Letné triedenie IV. - O kufroch, taškách a kabelkách
V predošlom článku Letné triedenie III. som mala v pláne napísať niečo o topánkach a aj o kabelkách a taškách. Ale tak som sa rozpísala o topánkach - sú moja srdcovka - takže o kabelkách to bude teraz. Predsa je to tiež srdcová záležitosť mnohých žien, tak sa pozrime na to, ako sa o naše kabelky a tašky správne starať a ako ich skladovať, aby sme sa z nich mohli tešiť čo najdlhšie.
Kabelky, tašky, ruksaky, kufre a spol.
Nie je hádam žiadna žena, ktorá si nepotrpí na kabelky. Nehovorím, že musíme mať všetky Birkinky. Ale je dobre starať sa aj túto súčasť garderóby, aby vám vydržali čo najdlhšie. Ja som si kedysi napríklad nevedela predstaviť kabelku z koženky, všetky som mala kožené, ktoré vydržali doslova roky. Teraz už si kúpim aj koženkovú, teda "z umelej" kože alebo "eko" kože. Pozerám sa hlavne na farbu, veľkosť a štýl, či mi pasuje. Viete o tom, že nie všetky tvary kabeliek pristanú každej postave? Ja som napríklad nižšej postavy a preto mi nepristanú veľké kabelky. Vyzerá to smiešne. Alebo sa vyhábam takým príliš hranatým a širokým, tiež mi to nepasuje.
V lete nenosím čierne kabelky ani čierne topánky. Len svetlé. Najradšej mám moju cross-body koženú malú kabelku so širokým remeňom, ktorú som si kúpila vo Florencii minulý rok. Nosím ju prakticky stále. Keď chcem, aby vyzerala elegentnejšie, napríklad k šatám, vymením vzorovnaý široký remeň za pôvodný úzky kožený.
Ako sa starať o kabelky?
V prvom rade, netreba ich prepĺňať a nad mieru zaťažovať. Ak nosíte notebook, kúpte si väčšiu kabelku so širokými rúčkami, ktorú viete nosiť na pleci. Po príchode domov všetko povyberajte, hlavne použité vreckovky, papieriky, účtenky. Ak túto istú kabelku použijete aj na druhý deň, nechajte si tam peňaženku a najnutnejšie veci.
Aspoň raz za mesiac kabelku úplne vypráznite, vytraste do vane všetok neporiadok, a zvonku ju poumývajte handričkou a saponátom. Ak je umelá, neublíži jej to určite, dokonca ju môžete celú namočiť a nechať vo vode, aby sa špina uvoľnila. Koženú kabelku tiež umyte zvonka handričkou a saponátom a hneď utrite do sucha. Ak máte textilnú rúčku - remeň, ktorý sa dá odopnúť, vyperte ho vo vode.
Totiž, a to si málokto uvedomuje, kabelku a remeň chytáte ticíce krát za deň, aj špinavými rukami, keď ste vonku. Postupne, a to si všimnite, začne kabelka trochu páhnuť, tak neurčito. Máte čisté ruky, chytíte kabelku a ruky vám páchnu! Hovorím tomu, že to smrdí špina :-) Pot, prach z ulice, zvyšky jedla na rukách... všetko sa usadzuje na kabelke. Existuje aj profesionálna čistiareň, kde vám koženú kabelku vyčistia a ozónom odstránia pachy.
Ako uskladňovať kabelky?
Ideálne je, ak máte na uskladnenie kabeliek samostatnú miesto, skriňu alebo jej časť. Všetky kabelky by mali byť pokope, aby ste nemusli nič hľadať. Uložené podľa veľkosti, alebo farby a podľa príležitosti. Zásada je, odkladať kabelku úplne prázdnu. Nenechávajte tam žiadne vreckovky, perá, a už vôbec nie cukríky alebo žuvačky. Teplom by sa mohli roztopiť alebo by sa tam dokonca mohol dostať nejaký hmyz.
Tiež dbajte o to, aby ste kabelky odkladali čisté, aby ste neboli prekvapení, keď niektorú budete potrebovať a zistíte, že sú na nej fľaky alebo že je poškodená. Malé poškodenia sa dajú doma zašiť, napríklad zips, ale ak treba, odneste kabelku do brašnárstva. Ešte sa nájdu takéto služby.
Majsterka na ukladanie Marie Kondo hovorí, že kabelky by sme mali ukladať jednu do druhej - malé do väčších. Môže byť, ak ich neplánujete práve používať. Trošku sa však obávam, že by ste mohli zabudnúť, kde čo je, ak ich nemáte na očiach. Šetrí sa tým miesto, ale či aj vaše nervy...neviem:-) Vyskúšajte!
Odporúčam skladovať kabelky v skrini, pekne vedľa seba na stojato, nie na ležato, aby sa nezlisovali a nestratili tvar. Ak chcete, môžete ich dať do vreciek, ale zabezpečte, aby ste vedeli, ktorá je ktorá. Samozrejme, najlepšie miesto je v predsieni alebo v šatníku, ktorý máte po ruke, keď odchádzate z domu.
Potrebujete pomoc s triedením a ukladaním vecí? Využite službu Usporiadaný šatník.
Cestovné tašky, ruksaky, kufre, nákupné tašky
Ruksaky
Ak ste športovo založené, športové ruksaky a inú športovú výbavu si dajte na samostatné miesto. Nemusíte potom zháňať ruksak tam, bundu tam a tenisky inde. Tiež dbajte o to, aby boli ruksaky a tašky čisté.
Tašky a ruksaky sa dajú väčšinou prať, tak využite práčku - najlepšieho pomocníka v domácnosti od 20. storočia (okrem umývačky riadu:-). Používajte vrecko, do ktorého dáte celý ruksak. Ja napríklad používam staršiu obliečku na vankúš, ktorá ale nemá zapínanie, tak ju zašijem veľkými stehmi a pevnou niťou a tak dávam prať. Neviete, kde sa dajú kúpiť veľké vrecká na pranie? :-)
Ide o to, aby kovové časti ruksaku alebo tašky v práčke nebúchali o sklo dvierok a aby sa práčka ani ruksak nepoškodili. Používajte prací prostriedok na športové oblečenie. Ak treba, najprv ručne, pracím mydlom a kefkou, vyčistite fľaky na taške, ruksaku a až potom ho dajte do práčky. Pokojne to môžete dať odstrediť, ale na nižších otáčkach (do 1000). Vypraný ruksak dajte sušiť na balkón alebo nad vaňou, aby vám stekajúca voda nepoškodila parkety v byte.
Kufre
Ak cestujete, určite ste veľa krát videli veľa rôznych kufrov. Ja si to všímam, je to moja profesionálna deformácia, napríklad na letiskách, akú batožinu ľudia používajú. V súčasnosti sú najlepšie škrupinové kufre so štyrmi kolieskami a vysúvacou rúčkou a s kódovacím zámkom. Kedysi boli väčšinou látkové kufre a tie sa vedeli pekne ušpiniť. Raz som mala na cestu za oceán požičaný od kamarátky veľký červený látkový kufor a keď sme sa po mesiaci vrátili, čo prešiel asi ôsmimi letiskami, bolo na ňom plno fľakov. Pred vrátením kamarátke som ho poriadne vyčistila:-) Ako inak!
Pri škrupinových kufroch je to lepšie, ale aj tak je možné ich udržiavať v čo nejlepšej čistote. Napríklad také kolieska. Koľko kilometrov prešli po ulici, po špinavej podlahe letiska? Zamysleli ste sa nad tým niekedy, keď ste kufor konečne celí šťastní dotiahli domov a posúvali ho po spálni, kde chodíte naboso? Nie, nečistím kolieska ako prvé, keď dorazím z dovolenky:-) Najprv kufor vybalím, a to v predsieni, neťahám ho do izby.
Ako vyčistiť kufor po vybalení?
- Vyčistite kolieska mokrou handrou a saponátom - otočte kufor na bok a postupne všetky kolieska otáčaním viac krát pretrite,
- Umyte celý kufor ZVONKA mokrou handrou a saponátom, predsa sa tam nájdu fľaky, prach,
- Umyte aj rúčku - tá je nejšpinavšia,
- Napokon VNÚTRO KUFRA POVYSÁVAJTE, prípadne aj látkovú výplň pretrite vlhkou handrou,
- Ak sa vám do kufra vyliala nejaká tekutina, napríklad šampón, tak s tým nemám skúsenosti,
- Ale predpokladám, že keby ste dali kufor do vane a osprchovali, nič by sa mu nestalo, teda okrem zámkov!
- Nechajte kufor vysušiť,
- Presuňte kufor na miesto, kde ich skladujete.
(Ak vám práve teraz, ako aj mne, napadlo, ako sa šikovne pobaliť na dovolenku, aby sa vám všetko pomestilo, tak o tom napíšem samostatný článok).
Ako skladovať kufre v byte?
Ako vo filmoch - na skrini? Keď hlavná hrdinka nahnevane schmatne kufor zo skrine, hodí ho na posteľ a začne hlava-nehlava doň hádzať veci aj s vešiakmi a odchádza. Pri týchto scénach sa vždy čudujem, ako je možné, že mala ten kufor po ruke???
Takže seriózne - NA SKRINI- áno, to je jedna možnosť. Väčšina ľudí má však už vstavané skrine, takže kufre môžu byť V SKRINI. Alebo v šatníku, v predsieni, vždy však v uzatvorenom priestore. Ak máte sadu kufrov, v tomto prípade je ideálne uskladniť ich ako sadu - menšie vo väčších. Ušetríte miesto. My napríklad v tom najväčšom kufri ale skladujeme deky a plážové utierky, ktoré sa nám nezmestia do skrine.
A samozrejme samostatné kufre (alebo sady) je dobre uložiť NA STOJATO na kolieskach, aby sa dali dobre vyberať, NIE jeden na druhom NA LEŽATO. Takže ideálne miesto je DOLE V SKRINI, ALEBO NA PODLAHE V ŠATNÍKU. Menšie kufre, ak máte rôzne typy a veľkosti, môžete povkladať tiež jeden do duhého, ak ste schopní si to zapamätať (ak nie, použite lístočky) a vyložiť niekam vyššie.
Potrebujete pomoc s triedením a ukladaním vecí? Využite službu Usporiadaný šatník.
Cestovné tašky
Nemám rada tento typ tašiek, nedá sa v nich orientovať, veci sa prehadzujú jedna cez druhú... Pred pár rokmi som bola na poznávacom zájazde Provensálsko - Korzika a mala som od brata požičanú veľkú športovú tašku, doslova skoro takú, akú nosia hokejisti. Teda aspoň pri mne tak vyzerala, nakoľko som menšieho vzrastu:-) Celý autobus sa na tom bavil, že mám najväčšiu tašku. A mala som aj najviac vecí, na každú príležitosť - šaty, sukne, šatky, šiltovky, zo všetkého niekoľko typov. Nevedela som, že na takýto zájazd sa treba zbaliť minimalisticky:-) Ale užili sme si to!
Určite mnohí z vás majú takéto tašky, takže - ako sa o ne starať? V prvom rade - udržiavať v čistote. Videla som už zopár tašiek, ktoré až páchli od špiny. Dokonca sa nám stalo, že sme návšteve vyprali cestovnú tašku, lebo sa to nedalo vydržať. Nová taška je fajn, čistá, voňavá. Snažte sa ju nedávať na ulici na zem a na iné špinavé miesta. Nosíte ju na pleci, tak sa potom dotýka vášho tela.
Po niekoľkých použitiach sa presvedčte, či už nie je čas tašku vyprať. Nehoďte ju hneď do skrine. Opäť - práčka - najlepší pomocník, vyperie aj cestovnú tašku, použite prací prostriedok na športové veci a perte max. pri teplote 40 st. Nechajte odstrediť a dajte tašku vysušiť na balkón alebo terasu. Až potom ju pekne poskladajte a odložte. Výborne vám pomôže vrecko na uskladnenie, taška sa nebude prevaľovať a udrží si kompaktný tvar.
Ako skladovať tašky?
Veľké cestovné tašky - spolu s kuframi v šatníku, v skrini. Menšie tašky, ako nákupné, je ideálne skladovať poskladané na malé štvorčeky v zásuvke, uložené na hranu, tak ich všetky vidíte, máte prehľad a ľahko sa vyberajú a dávajú späť. Podobne môžete uložiť aj rôzne taštičky na kozmetiku - do zásuvky na stojato. Taktiež dbajte, aby vaše nákupné tašky boli vždy čisté. Je dosť odpudivé, keď dávate potraviny do špinavej páchnucej tašky.
Potrebujete pomoc?
Ak si naozaj neviete rady a chcete profesionálnu pomoc, využite moju službu Usporiadaný šatník.
Teším sa na vás.
Alex
Vaša Poriadkumilovná