Veľký článok o veľkom veľkonočnom upratovaní - Časť I. - Zbavte sa zbytočností

12.03.2021

Pri príprave tohto článku som hľadala všetky dostupné informácie, prečítala som veľa článkov na túto tému a pravdupovediac, nič prevratné som neobjavila:-). Všetky články sú dosť stručné, teoretické a takmer rovnaké. Dokonca som natrafila na jeden, ktorý písal chlap:-). Absolútne nemám nič proti chlapom a ich upratovaniu, ale o niektoré veci predsa vnímajú inak ako my, ženy. Podobne, ako keby som ja chcela písať o údržbe auta... 

No nevadí, pokúsim sa zhrnúť základné rady tak, aby to malo hlavu a pätu a pridám ešte niečo navyše z mojich skúseností a aj v súvislosti s hlavnou témou tejto stránky, a to je zbavovanie sa zbytočností a decluttering.


Dva prístupy k upratovaniu

Jarné alebo veľkonočné upratovanie môžeme chápať dvomi rozličnými spôsobmi. Jeden spôsob je klasické upratovanie, teda čistenie domácnosti od stropu až po podlahu. Druhý spôsob je prístup, ktorým zahájime zmeny v domácnosti tak, že začneme so zbavovaním sa zbytočných vecí a teda skôr, ako budeme leštiť zrkadlá alebo tepovať koberce, najprv sa zameriame na zredukovanie množstva vecí. Cieľom je mať menej vecí a potom sa aj ľahšie upratuje a udržiava poriadok.

Dovolím si ísť na to takto "od lesa", teda od základu, ktorým je podľa mňa prvoradé zbavenie sa prebytočných vecí. Ak by ste totiž teraz chceli začať s čistením celého bytu, aj tak sa nevyhnete priebežnému ukladaniu vecí "niekam". Priznajme si, že niekedy to chceme rýchlo zmáknuť a tak postrkáme veci hocikde, len aby to bolo schované a nerozmýšľame nad tým, či si zapamätáme, kde sme to dali alebo či máme veci uložené dobre. Preto teraz - predpokladám, že ste viac doma a dennodenne sa potýkate s riešením neporiadku - skúsme iný prístup a začnime triedením vecí.

Tento článok nakoniec vydal takmer na 10 strán textu, preto som ho rozdelila na 3 časti:

Časť I: Zbavte sa zbytočností v 7-ich krokoch

Časť II.: Pripravte si 7 pomôcok na veľkonočné upratovanie - čistenie

Časť III.: Overený postup veľkonočného upratovania - čistenia v 7-ich krokoch

Tu je prvá časť:

Časť I: Zbavte sa zbytočností v 7-ich krokoch

Prístup inside out

Prístup zvnútra von je môj obľúbený pri upratovaní skriniek, alebo aj pri osobnej hygiene. Neviem, ako vy, ale ja si večer ako prvé umyjem zuby, potom sa odlíčim a až potom sa idem osprchovať. Mám tak lepší pocit pri sprchovaní, keď idem do vane s čistými zubami:-)

Podobne čistím aj skrinky - najprv zvnútra - povyberám veci, vytriedim, povyhadzujem staré, umyjem police a dvierka zvnútra, potom dám veci späť a až na záver umyjem dvierka zvonku. Rovnako postupujem aj pri upratovaní iných častí bytu - najprv vnútro a potom vonkajšok. Prečo? Pretože inak by to bolo len ukrývanie neporiadku - nastrkať veci do skríň bez toho, aby tam bol poriadok, to je také klamanie samého seba, že máme upratané.

Základy triedenia sú jednoduché

Keďže do Veľkej noci už nemáme až tak veľa času (Veľkonočný piatok bude 2.4.2021), navrhujem, aby sme sa zamerali na začiatok triedenia, naučili sa základné princípy. Ide o to, aby sme nemali teraz ťažkú hlavu z množstva práce, ktorá by nás čakala, keby sme plánovali "veľké upratovanie" = čistenie. Vytriedením vecí a zbavením sa niektorých nepoužívaných predmetov odľahčíme priestory v byte, zredukujeme vizuálny smog a tým sa nám bude potom oveľa ľahšie postupovať pri čistení bytu.


Ako pristúpiť k vášmu prvému triedeniu vecí?

1. Premyslite si, čo chcete zmeniť

Ak máte pocit, že toto je pre vás aktuálne, môžete si v krátkosti premyslieť, čo by ste chceli urobiť - čoho sa zbaviť alebo čo by ste chceli zmeniť vo vašej domácnosti. Spíšte si, čo všetko vám vadí vo vašej domácnosti a čo chcete inak. Napríklad - spálňa - vytriediť bielizeň, vyhodiť staré kreslo, vymeniť závesy, zbaviť sa dekorácií, na ktoré iba sadá prach. Takto si pri každej miestnosti napíšte, čo chcete urobiť a potom začnite tým, že najprv sa zbavíte niektorých vecí. Takže ešte raz - na chvíľu sa zamyslite, v pokoji si sadnite a porozmýšľajte, čo urobíte.


2. Zbavte sa najväčších prekážok

Takmer všetci máme doma zopár vecí, ktoré nám prekážajú, sú pokazené, staré alebo sa nám jednoducho nepáčia. Ak už dlho obchádzate starú skrinku, alebo máte v predsieni vyložené pokazené veci, ktoré čakajú na vynesenie, urobte to teraz. Dohodnite sa aj s ostatnými členmi domácnosti, že každý vyberie spomedzi svojich vecí tie, ktoré chce vyhodiť. Do tejto kategórie patrí aj vrátenie požičaných vecí, ktoré dlho odkladáte. Už len tým, že vynesiete staré alebo nefunkčné veci, získate nový priestor nielen fyzicky, ale aj mentálne - vo vašej hlave.

Tip: Nezačínajte kúpou nových záclon:-) Tým si len vytvoríte falošný pocit zmeny, pretože sa uspokojíte novými záclonami, ale nezbavíte sa starých vecí. Nič neodbudne, len pribudne. A my chcem opak.

Tip: Dôležité - kusy nábytku, starú žehliacu dosku a podobne nikdy nenechávajte pri kontajneroch. Odvezte ich do zberného dvora.


3. Pokračujte triedením oblečenia

Každý máme jednu miestnosť alebo časť bytu (jednu skriňu, špajzu, komoru, šatník), ktorá nám najviac "pije krv" a kde je najväčší chaos. V našich domácnostiach máme veľa rôznych druhov vecí a niekedy je náročné určiť, čím by sme mali začať. Pre niekoho môže byť vyslobodením, ak začne vyhadzovať to, čo ho najviac trápi, napríklad staré noviny, čaospisy alebo knihy. Môžete začať aj takto, ak máte pocit, že práve toto musíte urobiť. Proces triedenia je však dobré začať niečím jednoduchým, a to oblečením. Ide o to, že oblečenia máme väčšinou dostatok, alebo až prebytok a veľa vecí aj tak nenosíme, pretože nám neslušia, necítime sa v nich dobre alebo jednoducho sa nám nepáčia.

Tip: Nevyhadzujte veci niekoho iného. Začnite od seba, buďte príkladom. Nepoukazujte na iných, že majú neporiadok a že si majú upratať. Keď začnete vy, ostatní sa pridajú.

Prvým pravidlom pri triedení čohokoľvek je, robiť naraz celú kategóriu, teda všetko oblečenie naraz. Ľudia väčšinou skladujú veci rovnakej kategórie na rôznych miestach a potom na niektoré veci zabudnú, lebo nemajú prehľad, čo majú. Takže prvým krokom v odľahčení domácnosti je triedenie oblečenia tak, že zhromaždíte oblečenie na jedno miesto (napríklad do spálne, kde máte väčšinu oblečenia, áno, prineste tam aj kabáty z predsiene) a postupne všetko vytriedite - podľa "podkategórií"- teda napríklad najprv kabáty, bundy, potom nohavice, sukne, blúzky, tričká a tak ďalej.

Ako vlastne triediť oblečenie (a aj všetko ostatné)?

Druhé pravidlo triedenia je - podľa pocitu, ktorý vo vás vyvolá konkrétna vec, keď ju zoberiete do rúk. Ak cítite šťastie, lásku, pokoj či radosť, vec si nechajte. Ak cítite odpor, nervozitu či hnev, alebo necítite nič, veci sa zbavte. Sústreďte sa na to, neroptyľujte sa telefonovaním alebo písaním správ. Ponorte sa do procesu, je to výsosne osobná vec. Len tak budete vedieť precítiť, čo vám vaše veci skutočne hovoria. 

Budete hovoriť sama so sebou, spomeniete si na momenty, pri akej príležitosti ste mali tú-ktorú vec oblečenú a takto sa môžete zbaviť aj nepríjemných spomienok. Možno si aj poplačete. Patrí to k tomu. Držím vám palce! Takýmto spôsobom vytriedite vaše oblečenie za pol dňa.

Kam s vyradeným oblečením?

Oblečenie, ktoré ste vyradili, dajte do igelitových vriec na odpadky (cca 25 litrových), každé zaviažte a odneste všetko do auta. Večer alebo najneskôr na druhý deň vyhľadajte vo vašom okolí kontajner na textil a vrecia tam vyhoďte.

Tip: Neodporúčam, aby ste začali znova preberať už vyradené veci:-) Garantujem vám, že akonáhle vrecia hodíte do kontajnera, pocítite neskutočnú úľavu a na všetky tie veci zabudnete.

Ako uložiť oblečenie, ktoré ste si nechali?

Tretie pravidlo triedenia je vlastne spôsob uloženia vecí. Pokúste sa uložiť všetky kabáty na jedno miesto, rovnako aj všetky ostatné kategórie. Bundy spolu, nohavice spolu, svetre spolu a tak ďalej.

Tip: Bielizeň a ponožky si dajte spolu na jedno miesto a ak je to možné, čo najbližšie ku kúpeľni. Vždy, keď sa pôjdete sprchovať, budete mať bielizeň poruke.

Tip: Kabáty a bundy majte uložené mimo spálne - najlepšie v predsieni v skrini alebo v šatníku. Tak sa vyhnete zbytočnému pobehovaniu po byte v topánkach, ak zmeníte názor, ktorý kabát si chcete práve obliecť.

Tip: Čiapky, šály, rukavice, šatky, slnenčné okuliare - to všetko uložte do predsiene a nie do skrine v spálni. Tieto doplnky sú posledným, čo si dávate na seba a mali by ste ich mať poruke, keď odchádzate z domu.

4. Pokračujte triedením topánok

K oblečeniu majú najbližie topánky, ktoré môžeme s prichádzajúcou jarou tiež pekne vytriediť a uložiť. K tejto skupine zvyčajne patria aj kabelky a tašky, ale tie teraz nie sú až také dôležité. Zamerajte sa na predsieň - ak ste dobre triedili oblečenie, kabáty by ste mali mať už zredukované a mali by tam byť len tie aktuálne:-)

Vyčistite špinavé zimné topánky a čižmy, dajte ich do krabíc alebo do šatníka, kde ich mávate uložené. Ak treba niektoré topánky dať opraviť, hneď si ich pripravte do predsiene do tašky a odneste do servisu pri najbližšej ceste von. Povyberajte jarné topánky, prezrite ich, či sú v poriadku a niektoré si môžete už pripraviť do predsiene na nosenie. Ak pri triedení topánok natrafíte na staré a nevzhľadné, zbavte sa ich.

5. Pokračujte triedením:

Alt. 1 - športovej - sezónnej výbavy alebo Alt. 2 - bytového textilu - (vyberte si alternatívu, ktorá vám vyhovuje)

Alt. 1 - športová výbava, ktorá sa povaľuje v predsieni alebo je zahádzaná vzadu v šatníku a už by ste ju radi vytiahli, si zaslúži vašu pozornosť. Asi teraz narazíte na problém menom šatník... Ak ste doň cez zimu len tak "hádzali" veci, asi to tam bude vyzerať všelijako. Zamerajte sa na čo najrýchlejší postup. Nech vám niekto pomôže, samozrejme, nerobte to sama. Je to práca na pol dňa - povyberajte veci, vytrieďte, čo je staré, poškodené, zimné veci dajte dozadu alebo hore a tie veci, ktoré chcete začať používať, uložte na dosah. Pre lepší prehľad v sezónnych veciach v šatníku môžete využiť rôzne úložné boxy, ja odporúčam hlavne priehľadné.

Alt. 2 - prečo práve bytový textil? Pretože aktuálne súvisí s príchodom Veľkej noci a s upratovaním. Mám na mysli deky, dekoračné vankúše, závesy, záclony, podsedáky a podobne. Napríklad môžete povymieňať dekoračné vankúše (poťahy) za jarné verzie namiesto tých, ktoré ste tam dali na Vianoce. Môžete si poupratovať v skrini, kde máte posteľnú bielizeň, obrusy, uteráky a podobne. Rovnako môžete vymeniť hrubé paplóny za tenšie.

Tip: Ak nemáte uteráky v kúpeľni, vyskúšajte ich dať tam (ak máte dostatok miesta - na práčke, v skrinke).


6. Pokračujte triedením - uprataním kuchynských skriniek

Po vytriedení oblečenia, topánok a sezónnej výbavy sa presunieme do kuchyne, pretože sa blíži Veľká noc a chceme tu mať poriadok na nadchádzajúce varenie a pečenie. Tu sa už spája čistenie s triedením, pretože akonáhle povyberáme veci zo skriniek, aby sme ich vytriedili, je jasné, že police aj umyjeme.

Začnite od vrchu. Ak máte na skrinkách nejaké krabice (napríklad s kuchynskými prístrojmi), pokúste sa ich dať inde, dolu. Nie je nič škaredšie, ako pekná kuchynská linka zaprataná vecami. Umyte vrch skriniek (mastná špina sa veľmi dobre umýva so Soda Kitchen Cleaner od Frosch). Na skrinkách môžete nechať pekné vázy alebo krčahy.

Postupujte smerom dolu - vždy vyberte veci z celej jednej skrinky, umyte police, veci vytrieďte - povyhadzujte staré čaje, zvyšky, staré lieky (odneste do lekárne), presypte do nádob čo najviac sypkých potravín (cukor, kakao, káva). Poukladajte všetko späť.

Pri triedení riadu vyhoďte poškodený porcelán a zbavte sa rôznofarebných reklamných šálok. Nechajte si len tie, ktoré máte radi a páčia sa vám. Riad uložte tiež podľa druhov - poháre, šálky, taniere, aby ste mali prehľad.

Rovnako uložte hrnce, plechy a panvice. Tie najstaršie vyhoďte. Jedným zo zvláštnych zvykov ľudí je, že keď si kúpia novú panvicu, tú starú - s hrubou vrstvou prepálených zvyškov oleja, si nechajú. Ja neviem, prečo. Na pamiatku?? Formu na pečenie veľkonočného barančeka si pripravte na dosah:-)

Tip: Ak máte nejaké šálky, ktoré máte mimoriadne radi, používajte ich čo najčastejšie. Tak vám prinesú viac radosti do života. Rovnako častejšie používajte aj "sviatočný servis" - urobte si sviatok hocikedy.


7. Ukončite proces triedením zásob potravín

Tento krok je dôležitý kvôli dobrému naplánovaniu veľkonočného varenia a pečenia. Keď si urobíte poriadok v zásobách, budete vedieť, čo treba dokúpiť. Časť potravín asi máte v kuchyni, časť možno v špajzi. Aj tu si uložte zásoby tak, aby napríklad všetka káva bola na jednom mieste, čaje spolu, cukor spolu, múky a tak ďalej.

Keď sa presuniete do špajze, najprv povyhadzujte staré prázdne obaly - plastové fľaše, rôzne kelímky a igelitky ktoré sa vám nazbierali (do plastov), papierové krabice.

V špajzi upratujte tak, že najprv povyhadzujte staré veci, a potom uložte potraviny podľa druhov - vždy sa snažte mať pokope všetky cestoviny, strukoviny, zaváraniny, keksíky a podobne. Len takto budete mať prehľad, čo máte a ušetríte peniaze, ak nebudete zbytočne kupovať navyše alebo vyhadzovať neotvorené zásoby po dátume spotreby. Viac na túto tému si prečítate v tomto článku.

Tip: Väčšie sklenené poháre na zaváranie, ak majú dobrý uzáver, maximálne využite na uskladnenie sypkých potravín. Dajte si tú námahu a trpezlivo presypte, čo sa dá. Ak máte plastové dózy, využite ich.

Ďalšie kategórie na vás počkajú po Veľkej noci

Tento 7-krokový spôsob triedenia je len začiatok celkového triedenia - declutteringu vašej domácnosti. Ostane vám ešte niekoľko kategórií vecí, s ktorými budete musieť pokračovať neskôr. Vaše triedenie neobíde ani tašky, kabelky, kufre, knihy, dokumenty, kozmetiku, drogéria a plno rôznych drobností, ktoré pekne tichúčko čakajú na svoju príležitosť vo všetkých zásuvkách a skrinkách v obývačke či v pracovni...:-)

Za vašu prácu sa odmeňte. Možno ste prvýkrát takto triedili veci a som si istá, že máte dobrý pocit! 

Alex

Vaša Poriadkumilovná


Fotografie: Canva.com