Letné triedenie V. - Ako vytriediť oblečenie a rozlúčiť sa s niektorými vecami

28.07.2023

Konečne sa dostávame k najdôležitejšej kategórii v rámci triedenia vecí - a tou je oblečenie. Podľa Marie Kondo by sme mali začať práve oblečením, ale ja mám takú skúsenosť, že keď začneme s klientmi postupne, napríklad jednoduchšími vecami, ako sezónne veci, topánky alebo kabelky, tak sa "rozcvičíme"  a až potom ideme na oblečenie. Takmer pre všetky ženy je oblečenie skutočne srdcová záležitosť a bolo by náročneé začať zhutra triediť hneď práve túto kategóriu. 

Ako si vytriediť oblečenie
Ako si vytriediť oblečenie

Ako začať s triedením oblečenia?

Chápem, že je to náročná úloha, preto sa pustite do triedenie oblečenia vtedy, keď sa budete cítiť uvoľnene a zároveň odhodlane. Nerobte to, keď sa vám nechce alebo keď máte vyslovene zlú náladu. Mohli by ste si vyhodiť niečo, čo by ste ľutovali. Aj mne sa to stalo, keď som v záchvate potreby niečo zmeniť začala vyhadzovať veci, ktoré by sa neskôr boli zišli - napríklad mojej dcére, ktorá dorástla a začala snoriť po skriniach a hľadať nejaké staršie neokukané veci:-) 

Najprv zopár tipov, čo robiť a čo nie pri triedení oblečenia:

  • Najprv sa zamyslite, čo chcete dosiahnuť, ČO JE VAŠÍM CIEĽOM alebo, ako hovorí Marie Kondo, predstavte si váš ideálny životný štýl,
  • Ďalej sa zamyslite, PREČO to chcete dosiahnuť (zo skúseností viem, že pravým dôvodom každého upratovania je v konečnom dôsledku BYŤ ŠŤASTNÝ A SPOKOJNÝ, všetko ostatné je len niečo okolo toho),
  • Ďalším krokom je PRESKÚMAŤ, ČO VLASTNÍTE,
  • Sústreďte sa na tie veci, ktoré si CHCETE NECHAŤ (nie naopak - nevyberajte to, čo chcete vyhodiť), to je hlavné kritérium - NECHAŤ SI VECI, KTORÉ MÁTE RADI,
  • Nad každou vecou sa zamyslite, ČI VO VÁS VYVOLÁVA RADOSŤ alebo iný pocit (smútok, hnev, ľahostajnosť alebo necítite nič),
  • Trieďte iba svoje vlastné oblečenie,
  • Ak máte napríklad kabáty a bundy niekde inde (v šatníku alebo v predsieni, to môžete nechať na samostatné triedenie),
  • Naplánujte si celý proces triedenia oblečenia tak, aby ste ho aj dokončili a videli výsledky, inak by ste boli demotivovaní,
  • PRIPRAVTE SI VRECIA, asi 25 - 30 litrové, sú na oblečenie, ktoré chcete dať do kontajnera na textil. Každé vrece treba zaviazať a tak dávať do kontajnera.
  • PRIPRAVTE SI  KRABICE, také, čo viete odniesť v rukách a majú otvory na nosenie (IKEA). Krabice vám poslúžia na veci, ktoré chcete darovať kamarátkam alebo na swape, alebo predať cez internet, takto budete mať vo viecach prehľad. Krabice označte nápismi (SWAP, DAROVAŤ, PREDAŤ). Môžu byť aj priesvitné boxy, ktoré neskôr predáte alebo si ponecháte, veci je vidieť a ešte lepšie sa budete v nich orientovať.

Pamätajte, že len vy viete, aký výsledok chcete dosiahnuť a podľa toho si viete aj upratať oblečenie. Na to budete možno potrebovať prehodnotiť svoje zvyky a predstavy o upratovaní. To znamená - zmeniť myslenie. Klasické upratovanie, na ktoré sme zvyknutí, že odložíme veci niekam, JE LEN UKRÝVANIE PREDMETOV, KTORÉ NEPOTREBUJEME:-)

Nestačí veci len popremiestňovať. Je potrebné sa mnohých vecí zbaviť a následne, tie, čo ostali, efektívne poukladať, najlepšie systémom - VECI JEDNEJ KATEGÓRIE DAŤ NA JEDNO MIESTO. To je vlastne jednoduché zhrnutie celej matódy Konmari. 

Totiž takéto radikálne upratanie vám úplne zmení život a pohľad na vašu domácnosť. Zrazu uvidíte miesta, ktoré boli predtým zapratané vecami.  Napríklad získate viac priestoru v skriniach a v zásuvkách, čo prináša oveľa pohodlnejšie vyberanie a vkladanie vecí

Získate miesto na podlahe, lebo platí zásada, že čo je na podlahe, musí ísť preč. Takže sa vám bude ľahšie pohybovať po byte, doslova pocítite viac voľnosti. Nehovoriac o tom, že sa vám jednoduchšie vysávať alebo umývať podlaha.

Radikálnym uprataním a vytriedením vecí sa vám vytvorí aj viac miesta v mysli, pretože vás nebude obťažovať viditeľný chaos (hovorí sa tomu aj optický smog). A to znamená, že sa budete musieť zamyslieť a zistiť, čo vás v skutočnosti trápi alebo čo by ste chceli vo svojom živote zmeniť. Totiž neporiadok okolo vás je vyjadrením neporiadku vo vašej hlave.

Triedenie a upratovanie oblečenia je výnimočná udalosť

Presne tak. Pristupujte k tomu tak, že si poviete, že toto je slávnostný deň, kedy sa začína váš nový život. A pripravte sa na upratovací maratón. Áno, bude to trvať dlhšie. Pár dní alebo aj týždňov. Ak ste sa dopracovali až sem, predpokladám, že to naozaj chcete urobiť. Možno ste zaneprázdnení alebo sa vám to vôbec nechce robiť. Je to v poriadku. Práve preto si z toho urobte výnimočnú udalosť.

Podľa Marie Kondo existujú len dva typy upratovania "každodenné upratovanie" - to je keď niečo použijete a odložíte späť na miesto, a "mimoriadne upratovanie", to je to, o ktoré sa snažíme teraz - raz a navždy zatočiť s množstvom vecí, vytriediť ich, nad každou vecou sa zamyslieť, či ju potrebujete alebo nie, niečoho sa zbaviť a zvyšok efektívne uložiť.

Zhromaždite všetko oblečenie na jedno miesto

Ak máte príliš veľa oblečenia, rozdeľte si ho na podkategórie, napríklad:

  • kabáty, bundy, saká,
  • sukne, šaty, blúzky, košele,
  • svetre, pulóvre, kardigány, mikiny,
  • nohavice, kraťasy, 
  • tričá s dlhým rukávom, tričká s krátkym rukávom,
  • pyžamá, tepláky,
  • zimné lyžiarske veci - bunda, otepľovačky, rukavice, čiapka, prilba, kukla, spodná funkčná bielizeň, lyžiarske podkolienky... (všetko dajte spolu, akoby ste si to chceli zbaliť na lyžovačku),
  • športové oblečenie a všetky funkčné veci - bundy, legíny, tričká, mikiny, čelenky, čiapky, ľadvinku, obal na mobil, ponožky,
  • plavky a iné veci na pláž a kúpalisko,
  • šatky, šály, čiapky, rukavice,
  • oblečenie na slávnostné príležitosti,
  • doplnky - opasky a pod.

Pozbierajte všetko oblečenie

Ak je leto, začnite mimosezónnym oblečením, napríklad kabátmi. Ak je zima, začnite letnými šatami. Je to kvôli tomu, že sa ľahšie rozhodnete o veciach, ktoré práve nenosíte. 

Všetky kabáty a bundy dajte na jedno miesto - aj tie staré - a začnite s triedením. Uistite sa, že ste zozbierali všetky veci z jednej kategórie. Ak nájdete po triedení nejakú ďalšiu vec, nebudete vedieť, čo s ňou a budete mať tendenciu si ju nechať. Zoberte každý kus do rúk, zavrite oči, zamyslite sa a precíťte, čo chcete. Ponechať? Alebo dať preč? Podľa toho robte kôpky. Veci, ktoré chcete predať / darovať / vyhodiť, dávajte do pripravených vriec alebo krabíc. Veci, ktoré si chcete nechať, zatiaľ nechajte na kôpke.

Takto to urobte so všetkými podkategóriami. Snažte sa v jeden deň ukončiť nejakú (pod)kategóriu, aby neostala nedorobená, lebo prax hovorí, že ak to nedokončíte naraz, ťažko sa k tomu vrátite a horšie sa vám bude pokračovať. A navyše, keď niečo ostane nedokončené, hrozí, že sa budete znova prehrabovať vo vyradených veciach a nebudete sa vedieť rozhodovať.

Prečo dať veci na jedno miesto? Takto uvidíte, koľko čoho máte a možno zistíte, že máte zybtočne tri podobné veci alebo naopak, že vám úplne chýba niečo, čo by sa vám hodilo. Keď skladujete veci na rôznych miestach, zabudnete na ne a vôbec ich nenosíte.

Prečo začať triediť oblečenie a nie napríklad fotografie?

Hlavne preto, lebo preberať fotografie alebo iné spomienkové predmety, je oveľa ťažšie, ako triediť topánky či oblečenie. Triedenie fotografií vyvoláva spomienky a potom sa ťažšie rozhoduje, čo vyhodiť a čo si nechať. Aby ste rýchlo napredovali vo vašom procese triedenia, odporúčam začať tým, čo je jednoduchšie.

Zabráňte vašim blízkym, aby sa prehrabovali vo vyradných veciach

Prečo? Aby sa nestalo, že to, čo ste sa vy rozhodli vyradiť, by si oni zobrali a tým by nepotrebné veci ostali v byte alebo v dome. Na 99% ich totiž ani oni nebudú nosiť a nakoniec ich vyhodia. Je to len akási ľútosť, že "je škoda toto alebo toto vyhodiť", preto si to vezmú. Ale v skutočnosti to nepotrebujú, pretože doteraz sa bez tých vecí zaobišli. Výnimkou je prípad, keď vy osobne ponúknete vašim blízkym veci, o ktorých viete, že ich naozaj chcú (mame, sestre, kamoške). 

Nevnucujte iným svoje vyradené veci

Niekedy sa stane, že v dobrej viere chcete niekomu niečo dať, lebo ste presvedčení, že ten človek to určite využije. No mýlite sa. Aj mne sa raz stalo, že som jednej milej osobe z našej rodiny viac-menej nanútila nový sveter, ktorý mi bol malý. Ona že nie, ďakujem, ale presviedčala som ju dovtedy, kým si ho nezobrala. 

Mne zasa jedna známa nanútila sako, ktoré síce bolo ako nové, ale v skutočnosti sa mi nepáčilo. Tak aby ma prestala presviedčať, sako som si zobrala, ale ani raz som si ho neobliekla a nakoniec putovalo do kontajnera. Takže "darovanie" vašich nepotrebných vecí nie je dobrý skutok, ale manipulácia. Možno vaša mama, sestra alebo švagriná si veci vezmú, ale nebudú ich nosiť, pri pohľade na ne budú mať nepríjemný pocit a skôr či neskôr sa vecí zbavia.

Nevyhadzujte veci iných členov rodiny

Je to neúctivé, až arogantné, keď si o sebe myslíte, že viete lepšie, čo vaši blízki potrebujú a čo nie. V žiadnom prípade nevyhadzujte veci, ktoré nie sú vaše, aj keď vám "zavadzajú". Aj chorobní zberatelia potrebujú čas a podporu na to, aby sa stotožnili s myšlienkou, že je potrebné zmeniť postoj a začať sa vecí zbavovať. 

Ak ste niekedy videli dokumenty o "zberačoch", určite ste si všimli, ako chorobne lipnú na svojich veciach. Verte, je to pre nich veľmi ťažké, pretože zbieraním vecí si kompenzujú nejaký iný vážny psychologický problém. Najprv musia vyriešiť tento problém a až potom sa budú môcť začať vecí zbavovať. Obsedantno-kompulzívne správanie, kam spadá aj chorobné zbieranie vecí, je vážna diagnóza a vyžaduje si odborný prístup. Tak prosím, buďte ohľaduplní a nápomocní.

Na triedenie vecí sa sústreďte

Odporčúam vám, tak ako aj Marie Kondo, začať skoro ráno, kedy ste oddýchnutí. Vyhraďte si dostatok času. A skúste triedenie vecí robiť v tichosti, bez hudby, bez televízora. Tak sa budete vedieť lepšie sústrediť a pôjde vám to rýchlejšie. Lepšie vycítite, ktoré veci si ponechať a ktoré nie. Je to ako meditácia, kedy nemyslíte na nič iné, len na jednu vec. 

Spark Joy - iskra radosti

Iskra radosti je to, čo by ste mali pocítiť, keď si niektorú vec chcete ponechať. Keď ju zoberiete do rúk, mali by ste cítiť, že áno, toto je vec, ktorú chcem mať. Všetko ostatné môžete vyradiť. 

Mne sa stala taká zvláštna vec, keď som v pivnici triedila veci po starých rodičoch. Tie veci sme tam odložili, keď starí rodičia idišli na večnosť, boli to rôzne kuchynské potreby, hrnce, porcelán a kopa iných vecí, už raz nahrubo vytriedených.

Ako som znova otvárala tie krabice, vyberala som veci a odkladala som si nabok niektoré pekné porcelánové krčiažky alebo šálky, ktoré som si potom dala do svojej novej kuchyne. Zrazu som natrafila na príbory. Boli medzi nimi dve zvláštne vidličky s kostenými rúčkami, ktoré používal môj starý otec na jedenie. Keď som ich zobrala do rúk, celým telom mi prebehol zvláštny pocit a do očí sa mi natisli slzy. Aj teraz, keď o tom píšem, mám rovnaký pocit. Vtedy som ešte nevedela nič o Marie Kondo, ale neskôr som si  na tento okamih spomenula.

Keď budete uplatňovať princíp iskry radosti, budete mať len tie veci, ktoré skutočne patria do vášho života, ktoré sú pre vás hodnotné a užitočné. Keď si vyberiete len tie veci, ktoré máte radi, buďte si istí, že ich budete mať presne toľko, koľko potrebujete.

S každou vecou sa rozlúčte

Veciam, ktoré vyradíte, sa v duchu poďakujte, že vám slúžili. Tým, že veci, ktoré boli dlho odložené a zabudnuté, teraz necháte odísť, oslobodíte ich a aj seba. 

Oblečenie "na doma" z vecí, ktoré sa vám nepáčia?

Nesnažte sa vytvoriť si kolekciu oblečenia na doma z vecí, ktoré nenosíte von alebo sa vám nepáčia. Ani doma by ste ich nenosili, lebo pravdepodobne ich nenosíte preto, lebo ich nechcete alebo sú nepohodlné. Aj na doma noste pekné a vkusné veci, hoci aj tepláky. Musia vám dobre sedieť a byť aj pohodlné. Rovnako by to malo byť s pyžamami či nočnými košeľami. Ak ste žena, prosím nenoste nepekné veľké alebo staré pyžamá. Dajte si záležať, aby ste mali pekné, vkusné a dobre sediace pyžamo či nočnú košeľu.

Ja napríklad veľa pracujem doma pri počítači a na doma si kupujem pekné tepláky, tričká a mikiny. Chcem sa cítiť dobre a pekne, upravím sa a tak zasadnem k počítaču. Som predsa v práci, aj keď som prešla len zopár metrov.

Máte vytriedené? Na rad prichádza skladanie a ukladanie

Viete o tom, že keď veci poskladáte, zmestí sa vám ich oveľa viac, ako keby ste ich mali väčšinu povešanú na ramienkach? Totiž kľúčom k úspechu, ako mať stále prehľad vo veciach, je mať ich uložené "postojačky", nie naplocho na sebe. Na to je potrebné mať veci poskladané. Ako na to? O skladaní a ukladaní oblečenia sa dočítate v ďalšom článku.

Alex

Vaša Poriadkumilovná