Veľký článok o praní a žehlení II.: Ako si vybrať najlepších domácich pomocníkov?

04.06.2021

Pranie a žehlenie je moja vášeň - preto sa aj ďalší článok venuje tejto téme, tentokrát som si zobrala na mušku vybrané domáce spotrebiče v oblasti prania a žehlenia. Vždy sa prikláňam ku kvalitným výrobkom, pretože tie vám vydržia dlho a budú vám bez problémov slúžiť veľa rokov. Pozrime sa na niektoré z nich.

Práčka - najlepší vynález ľudstva

Všetci vieme, že práčok je veľmi veľa typov, značiek, technológií, preto sa v tomto článku zameriam len na inovatívne technológie, ktoré nie sú ešte úplnou samozrejmosťou. Ide najmä o parné pranie a smart práčky, ktoré sa dajú ovládať mobilom.

Pre orientáciu uvediem hlavné typy práčok a ich základné vlastnosti:

Práčky s predným plnením

Vhodné do väčších bytov a pre väčšie rodiny, majú väčšiu kapacitu, sú stabilnejšie a tichšie, na výber je množstvo modelov. Vrchná plocha slúži na odkladanie vecí.

Práčky s vrchným plnením

Sú rozmerovo menšie, užšie, preto sú vhodné do menších priestorov a napríklad aj pre seniorov či ľudí, ktorí sa nechcú namáhať pri nakladaní a vyberaní bielizne. Vrchná plocha práčky však nemôže slúžiť na odkladanie vecí.

Úzke - slim práčky

Priestorovo nenáročné, hĺbka do 50 cm, vyperú až 7 kg bielizne. Nevhodné do veľkej domácnosti, vhodná pre jednotlivcov, malé rodiny.

Vstavané práčky

Zapadnú do interiéru, majú predné plnenie, vyperú až 7 kg bielizne. Možnosť umiestniť do kúpeľne alebo do kuchyne.

Práčky so sušičkou

Ideálne šetria priestor, dva prístroje v jednom, k dispozícii aú aj parné, prijateľná cena, vrchné aj predné plenenie, sušenie eliminuje nutnosť žehlenia bielizne.

Sety práčka a sušička

Priestorovo náročnejšie, vhodné pre väčšie domácnosti, lepšia cena za komplet, veľký výber programov.

Práčka s predným plnením
Práčka s predným plnením

Ako si vybrať práčku?

Z uvedených typov je na trhu množstvo značiek, typov, modelov s rôznymi programami a záleží hlavne od toho, koľko chcete investovať a akú dobu si chcete užívať bezproblémovú prevádzku vašej práčky. Samozrejme, životnosť práčky závisí aj od toho, ako s ňou zaobchádzate a či dodržiavate odporúčania výrobcu.

Mne sa napríklad stalo, že som prala tkané koberčeky, síce malé, ale keď sa namočili, boli riadne ťažké a tak som zničila jednu práčku. Na druhej strane možno častejšie ako iní, periem závesy, deky, poťahy a podobné väčšie veci, preto je mojím "snom" mať práčku s veľkým bubnom. Teraz máme len slim práčku, pretože máme aj málo oblečenia a nepotrebujeme klasickú veľkú práčku. Poďme sa však pozrieť bližšie na najmodernejšie parné a smart práčky.

Parné práčky

Parné práčky kombinujú pranie vo vode s parou, takže ich účinnosť je oveľa vyššia. Lepšie odstraňujú škvrny, perú efektívnejšie, sú vhodné pre alegikov a majiteľov domácich zvieratiek, väčšinou sú v energetickej triede A.

Princíp prania pomocou pary spočíva v tom, že para ešte lepšie uvoľňuje vlákna a to umožňuje, že prací prostriedok lepšie preniká do hĺbky textílií a tak odstráni aj veľmi odolné škvrny. Parné práčky zároveň šetria vodu, pretože na pranie spotrebujú o tretinu menej vody, ako klasické práčky. Parné práčky šetria aj elektrinu vďaka rýchlejšiemu ohrevu vody. Špeciálny program odstráni z vášho oblečenia napríklad iba pach z cigariet bez nutnosti prania alebo jednoducho osviežia oblečenie, ktoré ste mali napríklad dlhšie v skrini. Bielizeň vypraná v parnej práčke je jemnejšia, mäkšia, lepšie vonia a ľahšie sa žehlíČo poviete na takúto geniálnu priateľku?


Smart alebo inteligentné práčky

Intelignetné práčky sa dajú ovládať cez mobilnú aplikáciu, na výber majú množstvo programov, práčka sama rozpozná vhodný režim prania podľa množstva a druhu bielizne, dajú sa ovládať na diaľku. Ak ste napríklad v práci a chcete, aby práčka vyprala, pokým prídete domov, zapnete ju cez aplikáciu, resp. naprogramujete jej zapnutie na zvolený na čas. Tieto práčky majú okrem klasických programov aj niektoré ďalšie funkcie, ako je napríklad ponúkajú rôzne smart tipy na pranie.

Efektívne pranie, pri ktorom sa práčka sama rozhoduje

Medzi inteligentnými práčkami tak isto nájdete aj parné práčky alebo práčky so sušičkou. Medzi najinteligentnejšie patria napríklad práčky LG s technológiou Fuzzy Logic, ktorá dokáže pomocou senzorov rozpoznať, ako prebieha pranie a podľa nameraných hodnôt nastaviť spotrebu vody, pracieho prostriedku a dĺžku cyklu. Nastaviť však musíte druh tkaniny, ktorú budete prať.

Chcete ušetriť až 70% elektrickej energie? Využite silu bublín!

Ďalšími vynikajúcimi modelmi sú práčky s technológiou Eco Bubble, čo je inovatívna technológia, ktorú vyvinula spoločnosť SAMSUNG. Vďaka EcoBubble môžete prať bielizeň efektívne a šetrne aj pri nízkych teplotách. Ako už jej názov napovedá, táto technológia využíva silu bublín. Bubliny dokážu maximalizovať prací výkon a zároveň šetria spotrebu energie. Ak porovnáme bežný prací cyklus na 40 °C a pranie s pomocou technológie EcoBubble, s EcoBubble ušetríte až 70 % energie!


Žehliaca doska - pevnosť na 1. mieste

Prvú prenosnú (skladaciu) žehliacu dosku vynašiel v roku 1875 v Kanade John B. Porter. Vynález zároveň obsahoval odnímateľnú menšiu dosku na žehlenie úzkych rukávov. V roku 1892 získala Sarah Booneová patent v Spojených štátoch na vylepšenie žehliacej dosky, umožňujúcej lepšie žehlenie krátkych rukávov. (Zdroj: Wikipedia)

Vyberte si kvalitu na veľa rokov

Možno sa to nezdá, ale kvalita žehliacej dosky dosť ovplyvňuje výsledky žehlenia, ale hlavne nervy toho, kto žehlí. Totiž ľahká doska nemá takú stabilitu, aby vydržala dlhšie používanie, kýve sa, nemá dostatočnú pevnosť, ani veľkosť plochy a po krátkom čase sa zničí aj poťah. Ak chcete mať pokoj na veľa rokov, rozhodnite sa pre kvalitnú žehliacu dosku, s pevnými nohami, väčšou žehliacou plochou a kvalitným poťahom aj podložkou pod poťahom. Tie totiž dosť výrazne ovplyvňujú to, ako budú vaše vyžehlené veci vyzerať.

Prečo si vybrať robustnú žehliacu dosku?

  • Veľká plocha urýchľuje prácu - nemusíte tak často premiestňovať žehlenú vec.
  • Hrubá podložka zaručí, že bieliteň bude vyžehlená rovnomerne a dostatočne dohladka.
  • Kvalitný poťah vydrží dlhšie a ak si vyberiete tzv. termo, žehlenie bude ešte jednoduchšie.
  • Pevné nohy sú bezpečnejšie, majú lepšiu stabilitu a môžete sa aj viac oprieť, ak potrebujete pritlačiť na veľmi pokrčené veci. 



Žehlička - malá, ale dôležitá pomocníčka


Prečo sa látka vyhladí?

Viete, v čom vlastne spočíva princíp žehlenia? Základom efektu vyhladzovania je fyziologický jav, že teplo pôsobí na štruktúru dlhých molekúl polymérov vo vláknach tkanín a uvoľňuje ju. Zároveň sa žehličkou vyvíja tlak na vlákna oproti podložke (žehliaca doska) a dochádza k narovnávaniu vlákien, ktoré si po vychladnutí daný tvar naďalej udržujú.

Žehličky v minulosti 

Pred zavedením elektriny sa používali akumulačné alebo uhoľné žehličky. V prípade akumulačnej žehličky sa jednalo o masívny kus kovu s držadlom, ktorý sa nahrieval na sporáku. Dokonca existovala aj taká, do ktorej sa vkladal "akumulátor" tepla v podobe tehly v tvare žehličky. Uhoľná žehlička bola v podstate jednoduchá kovová skrinka, do ktorej sa nasypalo žeravé uhlie.

Prvú elektrickú žehličku v roku 1882 vytvoril Henry W. Seeley a patentoval si ju ako "elektrický žehlič" 6. júna 1882 (U.S. Patent no. 259,054). (Zdroj: Wikipedia)

Naparovacie žehličky - optimálny výber pre každého

Dnes si už nevieme predstaviť, ako žehliť bez elektriny. Ale verte, že aj dnes sú na svete miesta, kde je to normálne. Preto buďme vďační, že máme takú hojnosť a všetko, čo potrebujeme. Aj žehličiek je na výber obrovské množstvo, ale niektoré sú lepšie ako iné.

Ak si chcete kúpiť novú žehličku, urobte si prehľad, prečítajte si recenzie a určite si vyberajte kvalitné výrobky, ktoré majú viac funkcií, ako napríklad:

Systém odvápnenia - Anti Calc alebo Calc Clean

Veľa moderných žehličiek má zabudovaný systém odvápnenia, takže sa nemusíte starať, kedy a ako žehličku vyčistiť. A nemusíte používať destilovanú vodu. Buď ide o chemické, alebo o mechanické odvápnenie. V prípade chemického odvápnenia si žehlička sama zmäkčuje vodu. Pri mechanickom variante je v naparovacej žehličke zberač vodného kameňa, ktorý tieto čiastočky zachytí a po stlačení tlačidla sa zo žehličky vyplavia. Bez tekejto funckie budete mať viac práce s čistením žehličky, a ak to zanedbáte, pôjde to ťažko.

Samočistiaci systém

S vodou sa do prístroja dostávajú aj rôzne nečistoty, preto bývajú moderné naparovacie žehličky vybavené funkciou samočistenia. Zapnutím tejto funkcie sa voda v žehličke ohreje na maximum, potom ju nad drezom iba vypustíte a nečistoty sa cez dierky v žehliacej ploche vyplavia von. Aj napriek týmto vymoženostiam venujte čas pravidelnej údržbe vašej žehličky a používajte aj špeciálne čistiace prostriedky.

Ďalšie užitočné funkcie žehličiek:

Anit-drip systém - zabraňuje odkvapkávaniu vody pri žehlení na nízkej teplote.

Funkcia kropenia - na zvhlčenie tkaniny, ak nestačí para.

Automatické nastavenie teploty - jeden z najnovších vynálezov, kedy žehlička sama rozozná, o aký druh látky ide a prispôsobí teplotu. Pokojne môžete prejsť z džínsov na hodváb a je zaručené, že sa látka nespáli.

Automatické vypnutie žehličky - dnes už samozrejmosť, preto sa nemusíte obávať, či ste po odchode z domu nezabudli žehličku vypnúť.

Vertikálne naparovanie - na žehlenie citlivých kusov oblečenia zavesených na vešiaku, kedy ho vyhladíte len pôsobením pary bez dotyku žehličky.


Ďalšími dôležitými parametrami žehličiek sú:

Druh žehliacej plochy

Môže to byť nerez, hliník, keramika, smalt, zafír. Keramický povrch, smalt a zafír sú najkvalitnejšie a odolné, hladko sa kĺžu po látke a rýchlo sa prispôsobia teplote. Výrobcovia označujú tieto plochy svojimi názvami, napr. Tefal má povrch žehliacej plochy pod názvom Durilium AirGlide alebo Philips používa SteamGlide a T-ionicGlide. 

Otvory na prívod pary

Dôležité je, aby boli otvory rozmiestnené pravidelne, aby aj para pôsobila na žehlenú tkaninu rovnomerne.

Príkon

Na optimálne žehlenie si vyberte žehličku s príkonom nad 2 000W.

Parný výkon

Je funkcia, ktorou žehlička konštatne vypúšťa paru, udáva sa v gramoch za minútu. Čím viac pary, tým je žehlenie rýchlejšie a ľahšie. Optimálny parný výkon je 40 - 50 g/min.

Parný ráz

Je to množstvo pary, ktoré žehlička vypustí jednorázovo pri stlačení tlačidla, čím sa vlákna ešte viac uvoľnia a uhladia. Parný ráz u naparovacích žehličiek je od 10 g/min až po 260 g/m. Na usúokojivé výsledky žehlenia postačí parný ráz 100 - 200 g/min.

Objem nádržky na vodu

Čím väčšia nádžka, tým menej musíte vodu dolievať. Ak žehlíte veľa bielizne naraz, je lepšia väčiša nádržka. To však zvyšuje hmotnosť žehličky. Objem nádržiek je od 40 - 450 ml.

Hmotnosť žehličky

Záleží od toho, ako veľa žehlíte. Ak často, vyberte si radšej parný generátor, ktorý má samostatnú malú žehličku a zásobník na vodu je extra.

Dĺžka kábla

Dostatočne dlhý prívodný kábel vám uľahčí žehlenie, preto už takmer všetky žehličky majú kábel dlhý 2 - 2,5 m.

Parný generátor - pre toho, kto chce žehliť 2 x rýchlejšie

Čo je to parný generátor? Je to luxus medzi žehličkami. Ale jeho výhody sú hlavne:

  • Vysoký parný výkon, vďaka ktorému je žehlenie rýchlejšie a účinnejšie.
  • Skrátenie času žehlenia až o polovicu s minimálnym úsilím.
  • Citlivé materiály je možné žehliť s maximálnym parným výkonom (nespália sa).
  • Veľké kusy bileizne (posteľná bielizeň) možno žehliť preložené na viac vrstiev, prežehlia sa.

Od klasických naparovacích žehličiek sa parné generátory líšia teda hlavne spôsobom žehlenia, pri čom generátor nežehlí horúcou plochou, ale tlakom pary. Preto okrem už uvedených parametrov žehličiek je dôležitý aj tlak pary, ktorý môže byť od 4 - 8 barov, pričom tlak 6,5 barov je zž naozaj slušný výkon.

Ďalším dôležitým parametrom je spôsob ohrevu vody.

Existujú dva druhy - prvý má veľký bojler, do ktorého pred začiatkom žehlenia naleje voda a so žehlením sa môže začať až o cca 10 min., kedy sa všetka voda ohreje. V priebehu žehlenia vodu už nemožno dolievať.

Druhý typ je vysokotlakový parný generátor s veľkou vyberacou nádržkou na vodu a malým bojlerom. Vodu môžete dolievať aj v priebehu žehlenia bez toho, aby ste museli spotrebič vypnúť, podobne ako pri naparovacích žehličkách. Tieto typy parných staníc sú pripravené na prevádzku počas dvoch minút.

Ďalším faktorom, ktorý je u parných genrátorov dôležitý, je automatické nastavenie teploty podľa typu látky. Teda nie je potrebné nastavovať teplotu a absolútne nehrozí riziko pripálenia vecí. Dokonca takáto žehlička z generátora nemá ani plochu, na ktorú by ste ju mohli postaviť, ako klasickú žehličku, takže ak ju necháte ležať na doske, nič sa nestane (Philips, ale záleží od značky). Aj preto je taká ľahká. Pri žehlení si púšťate toľko pary, koľko potrebujete. Nič nenastavujete, žehlička vyžehlí rovnako hodváb aj džínsy v jednom režime.

Tichý režim je tiež dôležitý, parný genrátor skrátka negeneruje rušivý hluk, takže môžete kľudne počúvať hudbu alebo pozerť TV.

Zámok na prenášanie slúži aj na zabezpečenie pred kontaktom detí s horúcou plochou.

Aká žehlička je najlepšia?

Ako pre koho. Podľa mňa, hlavne pre ženy, je najlepší parný generátor, kde je totiž samotná žehlička oveľa ľahšia, ako klasická žehlička (pre mňa zvlášť, pretože mám malé ruky). S parným generátorom vyžehlíte bielizeň 2 x rýchlejšie ako so žehličkou. Parný generátor má samostatnú nádobu na vodu s oveľa väčším objemom, ako samotná naparovacia žehlička, takže netreba každú chvíľu vodu dopĺňať. Samotné žehlenie vykonáva horúca para a nie žehliaca plocha, ktorá sa vlastne nenahrieva. A rovnako poslúži na vyhladenie zavesených šiat pomocou pary. Skrátka, taký malý zázrak. Kto nevyskúšal, neuverí:-)


Alex

Vaša Poriadkumilovná



Zdroj: Alza.sk, fotografie produktov Alza.sk, ilustračné fotografie: Canva.com