po príchode domov cítili príjemne a aby vás váš vlastný príbytok privítal tak, aby ste mali z toho radosť. 

Nabudúce si napíšeme niečo o hygiene v kuchyni.


Alex

Vaša Poriadkumilovná