Veľký článok o praní a žehlení I.: Žehlenie je moja vášeň alebo prečo prať a žehliť naruby.

31.05.2021

Poviete, tá asi nie je úplne v poriadku, ako môže mať rada žehlenie??? Nuž, ľudia sú rôzni:-) A vôbec sa za to nehanbím. Nielen preto, že sa dá pritom sledovať film (alebo teraz aktuálne Majstrovstvá sveta v hokeji), ale hlavne preto, že vidím ten nádherný výsledok. Tie hladké plochy krásne poukladaných vyžehlených tričiek alebo posteľnej bielizne...

Zo sušiaka hneď pod žehličku

Aby som vás upokojila, nežehlím každý deň a dokonca ani nie raz za týždeň. Stane sa mi, že mi vyprané prádlo ostane aj 2 týždne pekne uložené na stoličke (na kolieskach, ktorú si môžem ľahko presúvať, keď vytiahnem žehliacu dosku). Napríklad ešte v apríli, kedy som si pri dvoch sériách antibiotík odtrpela zápal ucha, veru prádlo ostalo prádlom niekoľko týždňov. Keď som sa do toho konečne pustila, už sa to aj zle žehlilo, také to bolo preležané.

Ozaj - viete o tom, že ak necháte vyprané prádlo dlho ležať, ťažšie sa žehlí, pretože vlákna sa zalomia a zostanú tak, až pokým veci znovu nevyperiete? Síce sa to ako tak dá vyžehliť, ale nie je ono. Teraz sa mi to stalo s pesteľnou bielizňou. Nechcelo sa mi to žehliť, lebo som bola unavená a keď som to konečne urobila, výsledok nebol ktovieaký. Našťastie, je to vzorovaná bielizeň.

Vytriasť, ponaťahovať, narovnať

Najlepší výsledok žehlenia dosiahnete, ak mokré prádlo pred vešaním poriadne vytrasiete, ponaťahujete, aby sa vlákna narovnali. A keď suché prádlo vyžehlíte hneď po zvesení zo sušiaka. Viem, viem, chápem, jednoduchšie je zložiť prádlo na kôpku a počkať si, kým vám príde žehlenie "na chuť". Ale verte, to sa nemusí stať tak skoro, preto je dobré takéto riziká eliminovať ešte v zárodku - to, čo sa vám nechce, urobte hneď ako prvé.

Všetko naruby (skoro všetko)

Ak chcete, aby vám vaše oblečenie vydržalo čo najdlhšie pekné, perte, sušte aj žehlite všetko naruby. Je to možno o jeden krok navyše, ale verte, stojí to zato. Vždy, keď chcete nejakú vec dať do špinavého prádla, hneď ju prevrátťe. Tričká, nohavice, pulóvre, pyžamá. Džínsy tak isto vydržia dlhšie, ak sa perú a žehlia naruby. Vyskúšajte to.

Najmä pri detských veciach s obrázkami sa vám vyplatí prať naruby, pretože takto sa obrázky zachovajú oveľa dlhšie pekné a výrazné. Okrem toho sa nepoškodia v práčke navzájom. A takto zachovalé detské oblečenie ľahšie predáte alebo darujete.

Takto vyprané prádlo povešajte a potom aj naruby vyžehlite, poskladajte a tak ukladajte do skrine. Možno to vyzerá na prvý pohľad čudne a jediný dôkaz, že žehlíte naruby, bude opačná koľajnica na rukávoch tričiek. Ale aj to môžete zamaskovať, ak si dáte záležať a budete žehliť rukávy na 3x tak, aby sklad nevznikol. Alebo na rukávniku. Ale pri tričkách to nikto nebude riešiť. Trapas by bol, ponechať puky na rukávoch košieľ a blúzok, čo sa už nejakých pár rokov nenosí:-)

Čo neprať naruby

Hrubé mikiny a tepláky, čo majú "chlpaté" vnútro, ponechajte neprevrátené. Ide o to, aby sa tieto chľpky nedostali na iné oblečenie. Ak máte mikiny a tepláky napríklad s výraznými aplikáciami, v tom prípade ich perte osobitne a prevrátené, aby ste ochránili aplikácie.

Žehlenie obliečok - nočná mora?

Prať, žehliť a skladovať naruby platí aj pre posteľnú bielizeň. Keď zvliekate návliečku z paplóna a z vankúša, robte to jednoducho tak, že ju stiahnete ako banánovú šupku, čím sa vlastne prevráti naruby. Pozapínajte gombíky (alebo zatvorte zips) a tak dajte prať. Ak obliečku pred praním nezapnete, v práčke sa môže do nej dostať iné prádlo, to vytvorí ťažkú guču a potom má práčka problém to vyžmýkať. 

Okrem toho takto si vaše prádlo tiež zachová lepšie farby (neošúchava sa zvonku). Takto vyprané potom zaveste. Návliečky na paplóny preložte na polovicu, poriadne vytraste a tak zaveste cez dve šnúry, pekne natiahnuté. Vyschne to, nebojte sa, že by to zatuchlo. Je to vždy lepšie, ako nechať váľať sa konce návliečok alebo plachiet po zemi. Navyše, eliminujete aj škaredo skrčenú látku, ktorá sa zle žehlí.

Vyžehliť posteľnú bielizeň sa môže zdať náročné, ale ak poznáte pár jednoduchých trikov, ide to ľahko. Ponechajte obliečky obrátené naruby a tak žehlite. Po prvé, tak chránite farebnosť, po druhé sa budú ľahšie navliekať a po tretie, nevyblednú počas pobytu v skrini.

Takže, ideme na žehlenie - v prvom rade, veľké návliečky na paplóny a plachty môžete pokojne žehliť zložené na polovicu. Ale najprv si rozžehlite skrčený okraj pri zapínaní, u plachiet najprv rozžehlite všetky okraje, potom stred obliečky a plachty (otlačené šnúry), potom návliečku zložte na polovicu a vyžehlite z oboch strán (zložené). To stačí na to, aby sa vyžehlili všetky 4 vrstvy látky.

Tip: Do posteľnej bielizne sa oplatí investovať viac. Máte to takmer na celý život. Ak si dáte záležať na kvalite materiálov a peknom dizajne, zakaždým, keď si budete líhať do čistých perín, budete mať dobrý pocit.

Pred žehlením povysávajte a utrite prach

Hoci to môže vyznieť zvláštne, predtým, ako sa pustíte do žehlenia, povysávajte podlahy a utrite prach. Ak budete žehliť niečo veľké, ako posteľné prádlo, tak sa môže šúchať o podlahu a nechceme, aby sa prádlo zašpinilo. Vyžehlené prádlo potom budete ukladať buď na posteľ alebo na stôl a tam tak isto chceme, aby bolo čisto.

Po žehlení opäť plno prachu?

Verte či nie, po žehlení budete mať opäť okolo seba viac prachu ako predtým, pretože tu pôsobí statická elektrina, ktorá vzniká práve žehlením - trením žehličky o bielizeň a poťah žehliacej dosky. Statická elektrina takto "pomáha" usadzovaniu nového prachu na nábytku pri žehlení. Prach pochádza práve z čistého a suchého prádla, ktorých manipulujete. Našťastie, statickú elektrinu trochu eliminuje voda, ktorú používate pri žehlení a naparovaní. Dokonca, ak máte hladké drevené alebo laminátové podlahy, po žehlení nájdete na podlahe chuchvalce prachu. Čo s tým? Stačí poutierať prach z nábytku antistatickou prachovkou a z podlahy suchým mopom, ak sa vám nechce vyťahovať vysávač. 

Tip: Ak žehlíte naparovacou žehličkou, skondenzovaná voda kvapká pod žehliacu dosku na podlahu. Aby ste si nepoškodili podlahu, podložte tam handru.

Ako si uchovať oblečenie čo najdlhšie pekné?

  • perte šetrnými pracími prostriedkami,
  • bielizeň perte, sušte, žehlite a ukladajte naruby,
  • využívajte modernú techniku na uľahčenie práce (parný generátor).

Starajte sa o svoje oblečenie s láskou, zaslúži si to

Žehlenie je jednoducho moja obľúbená činnosť, milujem, keď vidím tie krásne vyhladené veci. Pranie aj žehlenie môže byť aj pre vás formou relaxu, je to bežná súčasť života. Starajte sa aj vy o svoje oblečenie s láskou, predĺžite mu tým životnosť a prispejete k udržateľnejšiemu svetu tým, že nebudete každú chvíľu kupovať niečo nové. Keď už, tak kupujte u zodpovedných predajcov a výrobcov, perte v ekologických pracích prostriedkoch a kupujte kvalitné domáce spotrebiče, ktoré vám dlho vydržia. 

A čím vlastne žehliť?

Vyskúšala som rôzne žehličky, od starých klasických cez naparovacie až po najmodernejší parný generátor a môžem povedať, že parný generátor je super vynález. Ja mám doma tento parný generátor Philips GC9635/20 PerfectCare Elite,  ktorého najväčšími výhodami sú rýchlosť žehlenia, ľahká manipulácia a nízka hmotnosť samotnej žehličky. 

Naparovacie žehličky 

Samozrejme, klasická naparovacia žehlička je tiež výborná, najmä, ak máte radšej úspornejšie riešenia. Ak si chcete vybrať novú žehličku, veľmi nešetrite. Žehlička za 40,-€ vám síce poslúži, ale neprinesie ktovieaké výsledky, pretože jej chýbajú rôzne pokročilé funkcie, ako napríklad odvápnenie. Toto určite odporúčam, takže ak si chcete zachovať zdravé nervy a žehliť v pohode bez fľakov na oblečení, vyberajte žehličku vo vyšších cenových hladinách, od 70,-€. Ak natrafíte na výhodnú zľavu, o to lepšie. Nie je to vec na rok alebo dva, kvalitná žehlička vám bude slúžiť niekoľko rokov.

Philips GC4932/20 Azur Advanced
Philips GC4932/20 Azur Advanced


Dožehlenia, priatelia:-)

Alex

Vaša Poriadkumilovná


Fotografie produktov: Alza.sk. Ilustračné fotografie: Canva.com.